40 fraza vendimesh që do të ndryshojnë jetën tuaj

mësoni të merrni vendime

Jeta është plot vendime dhe është që pa e kuptuar ju merrni vendime në çdo moment të ditës ... çfarë hani, çfarë vishni për të veshur, çfarë rruge të zgjidhni për të shkuar në punë, për të shkuar në një vend apo në një tjetër, etj. Vendimet mund të ndryshojnë jetën tuaj, sepse në varësi të atyre që merrni, ato mund ta bëjnë rrugën tuaj të ndryshme ... Prandaj, të dish t’i bësh me mendim kritik është thelbësore për suksesin e jetës.

Ka njerëz që kur duhet të marrin vendime ndihen të pafuqishëm ose të zemëruar sepse mendojnë se nuk mund ta bëjnë mirë ose që njerëzit e tjerë vendosin për ta. Mosnjohja se si të marrin vendime të mira mund t'i bëjë njerëzit të ndjehen të frustruar me jetën. Megjithëse realiteti është se pothuajse të gjitha vendimet e vetvetes janë në duart tona, është raste për të pranuar ose jo vendimin e të tjerëve, është gjithashtu një vendim.

Në momentin që do të kuptoni se jeni në kontroll absolut të fatit tuaj dhe të ardhmes tuaj, atëherë do të keni fuqinë absolute për të ndryshuar jetën tuaj dhe perceptimi juaj t'ju ndihmojë të keni një jetë shumë më të suksesshme. Ju do të filloni të jeni një person më kreativ dhe do të dini se çfarëdo që dëshironi të arrini, mund ta arrini atë.

marrin vendime

Më poshtë do të gjeni disa fraza vendimesh që jo vetëm do të ndryshojnë jetën tuaj, por gjithashtu do t'ju bëjnë të ndjeni atë kontroll që keni vërtet çdo ditë mbi veten dhe mjedisin tuaj të ngushtë.

të menduarit krijues
Artikulli i lidhur:
40 fraza krijimtarie që do të bëjnë që mendja juaj të zgjohet

Fraza vendimi

 1. Të reflektosh i qetë, shumë i qetë, është më mirë sesa të marrësh vendime të dëshpëruara - Frank Kafka
 2. Pse duhet ta dëgjojmë zemrën? Sepse atje ku ai është aty do të jetë thesari juaj. - Paulo Coelho
 3. Atje ku nuk ka vendime, nuk ka jetë. - JJ Dewey
 4. Kur situata është e pafavorshme dhe shpresa është e ulët, përcaktimet drastike janë më të sigurtat. - Tito Livio
 5. Unë nuk jam produkt i rrethanave të mia, unë jam produkt i vendimeve të mia. -Steven Covey.
 6. Ndonjëherë ju merrni vendimin e duhur, ndonjëherë e merrni vendimin e duhur. -Pil McGraw.
 7. Vendimet më të këqija në jetë janë ato që marrim bazuar në frikë. - Sherrilyn Kenyon
 8. Madhështia nuk është një funksion i rrethanave. Madhështia rezulton të jetë kryesisht çështje e zgjedhjes dhe disiplinës së vetëdijshme. - Jim Collins
 9. Kush dëshiron të jetë një shqiponjë që fluturon, kush dëshiron të jetë një krimb që zvarritet por nuk bërtet kur e shkelin. - Emiljano Zapata
 10. Rreziku i një vendimi të pasaktë është i preferueshëm nga terrori i pavendosmërisë.-Maimonides
 11. Nuk ka asnjë vendim që mund të marrim që nuk vjen me një lloj ekuilibri ose sakrifice. -Simon Sinek
 12. Ju nuk mund ta ndryshoni destinacionin tuaj nga një ditë në tjetrën, por mund të ndryshoni adresën tuaj nga një ditë në tjetrën. -Jim Rohn
 13. Ajo për të cilën kalojmë kohën është ndoshta vendimi më i rëndësishëm që marrim.-Ray Kurzweil
 14. Kur merrni vendimin e duhur, nuk ka shumë rëndësi se çfarë mendojnë të tjerët.-Caroline Kennedy
 15. Qëndroni të përkushtuar në vendimet tuaja, por fleksibël në qasjen tuaj.-Tony Robbins vendimet që duhen marrë
 16. Vendimi më i rëndësishëm që mund të marrësh është të jesh me humor të mirë.-Volter
 17. Përdorimi i fuqisë për të vendosur ju jep aftësinë për të kapërcyer çdo justifikim për të ndryshuar ndonjë pjesë të jetës tuaj në një çast. - Anthony Robbins
 18. Vendimi është një thikë e mprehtë që pret të pastër dhe të drejtë; pavendosmëri, është një thikë e prerë që copëton dhe loton, duke lënë skajet e copëtuara pas saj. Gordon graham
 19. Pasi të keni marrë një vendim, universi komploton për ta realizuar atë. - Ralph Waldo Emerson
 20. Një njeri i mençur merr vendimet e tij, një njeri injorant ndjek opinionin publik. - Proverb kinez
 21. Mos lejoni që zhurma e Mos lejoni që zhurma e mendimeve të të tjerëve të heshtë zërin tuaj të brendshëm. Dhe, më e rëndësishmja, kini guximin të bëni atë që ju dikton zemra dhe intuita. Disi, ju tashmë e dini se çfarë doni të bëheni me të vërtetë. - Daniel Goleman
 22. Një luftëtar i dritës merr vendime. Shpirti i tij është i lirë si retë në qiell, por ai është i përkushtuar ndaj ëndrrës së tij. Në rrugën e tij të zgjedhur lirisht, ai duhet të ngrihet në orë që nuk i pëlqen, të flasë me njerëz që nuk kontribuojnë asgjë, të bëjë disa sakrifica. Paulo Coelho
 23. Ndryshimi i vendimit tonë krijon një zakon të keq. Kjo përforcon vendimmarrjen si një shprehje e hutimit dhe injorancës, në vend se mençuri dhe liri. - Sakyong Mipham
 24. Kur nuk mund të vendosni se cilin nga dy kurset e veprimit të përputhura në mënyrë të barabartë për të marrë, zgjidhni një më të guximshme. - William Joseph Slim
 25. Ne duhet të marrim vendime që na lejojnë të përmbushim kapacitetin më të thellë të qenies sonë reale. - Thomas Merton
 26. Kur zemra duhet të vendosë, koka është më mirë të vendosë. - Enrique Jardiel Poncela
 27. Edhe një vendim i saktë është i gabuar kur merret shumë vonë. - Lee Lacocca
 28. Nëse nuk keni informacionin që ju nevojitet për të marrë vendime të mençura, gjeni dikë që e merr. - Lori Hil
 29. Një 'Jo' e thënë nga bindja më e thellë është më e mirë se një 'Po' e thënë thjesht për të kënaqur, ose më keq, për të shmangur telashet. - Gandi
 30. Në çdo moment të vendimit, gjëja më e mirë është të bësh gjënë e duhur, pastaj gjënë e gabuar, dhe gjëja më e keqe është të mos bësh asgjë. - Theodore Roosevelt
 31. Gjëja më e rëndësishme që unë mësova të bëja pas moshës dyzet vjeç ishte të them jo kur është jo. - Gabriel Garcia Marquez
 32. Shpesh çdo vendim, madje edhe një vendim i gabuar, është më i mirë se asnjë vendim.-Ben Horowitz.
 33. Nëse gjithmonë merrni vendimin e duhur, atë të sigurt, atë që të gjithë marrin, do të jeni gjithmonë i njëjtë me të gjithë.-Paul Arden.
 34. Gjëja më e vështirë është vendimi për të vepruar, pjesa tjetër nuk është asgjë më shumë se këmbëngulje. Frika janë tigra letre. Ju mund të bëni gjithçka që vendosni. Ju mund të veproni për të ndryshuar dhe kontrolluar jetën tuaj; Dhe procedura, procesi është shpërblimi i vet. - Amelia Earhart.
 35. Nuk duhet shumë forcë për të bërë gjëra, por duhet shumë forcë për të vendosur se çfarë të bësh.-Elbert Hubbard. jeta është vendime
 36. Një paqe ndjek çdo vendim, madje edhe atë të gabuar.-Rita Mae Brown.
 37. Vendimi është një rrezik i rrënjosur në guximin për të qenë i lirë.-Paul Tillich.
 38. Jeta tenton të jetë një akumulim i shumë vendimeve të kësaj bote, të cilat shpesh neglizhohen.-David Byrne.
 39. Sapo të marr një vendim, nuk e shoh si një mundësi të humbur, ashtu si një rrugë tjetër.-Andrew Lincoln.
 40. Opsionet janë varet e fatit. Edwin Markham

Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.