35 fraza nga universi që do t'ju bëjnë të ndiheni të vogël

drita në univers

Universi, ajo e panjohur e madhe që na rrethon dhe që ne mund të shohim çdo natë kur shohim yjet në një sfond të zi ... Universi është pjesë e jona dhe ne jemi pjesë e saj. Ne do të dëshironim të dinim më shumë për pak gjëra që dimë për të, por është aq misterioze dhe e vështirë për tu arritur saqë njohja e saj duket mirë si utopi.

Frazat e universit që ne duam të ndajmë me ju sot janë po aq misterioze sa vetë universi ... ato do t'ju bëjnë të ndjeheni të vegjël në një vend kaq të madh sa është e vështirë të kuptoni tërësinë e tij reale. Universi përfshin tërësinë e hapësirës dhe kohës, ka trupa të mrekullueshëm qiellorë që nuk mund t’i kuptojmë plotësisht si galaktikat e tjera, planetët, yjet xhuxh, yjet gjigantë, vrimat e zeza ... dhe materia e errët, një material i zakonshëm dhe i panjohur që gjendet në univers.

Ekziston një hipotezë që na tregon se universi u krijua pas një shpërthimi fillestar të quajtur Banda e Madhe, kështu që e gjithë materia që u mblodh në një vend filloi të zgjerohej dhe se ky zgjerim vazhdon deri më sot. Mendohet se ka kufij në univers edhe pse ka nga ata që mendojnë se nuk është i fundëm, nëse jo i pafund.

univers me ngjyra

Fraza universi

Tjetra do t'ju tregojmë disa fraza të universit në mënyrë që të kuptoni se sa i madh është dhe sa i vogël jemi. Tani e tutje, problemet tuaja do të jenë aq të parëndësishme sa që ju do të filloni të jetoni me të vërtetë jetën, duke ndjerë të tashmen si dhuratën më të mirë që universi ka qenë në gjendje t'ju japë, pa e ditur shumë mirë se si dhe pse ...

 1. Ka aq shumë atome në një molekulë të vetme të ADN-së tuaj sa ka yje në një galaktikë mesatare. Ne jemi, secili prej nesh, një univers i vogël. –Neil de Grasse Tyson
 2. Ka dy mundësi: ne jemi vetëm në univers ose nuk jemi. Të dy janë njëlloj të tmerrshëm. –Arthur C. Clarke
 3. Unë e di që universi ekziston sepse unë jam brenda. - Miguel Serra Caldentey
 4. Nëse jemi vetëm në Univers, është një humbje e tmerrshme e hapësirës. - Carl Sagan
 5. Ai që jeton në harmoni me veten e tij, jeton në harmoni me universin. –Marko Aurelio
 6. Çdo gjë në univers ka një ritëm, gjithçka vallëzon. –Maya Angelou
 7. Heshtja e përjetshme e këtyre hapësirave të pafundme më frikëson. –Blaise Pascal
 8. Për krijesat e vogla si ne, enormia është e durueshme vetëm përmes dashurisë. –Carl Sagan
 9. Çasti që ndodhi shpërthimi kozmik ishte fjalë për fjalë momenti i Krijimit. - Robert Jastrow
 10. Ne kemi drejtuar antenat drejt universit për shumë dekada për të parë nëse një sinjal na arrin nga diku, por pasi të kemi identifikuar njëqind apo një mijë planete shumë të mundshëm për jetën, ne do të jemi në gjendje të tregojmë me saktësi shumë më të madhe pikërisht ato vende . - Pedro Duque univers
 11. Njeriu nuk mund të jetojë pa u përpjekur të përshkruajë dhe shpjegojë universin. - Isaiah Berlin
 12. Në këtë moment, unë kam një dyshim personal se universi nuk është vetëm i çuditshëm sesa supozojmë, por i huaj edhe më shumë sesa jemi të aftë të supozojmë. - John Burdon Sanderson Haldane
 13. Pavarësisht se sa i madh mendojmë se jemi, universi është shumë më i madh. - Sally Stephens.
 14. Çdo atom karboni në të gjitha gjallesat në këtë planet u prodhua në zemrën e një ylli që po vdiste. –Brian Cox
 15. Jam i sigurt që universi është plot jetë inteligjente. Thjesht ishe shumë e zgjuar për të ardhur këtu. –Arthur C. Clarke
 16. Muzika në shpirt mund të dëgjohet nga universi. –Lao Tzu
 17. Nëse të gjitha vendet në të cilat kemi qasje janë plot me qenie të gjalla, pse do të ishin të paafta që të gjitha ato hapësira të mëdha të qiellit mbi re të kishin banorë? - Isak Njuton
 18. Ka shumë aspekte të universit që nuk mund të shpjegohen ende në mënyrë të kënaqshme nga shkenca, por kjo nënkupton vetëm injorancë se ai një ditë mund të pushtohet. Dorëzimi ndaj injorancës dhe thirrja e saj Zot ka qenë gjithmonë e parakohshme, dhe është akoma e parakohshme edhe sot. - Isaac Asimov
 19. Mësoni të shihni. Kuptoni se gjithçka lidhet me gjithçka tjetër. -Leonardo da Vinci
 20. Impossibleshtë e pamundur të matet madhësia e universit që na rrethon. –Richard H. Baker
 21. Mendimet janë si yje që digjen dhe idetë shtrijnë universin. –Kris Jami vrima e zezë në univers
 22. Nuk është gjithësia që është konfuze; është truri juaj dhe jetëgjatësia juaj janë shumë të vogla për të kuptuar se çfarë po ndodh atje. –Ian Dallas
 23. Universi është i madh, i gjerë, i ndërlikuar dhe qesharak. Dhe ndonjëherë, rrallë, gjëra të pamundura thjesht ndodhin dhe ne i quajmë ato mrekulli. –Steven Moffat
 24. Nëse do të merrnim një moment për të parë përreth nesh, do të kuptonim se universi është në komunikim të vazhdueshëm me ne. –Alexandria Hotmer
 25. Universi na thotë: "Më lër të kaloj nëpër ty pa kufizime dhe do të shohësh magjinë më të madhe që ke parë ndonjëherë". –Klaus Joehle
 26. Ne jemi kozmosi i vetëdijshëm dhe jeta është mjeti me të cilin universi e kupton vetveten. –Brian Cox
 27. Ju duhet të mësoni të mbani universin ose të dërrmoheni prej tij. –Andrew Bojd
 28. A ka një qëllim universi? Nuk jam i sigurt. - Neil Degrasse Tyson
 29. Sa më e kuptueshme të duket universi, aq më shumë marrëzi duket gjithashtu. - Steven Weinberg
 30. Sa më shumë që shqyrtojmë universin, zbulojmë se ai nuk është aspak arbitrar, por i bindet disa ligjeve të përcaktuara mirë që funksionojnë në fusha të ndryshme. Duket shumë e arsyeshme të supozojmë se ekzistojnë parime unifikuese, kështu që të gjitha ligjet janë pjesë e një ligji më të madh. - Stephen Hawking
 31. Gjërat nuk kanë një qëllim, sikur universi të ishte një makinë, ku secila pjesë ka një funksion të dobishëm. Cili është funksioni i një galaktike? Nuk e di nëse jeta jonë ka një qëllim dhe nuk e shoh që ka rëndësi. E rëndësishme është që ne të jemi pjesë e saj. Si një fije në veshje ose një karkalec në fushë. Ajo ekziston dhe ne ekzistojmë. Ajo që bëjmë është si era që fryn nëpër bar. - Ursula K. Le Guin
 32. Vetëm dy gjëra janë të pafundme: universi dhe marrëzia njerëzore, dhe nuk jam aq i sigurt për të parën. - Albert Einstein
 33. Të gjithë jemi në ulluk, por disa prej nesh po shikojnë yjet. - Oscar Wilde
 34. Shikoni yjet dhe jo këmbët tuaja. Mundohuni të kuptoni se çfarë është ajo që shihni dhe pyesni veten se çfarë është ajo që e bën universin të ekzistojë. Jini kurioz - Stephen Hawking
 35. Ndonjëherë mendoj se prova më e fortë se jeta inteligjente ekziston në univers është se askush nuk është përpjekur të na kontaktojë. - Bill Watterson

Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.