30 fraza të vetmuara që do t'ju ndihmojnë ta luftoni atë

Vetmia që të bën të reflektosh

Ka njerëz që janë të qetë në vetminë e tyre, të paktën për një periudhë të shkurtër kohe. Për shkak se njerëzit janë qenie shoqërore dhe në një farë mënyre, një vetmi e imponuar ose e padëshiruar mund të na bëjë shumë dëme emocionale ... Por vetmia në vetvete nuk është e keqe, dhe në fakt, madje mund të jetë e nevojshme.

Mund t’ju ​​bëjë të gjeni veten, të dini se çfarë ndieni dhe si ndiheni. Për shkak se jeni në një farë mënyre dhe mbase sepse jeni gjithmonë të rrethuar nga njerëz, kurrë më parë nuk e keni kuptuar se si jeni brenda. Në fakt, ka njerëz që u pëlqen të jenë gjithmonë pranë njerëzve në mënyrë që të mos e gjejnë veten. Dëshironi të dini cilat janë frazat më të mira të vetmuar?

Vetmia mund të jetë shoqëri e mirë

Ky është një gabim serioz, sepse vetmia mund të jetë shoqëri e mirë, sepse ne jemi me veten tonë, ne mund t'i mbyllim sytë ndaj botës dhe t'i hapim ato brenda vetes. Ne mund të kuptojmë se ne jemi gjëja më e rëndësishme në univers në botën tonë dhe kjo është arsyeja pse duhet të kujdesemi për veten fizikisht dhe emocionalisht.

zbrazëtia dhe vetmia

E gjithë kjo mund të jetë e vërtetë vetëm nëse bëni pjesën tuaj dhe kërkoni çdo moment momente të vetmuara për veten tuaj. Te njoh ty te dije kush je, ose thjesht për të shijuar dhe eksploruar ato gjëra që ju pëlqen të bëni… Gjetja e kohës vetëm për veten tuaj është një mënyrë për të shijuar jetën më shumë.

Ekzistojnë lloje të ndryshme të vetmisë

Ekziston vetmia në të cilën ndihemi vetëm pavarësisht se jemi të rrethuar nga njerëz, dhe është në atë vetmi kur duhet të dimë pse ndihemi kështu. Vetmia, qoftë e imponuar apo e vetë-imponuar, do të na bëjë të ndiejmë emocione të ndryshme.

Janë ato emocione që duhet të na transformojnë brenda. Përqendroni emocionet tuaja kur jeni vetëm për t’i zbuluar si në të vërtetë ju bën të ndiheni se nuk keni njeri rreth jush. Vetmia do të jetë negative vetëm nëse mendoni se është.

Fraza të vetmisë që do ju bëjnë të mendoni

Këtu duam t'ju tregojmë disa fraza që do t'ju bëjnë të kuptoni se çfarë është vetmia dhe pse mund të jetë e rëndësishme në jetën tuaj. Nëse në një moment e kuptoni se vetmia ju bën të ndiheni keq, atëherë duhet të bëni pjesën tuaj dhe dërgon një profesionist për t'ju ndihmuar të kuptoni pse kjo po ju ndodh dhe të kërkoni zgjidhjet e nevojshme për të gjetur rehati në vetminë tuaj.

Artikulli i lidhur:
Si ta kapërcejmë vetminë

njeri i vetmuar

Në ndërkohë, shijoni frazat e mëposhtme që ne kemi përgatitur për ju.

 1. Kur e kuptojmë se jemi me të vërtetë vetëm, atëherë kemi më shumë nevojë për të tjerët.
 2. Vetmia admirohet dhe dëshirohet kur nuk pësohet, por nevoja njerëzore për të ndarë gjërat është e dukshme.
 3. Pse, në përgjithësi, shmanget vetmia? Sepse ka shumë pak që gjejnë shoqëri me veten e tyre.
 4. Kërkimi i përjetshëm i qenies njerëzore individuale është të thyejë vetminë e tij.
 5. Vuajtja jonë e madhe në jetë vjen nga fakti që ne jemi vetëm dhe të gjitha veprimet dhe përpjekjet tona priren të ikin nga ajo vetmi.
 6. Ne jetojmë ashtu si ëndërrojmë, vetëm.
 7. Vetmia e njeriut nuk është asgjë më shumë sesa frika e tij nga jeta.
 8. Lidhja është jeta; shkyçja, vdekja.
 9. Ne duhet të jetojmë me vetminë tonë dhe fatin që e shtyn secilin person në rendin e gjërave.
 10. Tani filloj të meditoj për ato që kam menduar dhe të shoh thellësinë dhe shpirtin e saj, dhe kjo është arsyeja pse tani e dua vetminë më shumë, por akoma pak.
 11. Shkrimi është një antidot ndaj vetmisë.
 12. Njeriu i madh është ai që në mes të turmave ruan, me ëmbëlsi të përsosur, pavarësinë e vetmisë.
 13. Të dish të dëgjosh është ilaçi më i mirë kundër vetmisë.
 14. Vetmia, megjithëse mund të jetë e heshtur si drita, është, si drita, një nga agjentët më të fuqishëm, pasi vetmia është thelbësore për njeriun. Të gjithë njerëzit vijnë në këtë botë vetëm dhe e lënë atë vetëm.
 15. Njeriu më i fortë në botë është më i vetmi.
 16. Projekti i madh global i kohës sonë është konkurrenca dhe kjo është arsyeja pse individi mbetet kryesisht i vetëm në botë.
 17. Ne largohemi nga kjo botë në të njëjtën mënyrë që hyjmë në të: vetëm.
 18. Ferri është gjithçka në këtë fjalë: vetmia.
 19. Ata shpesh thonë se njeriu që dëshiron të mbetet vetëm ka shumë perëndi ose kafshë.
 20. Vetmia është një forcë e madhe që ju ruan nga shumë rreziqe.
 21. Vetmia është provë që kërkimi juaj i lindur për lidhje është i paprekur.
 22. Vetmia është mundësia juaj më e mirë për tu lidhur me veten.
 23. Nëse jemi vetëm, bëhemi më të vetmuar. Jeta është e çuditshme.
 24. Nëse e doni vetminë tuaj, po e doni veten dhe po lejoni që zemra juaj të hapet për tu dashur dhe për të dashur të tjerët.
 25. Vetëm në vetminë tënde do të gjesh paqen në zemrën tënde.
 26. Vetmia është infermierja më e mirë e mençurisë.
 27. Në vetmi ekziston vetëm ajo që çohet në vetmi.
 28. Vetmia nuk ju bën të dobët, ju bën shumë më të fortë në jetë, sepse ju jep mundësinë të dini vërtet se kush jeni.
 29. Varfëria është qartë një burim i vuajtjeve emocionale, por ka edhe të tjerë, siç është vetmia.
 30. Vetmia nuk është kurrë më mizore sesa kur ndiheni në afërsi të dikujt që ka ndaluar së komunikuari.

Siç mund ta shihni, vetmia mund të ndihet në mënyra të ndryshme, varësisht nga perspektiva që keni përpara saj. Ka njerëz që konsiderojnë se është absolutisht e nevojshme të jesh në gjendje të rritesh i brendshëm dhe kështu të jesh në gjendje ta tregosh atë në botë. Për të tjerët, është një mundim absolut që nuk ka kuptim.

vetmia në grua

Për këtë të fundit, pa dyshim, vetmia është një mundim sepse ata kanë frikë të gjejnë veten. Ata nuk e njohin njëri-tjetrin, nuk dinë se çfarë duan dhe ata mendojnë se të tjerët do ta plotësojnë atë boshllëk se ata ndihen brenda vetes sepse nuk janë të aftë ta bëjnë atë për veten e tyre.

Gabim i rende. Të gjithë kemi nevojë për pak vetmi për t'u lidhur më mirë me veten dhe me të tjerët. Vetmia e menaxhuar mirë mund të na bëjë të rimbushim bateritë tona emocionale.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.