Frazat më të mira të Calle 13

vëllai thirrësi 13

A ju duket e njohur Calle 13? Isshtë një dyshe muzikore me origjinë Porto Rikane të muzikës urbane që formohet nga dy njerka. Emrat e tyre janë René Pérez Joglar dhe Eduardo Cabra Martínez, megjithëse njihen me pseudonimet e tyre, për këtë arsye emrat Rezident dhe Vizitor mund të jenë më të njohur për ju. Ata kanë lindur në 1978 dhe u ngjizën kur nëna e René dhe babai i Eduardo u martuan.

Emri i tij vjen nga Calle 13, e cila ishte vendi ku jetonte René dhe Eduardo do ta vizitonte, pasi prindërit e tij, megjithëse u martuan, më vonë u divorcuan, por ata vazhduan të mbanin kontakte pasi që ata gjithmonë kishin një marrëdhënie të mirë vëllazërore. Kur mbaruan studimet, ata vendosën të tregonin muzikën e tyre përmes një faqe në internet. Pas një viti ata u kontaktuan për të publikuar albumin e tyre të parë, por nuk do të zgjaste vetëm deri në këngën e dytë kur filluan të njiheshin ndërkombëtarisht. Në vitin 2007 ata publikuan albumin e tyre të dytë.

Ata kanë stile të ndryshme muskulore, por në 2008 dhe 2010 ata lëshuan albumet e tyre të tretë dhe të katërt dhe përqendrohen më shumë në një angazhim shoqëror përmes elementeve të folklorit të Amerikës Latine. Në vitin 2015 ata bënë një pushim për të kryer projekte personale, por lirikat e tij vazhdojnë të shënojnë zemrat e shumë njerëzve.

Rruga e 13-të në koncert

Më poshtë do të gjeni një përmbledhje të frazave që do t'ju bëjnë të kuptoni pse ato njihen nga kaq shumë njerëz me Spanjisht midis gjuhëve të tyre dominuese. Përmes teksteve të tij ju mund të shihni eklektizmin e tij muzikor dhe lirikën satirike se ajo që ata duan është të kritikojnë shoqërinë në mënyrë që të arrijnë zemrat e më shumë njerëzve. Mbi të gjitha, ata përqendrohen në politikën e Amerikës Latine dhe gjithashtu çështjet aktuale në të gjithë botën në mënyrë që të arrijnë më shumë ndjekës ndërkombëtarisht. Mos humbisni gjithçka që kanë tekstet e tij për ju ...

30 fraza nga këngët e Calle 13 që do t'ju bëjnë të mendoni

 1. Unë nuk besoj në kishë, por besoj në shikimin tënd, ti je dielli në fytyrën time kur zgjohem, unë jam jeta që kam tashmë, ti je jeta që më mungon.
 2. Nuk kam gjithçka të llogaritur, as jetën time të zgjidhur, kam vetëm një buzëqeshje dhe shpresoj që një të kthehet.
 3. Puna bruto por e ndarë me krenari këtu, imja është e jotja. Ky qytet nuk mbytet me marullos dhe nëse shembet unë do ta rindërtoj.
 4. Njerëz të qetë! Se ja ku jam, atë që nuk thonë unë e them! Atë që ndjen se e ndiej sepse jam si ti dhe ti je si unë.
 5. Atea, djallëzore ose katolike, nuk ka rëndësi! Të gjithë bërtasin njësoj si simfonike.
 6. Brenda logjikës së njerëzimit tonë, ne besojmë në gënjeshtër dhe askush nuk mund ta mbajë të vërtetën.
 7. Çfarë është skenari? Nëse luftoj për të paarsimuarit ... a duhet të jem analfabete?
 8. Sot, ju do të jeni e dashura ime, ne do të rrahim njëri-tjetrin derisa të bëhemi klaustrofobik.
 9. Duke lyer muret me llak nëpër rrugë, unë ngre flamurin tim dhe e përhap vetëm me një person që e lexon dhe fillon të ndryshojë botën!
 10. Ju nuk keni nevojë për plumba për të provuar një pikë, është logjike; ju nuk mund të flisni me një të vdekur.
 11. Ndaloni së foluri nuk përzihet me njerëz të guximshëm.
 12. Ndaloni së foluri nuk përzihet me njerëz të guximshëm. duo calle 13
 13. Sa më shumë që vitet kalojnë, unë kundërshtoj veten time kur mendoj. Koha nuk më lëviz, unë lëviz me kohën. Unë jam dëshira për të jetuar, dëshira për të kaluar, dëshira për të ditur se çfarë ka pas detit.
 14. Shkoj pa orë, nuk kam kalendar. Unë nuk besoj në sjellje dhe as në fjalorë.
 15. Mos më fol për postera, ose për Sopranos, mafia më e madhe që jeton në Vatikan, me hilen e besimit ata qij njerëzit, ata qij këdo që mendon ndryshe.
 16. Muzika ime nuk është për diskoteka, muzika ime është të mbjell një farë farë në disa koka bosh.
 17. Unë nuk dua të jem artisti juaj i preferuar, nuk më intereson as të përfaqësoj Porto Riko, për të përfaqësuar vendin tim ka sportistë, gjëja ime është të lësh gjuhën time dhe ta lë të shkojë poshtë pista.
 18. Unë mund të fryj retë që të keni një ditë të mbarë. Di gjithashtu të komunikoj përmes telepatisë. Për ju, unë i kaloj kufijtë pa vizë dhe i sjell një buzëqeshje të mirë Mona Lizës.
 19. Shkoj kundër gjithçkaje, bëj që djersa era. Çdo hap që hedh, rrëfen një histori. Edhe shfrytëzimet e mia mahniten, historia më përndjek sepse e shndërrova në hije.
 20. Nga përsëritja e tij ai mësoi nga gabimet e tij, për plakun është një humnerë, të jetosh nuk është aq e bukur kur jeton të njëjtën gjë çdo ditë. Ai do të donte të ishte ndryshe, por duke përsëritur veten dhe duke kontrolluar kohën që ai tashmë e bën atë në mënyrë instiktive. Çmimi i 13-të i rrugës
 21. Sot dielli u fsheh dhe nuk donte të dilte, të pa që zgjoheshe dhe kishe frikë të vdisje. Ju hapi sytë dhe dielli ia hoqi furçën, sepse pikturoni peizazhin më mirë se ai.
 22. Tani hiqni kostumin, fundin dhe këmishën. Hiqni rrobat, markat, etiketat. Për të ndryshuar botën pa guximin tuaj, ndershmëria nuk ka rroba apo përbërje.
 23. Nuk ia vlen koha por ia vlejnë kujtimet. Sekondat nuk numërohen, tregohen histori. Durimi është ajo që korret, kalendari im nuk ka datë.
 24. Duke ecur në një lotari me yje, një udhëtim me mot të përsosur. Më jep një buzëqeshje me shijen e erës.
 25. Edhe pse tingëllon e çuditshme, unë dëgjoj idiotë, të kem një person të zgjuar që nuk thotë asgjë, preferoj një idiot që flet shumë. Dhe nga të gjitha ato që ai flet, kam dëgjuar një ide të mirë, një nga ato që njeriu i mençur i mbante vetes nga frika se mos gjykohej.
 26. Milingonat ju mashtrojnë, ata sulmojnë si një ekip si piranha, edhe pse janë të vegjël, falë bashkimit, të gjithë bëhen një kamion.
 27. Për ju, gjithçka që bëj unë e bëj për ju. Thatshtë se ti më merr më të mirën. Unë jam gjithçka që jam, sepse ti je gjithçka që dua.
 28. Oh, ata që vrasin dhe nuk tregojnë fytyrat e tyre, i pasuri jep urdhër dhe i varfëri e qëllon atë. Asnjë plumb nuk nevojitet për të provuar një pikë. Logshtë logjike, nuk mund të flasësh me një person të vdekur.
 29. Unë dua të eci mbi flokët tuaj derisa të arrij në kërthizën e veshit tuaj dhe të recitoj pak gudulisje dhe t'ju jap një çarçaf.
 30. Unë jam ai që askush nuk e kupton, zëri i çmendur i çmendur i njerëzve, njerëzit më të mirë, gjithçka që unë flas me ju do të jetë e pakëndshme, shumë inteligjente dhe gjoja e sëmurë.

Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.