45 fraza të ndjeshmërisë që do t'ju bëjnë të kuptoni emocionet e të tjerëve

ndiej ndjeshmëri

Ndjeshmëria është e nevojshme në marrëdhëniet ndërpersonale dhe në përgjithësi, në të gjithë shoqërinë. Ndjeshmëri do të thotë të mësosh ta vendosësh veten në "këpucët" e dikujt tjetër. Kuptoni emocionet tuaja, kuptoni pse mendoni se si e bëni dhe dini se si ndiheni në çdo kohë dhe pse. Kjo mund të lehtësojë shumë marrëdhëniet personale dhe gjithashtu, Nëse të gjithë njerëzit do të ishin empatikë, ne do të jetonim në një botë më të mirë.

Ndjeshmëria është ndryshe nga simpatia. Simpatia është një prirje afektive ndaj të tjerëve dhe ndjeshmëria, siç kemi thënë më lart, është të kuptosh ndjenjat e të tjerëve. Ndjeshmëria ndihmon për të krijuar lidhje më të qëndrueshme dhe më të thella emocionale. Ndjeshmëria mund të mësohet sepse është një aftësi që kërkon vullnet dhe trajnim.

Fraza ndjeshmërie

Tjetra do t'ju tregojmë disa fraza në lidhje me ndjeshmërinë që do t'ju ndihmojnë të kuptoni më mirë se çfarë do të thotë ndjeshmëri dhe pse është e rëndësishme në jetën tuaj dhe në të gjithë.

 1. Kur njerëzit flasin, dëgjoni plotësisht. Shumica e njerëzve kurrë nuk dëgjojnë.-Ernest Hemingway
 2. Shikoni me sytë e tjetrit, dëgjoni me sytë e tjetrit dhe ndjehuni me zemrën e një tjetri.-Alfred Adler
 3. Kemi dy veshë dhe një gojë për të dëgjuar dy herë më shumë sesa flasim.-Epitet
 4. Sa i përket fatkeqësisë, vështirë se do ta duronit nëse nuk do të kishit një mik që vuante për ju më shumë se veten tuaj. - Epiteti
 5. Dhurata më e çmuar që mund t'u bëjmë të tjerëve është prania jonë. Kur vëmendja jonë përqafon ata që duam, ato çelin si lule.-Thich Nhat Hanh
 6. Mendoj se të gjithë kemi ndjeshmëri. Ne mund të mos kemi guxim të mjaftueshëm për ta treguar atë. - Maya Angelou
 7. Ndjeshmëria është thjesht dëgjimi, mbajtja e gjykimit, lidhja emocionale dhe komunikimi i këtij mesazhi tepër shërues se nuk jeni vetëm. - Brene Brown
 8. Forma më e lartë e njohurive është ndjeshmëria. - Bill Bullard
 9. Nëse nuk keni ndjeshmëri dhe marrëdhënie efektive personale, pa marrë parasysh sa i zgjuar jeni, nuk do të arrini shumë larg.-Daniel Goleman
 10. Gjëja më e vështirë në botë është të jesh i vetëdijshëm për dhimbjen e dikujt tjetër. - Pat Barker
 11. Paqja nuk mund të mbahet me forcë; mund të arrihet vetëm përmes të kuptuarit. - Albert Einstein ndjeshmërinë e ekuilibrit
 12. Shumë shpesh ne nënvlerësojmë fuqinë e një prekjeje, një buzëqeshjeje, një fjale të mirë, një veshi dëgjues, një kompliment të sinqertë ose veprimit më të vogël të kujdesit, të gjitha këto kanë potencialin për të ndryshuar një jetë. - Leo Buscaglia
 13. Ndjeshmëri do të thotë të kuptosh të tjerët me kushtet e tua dhe t'i sjellësh ata në orbitën e përvojës tënde. - Jakob A. Belzen
 14. Unë e quaj atë fetar që kupton vuajtjet e të tjerëve. - Mahatma Gandhi
 15. Derisa të mësoni të jeni tolerantë ndaj njerëzve që nuk janë gjithmonë dakord me ju, derisa të keni kultivuar zakonin e thënë një fjalë të mirë për ata që nuk i admironi, derisa të keni formuar zakonin për të kërkuar të mirën tek të tjerët. në vend të së keqes, nuk do të jeni në gjendje të keni sukses, ose të jeni të lumtur. - Kodra e Napoleonit
 16. Ndjeshmëria është prania e plotë e asaj që është e gjallë në një person tjetër në momentin aktual.-John Cunningham
 17. Nëse të folurit është argjend, dëgjimi është ari.-Proverb turk
 18. Mësoni të vendosni veten në vendin e dikujt tjetër, të shihni me sytë e tij, kështu fillon paqja. Dhe ju mbetet juve që ta bëni atë të ndodhë. Ndjeshmëria është një cilësi e karakterit që mund të ndryshojë botën. - Barak Obama empatia
 19. Ndjeshmëri është të shohësh me sytë e tjetrit, të dëgjosh me veshët e tjetrit dhe të ndiesh me zemrën e tjetrit. - Alfred Adler
 20. Duhet të kemi ndjeshmëri. Kur humbasim ndjeshmërinë, ne humbasim njerëzimin tonë. - Goldie Hawn
 21. Kur një njeri i mirë vuan, çdokush që e konsideron veten të mirë duhet të vuajë me të. - Euripidi
 22. Dashuria është një gjendje e lakmueshme që nuk njeh zili apo kotësi, vetëm ndjeshmëri dhe dëshirë për të qenë më e madhe se vetja. - Thomas More
 23. Empatia kërkon kohë; Efikasiteti është për gjërat, jo për njerëzit.-Stephen Covey
 24. Ju nuk mund ta kuptoni mirë një person tjetër dhe të bëni diçka tjetër në të njëjtën kohë.-M. Scott peck
 25. Të gjithë kemi ndjeshmëri dhe mbase jo të gjithë kanë guximin ta tregojnë atë.-Maya Angelou
 26. Empatia po e vë veten në vendin e një tjetri për të zbuluar se çfarë po ndjen saktësisht ai person ose çfarë po ndodh në një moment të caktuar.-Deepa Kodikal
 27. Askush nuk interesohet për sa dini, derisa ata të dinë sa ju intereson.-Theodore Roosevelt
 28. Reduktimi i një boshllëku ekonomik është i pamundur pa zvogëluar gjithashtu hendekun në ndjeshmëri.-Daniel Goleman
 29. Unë nuk e pyes personin e dëmtuar se si ndihen. Unë vetë bëhem personi i lënduar.-Walt Whitman
 30. Ne kemi lindur me aftësinë për ndjeshmëri. Një aftësi për të njohur emocionet dhe që kapërcen racat, kulturat, kombësitë, klasat, gjinitë dhe moshat.-Mary Gordon
 31. Ndjeshmëria është e kundërta e poshtërsisë shpirtërore. Shtë aftësia për të kuptuar që çdo luftë humbet dhe fitohet. Dhe që dhimbja e dikujt tjetër është po aq domethënëse sa e jotja.-Barbara Kingsolver
 32. Nuk më pëlqen ai njeri. Duhet ta njoh më mirë.-Abraham Lincoln
 33. Ndjeshmëria na lejon ta perceptojmë botën tonë në një mënyrë të re dhe të ecim përpara.-Marshall Rosenberg ndjeshmëri me njerëzit e tjerë
 34. Duhet të kemi ndjeshmëri. Kur humbasim ndjeshmërinë, ne humbasim njerëzimin tonë.-Goldie Hawn
 35. Pakujdesia vret ndjeshmërinë. Hapi i parë për dhembshuri është të kuptosh nevojën për një person tjetër. Gjithçka fillon me veprimin e thjeshtë të vëmendjes.-Daniel Goleman
 36. Nëse i gjykoni njerëzit, nuk keni kohë t’i doni.-Nënë Tereza e Kalkutës
 37. Ndjeshmëria qëndron në aftësinë për të qenë i pranishëm pa mendim.-Marshall Rosenberg
 38. Ndjeshmëria përfaqëson themelin për të gjitha kompetencat e rëndësishme shoqërore në punë.-Daniel Goleman
 39. Ka diçka për njerëzit që vetëm ata e dinë.-Ben Harper
 40. Sa më afër që një person të ndihet emocionalisht me një tjetër, aq më afër do të bëhen ata.- Allan Pease
 41. Ju kurrë nuk e kuptoni me të vërtetë një person derisa të merrni parasysh gjërat nga këndvështrimi i tij, derisa të shkelni në këpucët e tij dhe të ecni me të. - Harper Lee
 42. Ndjeshmëria është prania e plotë e asaj që është e gjallë në një person tjetër në momentin aktual. - John Cunningham
 43. Natyra e njerëzimit, thelbi i tij, është të ndiesh dhimbjen e të tjerëve si tënden dhe të veprosh për ta eleminuar atë dhimbje. Ka një fisnikëri në dhembshuri, një bukuri në ndjeshmëri, një hir në falje. - John Connolly
 44. Vdekja e ndjeshmërisë njerëzore është një nga shenjat më të hershme dhe më zbuluese të një kulture në prag të barbarisë. - Hannah Arendt
 45. Ne besojmë se dëgjojmë por shumë rrallë dëgjojmë me mirëkuptim të vërtetë, me ndjeshmëri të vërtetë. Sidoqoftë, të dëgjuarit është diçka shumë e veçantë, është një nga forcat më të fuqishme për ndryshimin që unë di. - Carl Rogers

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.