50 fraza të Frida Kahlo

frida kahlo me sfond të gjelbër

Frida Kahlo lindi më 6 korrik 1907 dhe vdiq disa ditë pas ditëlindjes së saj, më 13 korrik 1954 në qytetin e saj të lindjes, në Coyocán, Meksikë, në moshën 47 vjeçare… vdiq e re. Emri i saj i plotë ishte Magdalena Carmen Frida Kahlo Calderón dhe ajo ishte një piktore. Jeta e saj ishte e pakënaqur për sa i përket shëndetit pasi ajo u infektua me poliomelit pasi kishte pësuar një aksident trafiku në rininë e saj që e mbajti atë në shtrat për periudha të gjata, duke iu nënshtruar deri në 32 operacioneve kirurgjikale.

Punimet e tij ishin biografike dhe pasqyronin vuajtjet e tij të përditshme ... ai e shndërroi vuajtjen e tij në art. Ajo u bë një nga artistet më të shquara meksikane në botë falë 200 punimeve të saj. Ajo nuk frymëzoi askënd tjetër përveç Pikasos.

autoportret frida kahlo

Fraza Frida Kahlo plot ndjenjë

Përveç gjithë artit të tij në piktura dhe të gjitha ndjenjave që ai përcolli në secilën prej tyre, ai gjithashtu na la shumë reflektime mbi dashurinë, jetën ose vdekjen dhe tema të tjera që ndoshta nuk do t'ju lënë indiferentë.

nga afër fotografia e frida kahlo

 1. Këmbët për çfarë të dua, nëse kam krahë për të fluturuar.
 2. Dikur mendoja se isha personi më i çuditshëm në planet, por pastaj kuptova se ka shumë njerëz në botë, kështu që duhet të jetë dikush si unë që ndihej i çuditshëm dhe me të meta ashtu si unë. Unë e imagjinoja atë grua dhe mendoja se edhe ajo do të ishte atje jashtë duke menduar për mua. Epo, shpresoj që nëse jeni dhe e lexoni këtë, ju e dini që po, është e vërtetë, unë jam këtu dhe jam po aq e çuditshme sa ju.
 3. Unë u përpoqa të mbyt hidhërimet e mia në alkool, por të mallkuarit mësuan të notonin.
 4. Unë pikturoj lule që të mos vdesin.
 5. Ishte një lule e vetmuar, një flutur e gëzueshme që u ul atje; më vonë poleni i një lule tjetër më aromatik quhet dhe flutura u largua.
 6. Ndonjëherë preferoj të flas me punëtorë dhe muratorë sesa me ata njerëz budallenj që e quajnë veten njerëz të kulturuar.
 7. Njeriu është zot i fatit të tij dhe fati i tij është toka, dhe ai vetë po e shkatërron atë derisa të mos ketë fat.
 8. Kush do të thoshte që pikat jetojnë dhe ndihmojnë për të jetuar? Bojë, gjak, erë ... Çfarë do të bëja pa absurdin dhe kalimin e shpejtë?
 9. Mos lejoni që pema e së cilës jeni dielli të etet.
 10. Të murosh vuajtjet e tua po rrezikon të përpihesh nga brenda.
 11. Nëse veproni sikur e dini se çfarë po bëni, mund të bëni çfarë të doni.
 12. Asgjë nuk është më e vlefshme se e qeshura. Duhet forcë të qeshësh dhe të braktisësh veten, të jesh i lehtë. Tragjedia është më qesharake.
 13. Besoj se pak nga pak, do të jem në gjendje të zgjidh problemet e mia dhe të mbijetoj.
 14. Nëse do të të jepja një gjë në jetë, do të doja të të jepja aftësinë për të parë veten përmes syve të mi. Vetëm atëherë do ta kuptonit se sa e veçantë jeni për mua.
 15. Dhe ju e dini mirë që atraktiviteti seksual tek gratë përfundon duke fluturuar, dhe atëherë atyre nuk u mbetet gjë tjetër përveç asaj që kanë në kokë për të qenë në gjendje të mbrojnë veten në këtë jetë të ndyrë të ferrit.
 16. Unë pikturoj autoportrete sepse jam vetëm shumë. Unë pikturoj veten time, sepse jam ai që njoh më mirë.
 17. Mbase ata presin të dëgjojnë nga unë vajtime, për "sa vuan dikush" duke jetuar me një njeri si Diego. Por nuk besoj se brigjet e një lumi vuajnë duke e lënë të rrjedhë.
 18. Aty ku nuk mund të duash, mos vono.
 19. Pse e quaj Diego im? Nuk ka qenë kurrë dhe kurrë nuk do të jetë e imja. I përket vetvetes ...
 20. Kaq shumë gjëra për të të thënë dhe kaq pak më dalin nga goja. Ju duhet të mësoni të lexoni sytë e mi kur ju shikoj.
 21. Në fund të ditës, ne mund të zgjasim shumë më tepër sesa mendojmë.
 22. Arti më i fuqishëm në jetë është ta bësh dhimbjen një hajmali që shërohet, një flutur që rilind, që lulëzon në një festival ngjyrash.
 23. Çdo tik-tak është një sekondë e jetës që kalon, ikën dhe nuk përsëritet.
 24. Duke pritur me ankthin e shpëtuar, shtyllën kurrizore të thyer dhe vështrimin e pamasë. Pa ecur në shtegun e gjerë, duke lëvizur jetën time të rrethuar nga çeliku.
 25. Unë pi për të harruar, por tani ... Nuk mbaj mend se çfarë.
 26. Kam pësuar dy aksidente të rënda në jetën time: njëra në të cilën një autobus më rrëzoi për tokë, tjetri është Diego. Diego ishte më i keq.
 27. Keni një të dashur që ju shikon sikur jeni një tortë me burbon.
 28. Ju meritoni një dashnor që ju dëshiron të ngacmohet, me gjithçka dhe të gjitha arsyet që ju bëjnë të zgjoheni shpejt dhe demonët që nuk ju lënë të flini. Ju meritoni një dashnor që ju bën të ndiheni të sigurt, i cili e bën botën të zhduket nëse ecën nga dora juaj, dikush që beson se përqafimet e tij janë plotësuesi më i mirë për lëkurën tuaj. Ju meritoni një dashnor që dëshiron të kërcejë me ju, i cili arrin në parajsë sa herë që ju shikon në sy dhe që nuk lodhet kurrë të studiojë gjestet tuaja. Ju meritoni një dashnor që ju dëgjon kur këndoni, i cili ju mbështet kur keni turp dhe respekton lirinë tuaj; që fluturon me ty dhe nuk ka frikë të bjerë. Ju meritoni një dashnor që heq gënjeshtrat dhe ju sjell shpresë, kafe dhe poezi.
 29. A mund të krijoni folje? Dua të të them një: Unë të dua, kështu që krahët e mi u përhapën jashtëzakonisht shumë për të të dashur pa masë ... ne jemi të së njëjtës çështje, të së njëjtave valë ...
 30. Si gjithmonë, kur largohem nga ti, marr botën dhe jetën tënde brenda meje, dhe kështu mund të mbaj më gjatë.
 31. Nuk jam i semure Une jam i thyer. Por jam e lumtur që jetoj për aq kohë sa mund të pikturoj.
 32. Doktor, nëse më lejoni ta pëlqej këtë tekila, ju premtoj të mos pi në varrimin tim.
 33. Shpresoj që largimi të jetë i lumtur dhe shpresoj të mos kthehem më kurrë.
 34. Kush ju dha të vërtetën absolute? Nuk ka asgjë absolute, gjithçka ndryshon, gjithçka lëviz, gjithçka revolucionon, gjithçka fluturon dhe shkon.
 35. Unë kurrë nuk pikturoj ëndrra apo makthe. Unë pikturoj realitetin tim.
 36. Bukuria dhe shëmtia janë një mirazh sepse të tjerët përfundojnë duke parë brendësinë tonë.
 37. Nuk ka asgjë më të bukur se e qeshura.
 38. Ka disa që kanë lindur me yje dhe të tjerë me yje, dhe edhe nëse nuk doni ta besoni, unë jam një nga yjet.
 39. Kurrë gjatë gjithë jetës sime nuk do ta harroj praninë tënde. Ju më mirëpritët të copëtuar dhe më ktheva të tërë, të tërë.
 40. Ju meritoni më të mirën nga më të mirat, sepse jeni një nga ata pak njerëz që, në këtë botë të mjerueshme, janë akoma të sinqertë me veten e tyre, dhe kjo është e vetmja gjë që vlen vërtet.
 41. Dhimbja, kënaqësia dhe vdekja nuk janë asgjë tjetër veçse procesi i ekzistencës. Lufta revolucionare në këtë proces është një derë e hapur për inteligjencën.
 42. Surrealizmi është surpriza magjike e gjetjes së një luani brenda një dollapi, ku me siguri do të gjeni këmisha.
 43. Asnjë vend nuk është më i trishtuar se një shtrat i zbrazët.
 44. Nëse më doni në jetën tuaj do të më fusni në të. Unë nuk duhet të luftoj për një pozicion.
 45. Unë, që u dashurova me krahët e tu, nuk do të dëshiroj kurrë t’i pres.
 46. Pjesa më e rëndësishme e trupit është truri. Më pëlqejnë vetullat dhe sytë për fytyrën. Për më tepër nuk më pëlqen asgjë tjetër. Koka ime është shumë e vogël. Gjinjtë dhe organet gjenitale të mia janë të zakonshme. Nga seksi i kundërt, unë kam mustaqe dhe një fytyrë në përgjithësi.
 47. Unë nuk dua një dashuri që është gjysma, e shqyer dhe e ndarë në gjysmë. Kam luftuar dhe vuajtur aq shumë sa që meritoj diçka të tërë, intensive, të pashkatërrueshme.
 48. Cila është mënyra ime? Prisni Te harroj? Bëni atë që bëni, shkoni në krahët e njërit dhe tjetrit, sot flini me dikë dhe nesër me një tjetër?
 49. E shihni që unë nuk kam as gjuhën e Servantesit, as aftësinë dhe as gjeniun poetik apo përshkrues, por ju jeni një sëpatë për të kuptuar gjuhën time të relaksuar.
 50. Nga viti më i lig, lind dita më e bukur.

nga afër fotografia e frida kahlo

Cila ju ka frymëzuar më shumë?


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.