55 fraza filozofike që do t'ju bëjnë të mendoni thellë

mendimet e filozofisë për të medituar

Gjatë gjithë viteve ka pasur shumë mendimtarë që bënë një ndryshim në shoqëri me mendimet e tyre, ata na bënë të shohim një këndvështrim tjetër për gjërat. Ndoshta, Shumica e tyre arritën të nxirrnin nga egoja e tyre njerëzit që i dëgjonin ose i kuptonin mendimet e tyre. Frazat filozofike do të jenë gjithnjë të pranishme në jetën tonë, sepse ato janë mendime që edhe sot na ndihmojnë të reflektojmë dhe të mendojmë thellë.

Fraza filozofike do t'ju lejojë të hyni në ambientet e brendshme, dije qenien tënde më mirë dhe reflekto mbi ekzistencën tënde në këtë botë dhe në këtë moment. Ju do të mësoni të vini në dyshim vlerat tuaja vetëm duke reflektuar në frazat që disa prej këtyre mendimtarëve të mëdhenj na kanë lënë si trashëgimi të tyre. Sepse fjalët e tij nuk do të vdesin kurrë nëse dimë t’i kujtojmë si duhet. Këto mendime gjithashtu mund t'ju ndihmojnë të zgjidhni rrugën tuaj për të qenë të lumtur dhe për të shijuar çdo moment të jetës tuaj.

koha nuk kalon në filozofi

Frazat Filozofike

Tjetra, do të gjeni disa fraza filozofike që disi ndryshuan mendimin e shumë njerëzve, dhe ka ardhur koha që perspektiva juaj për jetën të ndryshojë gjithashtu ... Mund t'i ruani për rritjen tuaj personale ose t'i ndani me këdo që dëshironi të mendoni se mund t'i bëjë mirë t'i lexojë dhe të reflektojë në ato që thotë secili prej tyre, mos i humbni!

mendime filozofike

 1. Gjëja më e vështirë është të njohim vetveten; më e lehtë është të flasësh keq për të tjerët. Thales i Miletit
 2. Unë nuk mund t’i mësoj askujt asgjë. Unë vetëm mund të të bëj të mendosh. Sokrati
 3. Dituria është fuqi. Francis Bacon
 4. Mendoj, prandaj ekzistoj (Cogito, shuma e ergos). Rene Dekarti
 5. Unë jam njeriu më i mençur i gjallë, sepse di një gjë, dhe kjo është se nuk di asgjë. Sokrati
 6. Feja është opiumi i popujve. Karl Marks
 7. Njeriu i mençur nuk thotë kurrë gjithçka që mendon, por gjithmonë mendon gjithçka që thotë. Aristoteli
 8. Njëri është pronari i asaj që hesht dhe skllavi i asaj që flet. Sigmund Frojdi
 9. Masa e dashurisë është të duash pa masë. San Agustin
 10. Jeta është shumë e thjeshtë, por ne insistojmë ta bëjmë atë të komplikuar. Konfuci
 11. Deklarata më e madhe e dashurisë është ajo që nuk bëhet; Njeriu që ndihet shumë, flet pak. Platoni
 12. Kur një betejë humbet, tërheqja mbetet; vetëm ata që kanë ikur mund të luftojnë në një tjetër. Demosteni
 13. Lumturia nuk është të bësh atë që dëshiron por të duash atë që bën. Jean paul sartre
 14. Ai që dominon të tjerët është i fortë; E cila dominon kështu që është e fuqishme. Lao Tse
 15. Njeriu i mençur mund të ndryshojë mendje. Budalla, asnjëherë. Immanuel Kant
 16. Unë kurrë nuk do të vdisja për bindjet e mia sepse mund të gaboja. Bertrand Russell
 17. Jeta duhet kuptuar prapa. Por duhet jetuar përpara. Kierkegaard
 18. Unë mund të kontrolloj pasionet dhe emocionet e mia nëse mund ta kuptoj natyrën e tyre. Spinoza
 19. Durimi është i hidhur, por fryti i tij është i ëmbël. Jean-Jacques Rousseau
 20. Lumturia është kuptimi dhe qëllimi i jetës, qëllimi dhe fundi i ekzistencës njerëzore. Aristoteli
 21. Jeta duhet jetuar si lojë. Platoni
 22. Të bësh një padrejtësi është më keq sesa ta pësosh atë. Aristoteli
 23. Heshtja është guri i parë në tempullin e filozofisë. Pitagora
 24. E gjithë historia e shoqërisë njerëzore, deri në kohën e tanishme, është një histori e luftës së klasave. Karl Marks
 25. Elementet kryesore që përbëjnë një jetë të kënaqur janë dy: qetësia dhe inkurajimi. John stuart mulli
 26. Ai që kërkon të sigurojë mirëqenien e të tjerëve, tashmë ka të vetin të siguruar. Konfuci
 27. Të duam dikë thellë na jep forcë. Të ndjehemi thellësisht të dashur nga dikush na jep kurajo. Lao Tse
 28. Edhe në kupën e dashurisë më të mirë do të gjeni hidhërim. Friedrich Nietzsche
 29. Dashuria është më e forta e pasioneve, sepse sulmon kokën, trupin dhe zemrën në të njëjtën kohë. Volteri
 30. Të kesh frikë nga dashuria do të thotë të kesh frikë nga jeta, dhe ata që i frikësohen jetës tashmë janë gjysmë të vdekur. Bertrand Russell
 31. Gjykojeni një njeri nga pyetjet e tij sesa nga përgjigjet e tij. Volteri
 32. Nuk ka gjeni pa një përzierje çmendurie. Aristoteli
 33. Jeta jonë gjithmonë shpreh rezultatin e mendimeve tona dominuese. Soren Kierkegaard
 34. Dashuria e papjekur thotë: "Të dua sepse kam nevojë për ty". Burri i pjekur thotë: "Kam nevojë për ty sepse të dua". Erich nga
 35. Lufta më e keqe është ajo që nuk bëhet. Karl Marks
 36. Varfëria nuk vjen nga pakësimi i pasurisë, por nga shumëzimi i dëshirave. Platoni
 37. Mos lëndoni të tjerët me atë që i shkakton vetes dhimbje. Buda
 38. Kërkoni shumë nga vetja dhe prisni pak nga të tjerët. Në këtë mënyrë ju do t’i kurseni vetes telashe. Konfuci
 39. Ne rrallë mendojmë për ato që kemi; por gjithmonë në atë që na mungon. Schopenhauer
 40. Shpesh ka më shumë për të mësuar nga pyetjet e papritura të një djali sesa fjalimet e një burri. John Locke
 41. Duhet një jetë për të mësuar të jetosh. Seneka
 42. Ai që ka një arsye për të jetuar mund të përballet me të gjitha "mënyrat". Friedrich Nietzsche
 43. Në përgjithësi, nëntë të dhjetat e lumturisë sonë bazohen në shëndet. Arthur Schopenhauer
 44. E kaluara nuk ka fuqi mbi momentin e tanishëm. Eckhart Tolle
 45. Rezultatet e shkëlqyera kërkojnë ambicie të mëdha. Herakliti
 46. Ne i shohim gjërat, jo ashtu siç janë, por siç jemi. Immanuel Kant
 47. Në dhimbje ka aq mençuri sa në kënaqësi; të dyja janë të dy forcat konservatore të specieve. Friedrich Nietzsche
 48. Mendoni si një njeri i veprimit, veproni si një njeri i mendimit. Henri-Louis Berson
 49. Pengesa është rruga. Proverb Zen
 50. Ka nga ata që e konsiderojnë veten të përsosur, por kjo ndodh vetëm sepse ata kërkojnë më pak nga vetja e tyre. Hermann Hesse
 51. Feja është e shkëlqyeshme për të mbajtur të qetë njerëzit e zakonshëm. Frank Zappa
 52. Ata që besojnë se paratë bëjnë gjithçka, përfundojnë duke bërë gjithçka për para. Volteri
 53. Vetëm përmes edukimit njeriu mund të bëhet njeri. Njeriu nuk është asgjë më shumë sesa ajo që i bën edukata. Immanuel Kant
 54. Ne jemi më të sinqertë kur jemi të zemëruar sesa kur jemi të qetë. Ciceroni
 55. Karakteri i vërtetë shfaqet gjithmonë në rrethana të mëdha. Napoleon bonaparti

ndryshoni perspektivën në filozofi

Çfarë ju pëlqyen secila prej 55 frazave filozofike? Të gjitha të bëjnë të mendosh thellë!


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.