30 frazat më të mira të Njëqind Vjet vetmisë

mbulesë e njëqind vjet vetmi

Njëqind vjet vetmi është një roman me autor kolumbianin Gabriel García Márquez. Shtë botuar në 1967 dhe fitoi Çmimin Nobel për Letërsi në 1982. Isshtë një simbol i letërsisë Ibero-Amerikane, duke u kataloguar në Kongresin IV Ndërkombëtar të Gjuhës Spanjolle një nga veprat më të rëndësishme të gjuhës kastile pas Don Kishotit de la Mancha.

Beenshtë përkthyer në më shumë se 37 gjuhë dhe është shitur në më shumë se 37 milion kopje. Kështu që të kuptoni se sa i mrekullueshëm është ky roman, ne duam t'ju japim një "pilulë" të vogël të tij, duke ndarë me ju disa nga frazat e tij më të mira. Nëse ju pëlqen letërsia, ne mund të përpiqemi të themi se ju ndoshta përfundoni duke lexuar veprën e plotë.

Njëqind vjet vetmi

Romani është i përshtatur në realizmin magjik dhe merret me historinë e familjes Buendía ... Dhe ne nuk do t'ju tregojmë më shumë që të mos zbuloni magjinë e tij, ne vetëm parashikojmë fjalitë e mëposhtme në mënyrë që të kuptoni se si ka Gabriel García Márquez magji në fjalët e tij.

roman njëqind vjet vetmi

 1. Bota ishte aq e kohëve të fundit, saqë shumë gjërave u mungonin emrat, dhe për t’i përmendur ju duhej të drejtonit gishtin drejt tyre.
 2. Pas pak, kur mjeku i tij personal kishte mbaruar heqjen e glondrinave, ai e pyeti atë pa treguar ndonjë interes të veçantë se cila ishte vendi i saktë i zemrës. Mjeku e dëgjoi dhe më pas i pikturoi një rreth në gjoks me një shtupë pambuku të ndotur me jod.
 3. Isshtë vërtetuar se djalli ka veti sulfurike dhe kjo nuk është asgjë më shumë se një grimë Sulejmani.
 4. Ai e konsideroi një tallje të fatit të tij djallëzor që kishte kërkuar detin pa e gjetur, me çmimin e sakrificave dhe vështirësive të patreguara, dhe më pas duke e gjetur atë pa e kërkuar, kaloi rrugën e tij si një pengesë e pakapërcyeshme.
 5. Ai pyeti se cili qytet ishte, dhe ata iu përgjigjën me një emër që ai nuk e kishte dëgjuar kurrë, i cili nuk kishte asnjë kuptim, por që kishte një rezonancë të mbinatyrshme në ëndërr: Macondo.
 6. Gjëja thelbësore është të mos humbasësh orientimin. Gjithmonë i vetëdijshëm për busullën, ai vazhdoi të udhëzonte njerëzit e tij drejt veriut të padukshëm, derisa ata arritën të largoheshin nga rajoni i magjepsur.
 7. Çelësat ishin shkruar në të gjitha shtëpitë për të memorizuar sende dhe ndjenja. Por sistemi kërkoi aq shumë vigjilencë dhe guxim moral saqë shumë u nënshtruan magjisë së një realiteti imagjinar ...
 8. Pastaj shkëlqimi i aluminit të agimit u zhduk, dhe ai e pa veten përsëri, shumë i ri, me pantallona të shkurtra dhe një hark rreth qafës së tij, dhe pa babanë e tij në një pasdite të shkëlqyer që e çoi në çadër dhe pa akullin.
 9. Pastaj ai nxori paratë e grumbulluara në vitet e gjata të punës së palodhur, bëri zotime me klientët e tij dhe ndërmori zgjerimin e shtëpisë.
 10. Ata premtuan të krijonin një terren shumimi për kafshët madhështore, jo aq për të shijuar fitoret që nuk do t'u duheshin më pas, por për të pasur diçka për të shpërqendruar veten të Dielën e lodhshme të vdekjes.
 11. Sepse prejardhjet e dënuara me njëqind vjet vetmi nuk patën një shans të dytë në tokë.Njëqind vjet vetmie
 12. Një e shtënë me pistoletë u qëllua në gjoks dhe predha i doli nga shpina pa goditur ndonjë qendër jetësore. E vetmja gjë që mbeti nga të gjitha ato ishte një rrugë me emrin e tij në Macondo.
 13. Ajo e dinte me aq siguri vendin ku ndodhej gjithçka, sa që edhe ajo vetë ndonjëherë harronte se ishte e verbër.
 14. Ajo mendoi se dashuria në një mënyrë e mposhti dashurinë në një mënyrë tjetër, sepse ishte në natyrën e burrave të hiqnin dorë nga uria pasi të mbushej oreksi.
 15. Unë nuk do të martohem me askënd, por më pak me ty. Ju aq shumë e doni Aureliano saqë do të martoheni me mua sepse nuk mund të martoheni me të.
 16. Bota ishte aq e kohëve të fundit, saqë shumë gjërave u mungonin emrat, dhe për t'i përmendur ato duhej të drejtosh gishtin drejt tyre.
 17. Sekreti i një moshe të mirë nuk është asgjë më shumë se një pakt i sinqertë me vetminë.
 18. Ishte një natë e mirë qershori, e freskët dhe me dritë hëne, dhe ata ishin zgjuar dhe lëviznin në shtrat deri në agim, indiferentë ndaj erës që frynte nëpër dhomën e gjumit, të ngarkuar nga të qarat e të afërmve të Prudencio Aguilar.
 19. Në realitet, atij nuk i interesonte vdekja, por jeta, dhe kjo është arsyeja pse ndjesia që ai përjetoi kur shqiptohej dënimi nuk ishte një ndjenjë frike por e nostalgjisë.
 20. Ai premtoi ta ndiqte atë deri në fund të botës, por më vonë, kur ai i rregulloi punët e tij, dhe ajo ishte lodhur duke e pritur, gjithmonë duke e identifikuar atë me burra të gjatë dhe të shkurtër, flokëverdhë dhe kafe ...
 21. Vetëm ai e dinte atëherë që zemra e tij e shtangur ishte përgjithmonë e dënuar me pasiguri.
 22. I magjepsur nga një realitet i menjëhershëm që ishte atëherë më fantastik se universi i gjerë i imagjinatës së tij, ai humbi çdo interes për laboratorin e alkimisë ...
 23. Adoleshenca i kishte hequr ëmbëlsinë nga zëri dhe e kishte bërë të qetë dhe patjetër të vetmuar, por përkundrazi i kishte rikthyer shprehjen intensive që kishte pasur në vitet e lindjes.imazhi i njëqind viteve të vetmisë
 24. Ai ishte mes turmës që dëshmoi pamjen e trishtuar të burrit që u kthye në një nepërkë për mosbindje ndaj prindërve të tij.
 25. Koka e tij, tani me gropa të thella, dukej sikur ishte zier. Fytyra e tij, e çarë nga kripa e Karaibeve, kishte marrë një fortësi metalike. Ajo u ruajt kundër
 26. pleqëria e afërt nga një gjallëri që kishte të bënte me ftohtësinë e zorrëve.
 27. Por mos harroni se për sa kohë që Zoti na jep jetë, ne do të vazhdojmë të jemi nëna, dhe pavarësisht sa revolucionare janë, ne kemi të drejtë të ulim pantallonat e tyre dhe t'u japim atyre një lëkurë në mungesën e parë të respektit.
 28. Kur doli ajri i mjegullt blu, fytyra e tij u bë e lagur si në një agim tjetër të së kaluarës, dhe vetëm atëherë ai e kuptoi pse kishte rregulluar që dënimi të vuhej në oborr, dhe jo në murin e varrezave.
 29. Ai përfundoi duke humbur të gjitha kontaktet me luftën. Ajo që dikur ishte një aktivitet i vërtetë, një pasion i papërmbajtshëm i rinisë së tij, u bë për të një referencë e largët: një boshllëk.
 30. Në një çast ai zbuloi gërvishtjet, rripat, mavijosjet, ulçerat dhe shenjat që i kishin lënë më shumë se gjysmë shekulli të jetës së përditshme dhe zbuloi se këto shkatërrime nuk i ngjallnin as ndjenjë keqardhjeje. Pastaj ai bëri një përpjekje të fundit për të kërkuar në zemrën e tij për vendin ku i ishin kalbur dashuritë dhe ai nuk mund ta gjente.

Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.