45 frazat më të famshme nga libri «Princi i Vogël»

"Princi i vogel" është një histori e bukur e shkruar nga Antoine de Saint-Exupéry. Na tregon për takimin midis një piloti dhe një djali që është një princ nga një planet tjetër.

Ky libër ka qenë një bestseler botëror dhe Konsiderohet si një nga librat më të mirë në letërsinë franceze. Ai përmban fraza të shkëlqyera që përmbajnë kuptimin e jetës, dashurisë, miqësisë ...

Nëse nuk e keni pasur mundësinë ta lexoni, këtu është versioni i tij i librit audio. Pas videos ju tregoj 45 frazat më të famshme të librit "Princi i vogel":

MUND T BE INTERESOHENI «68 librat më të rekomanduar për të lexuar»

1) Duket mirë vetëm me zemrën. Thelbësore është e padukshme për sytë.

2) Koha që keni humbur në trëndafilin tuaj e bën trëndafilin tuaj kaq të rëndësishëm.

3) Lulja nuk donte që unë ta shihja duke qarë: ajo ishte aq krenare ...

4) Vendi i lotëve është kaq misterioz ...

5) Fëmijët duhet të jenë shumë falës ndaj të moshuarve.

6) Në planetin e princit të vogël kishte, si në të gjithë planetët, barishte të mira dhe barishte të këqija.

7) E dini? Kur jeni vërtet të trishtuar ju pëlqen të shikoni perëndimet e diellit.

8) Më ka pëlqyer gjithmonë shkretëtira. Mund të ulesh në një dunë, asgjë nuk shihet, asgjë nuk dëgjohet dhe prapë diçka shkëlqen në heshtje ...

9) Pyes veten nëse yjet ndriçojnë në mënyrë që një ditë, të gjithë të gjejnë të tyret.

10) Nëse dikush e do një lule, e cila ka vetëm një shembull në miliona dhe miliona yje, thjesht shikojeni atë për të qenë të lumtur.

11) Kur të mbaroni duke u përgatitur në mëngjes, duhet të pastroni me kujdes planetin.

12) Vetëm fëmijët godasin hundët me gotën.

13) Farat janë të padukshme; Ata flenë në sekretin e tokës, derisa një ditë të bukur njëri prej tyre ka fantazinë e zgjimit.

14) Shtëpia ime fshehu një sekret në fund të zemrës së saj ...

15) Bukuria e shkretëtirës është se ajo fsheh një pus kudo.

16) Kur lejoni që të zbuteni, rrezikoni të qani pak.

17) Sa më shumë të përparojë ora, aq më e lumtur do të ndjehem. Në orën katër do të ndjehem i trazuar dhe i shqetësuar, kështu që do të zbuloj se çfarë ia vlen lumturia.

18) Për një kohë të gjatë, vëmendja juaj e vetme ishte butësia e perëndimit të diellit.

19) Ishte vetëm një dhelpër si njëqind mijë të tjerë. Por unë e bëra shokun tim dhe tani ai është unik në botë.

20) Eja dhe luaj me mua ", sugjeroi princi i vogël," Unë jam shumë i trishtuar!

21) Ju duhet ta mbani premtimin tuaj.

22) veryshtë shumë e trishtueshme të harrosh një mik. Jo të gjithë kanë pasur një mik.

23) Ai kurrë nuk iu përgjigj pyetjeve, skuqja e tij do të thoshte një përgjigje pohuese.

24) Unë jam një njeri serioz, unë jam një njeri serioz! Me sa duket kjo e mbush atë me krenari. Por kjo nuk është një burrë, është një kërpudhë!

25) Të ecësh në një vijë të drejtë nuk mund të shkosh shumë larg.

26) «Sa vjeç është ai? Sa vellezer Sa peshon? Sa fiton babai juaj? Vetëm me këto detaje ata mendojnë se e njohin atë.

27) Nuk isha në dijeni se për mbretërit bota është shumë e thjeshtuar. Të gjithë burrat janë subjekte.

28) Për kot, të gjithë burrat e tjerë janë admirues.

29) Lulet janë të dobëta. Ata janë naivë. Ata mbrojnë veten sa më mirë që të munden. Ata mendojnë se janë të tmerrshëm me ferrat e tyre.

30) E kuptova që nuk mund ta duroja idenë që të mos e dëgjoja më kurrë të qeshë. Ishte për mua si një burim në shkretëtirë.

31) Ndonjëherë ju do të hapni dritaren tuaj vetëm për kënaqësi dhe miqtë tuaj do të habiten kur ju shohin duke qeshur duke parë qiellin.

32) Unë nuk kam frikë nga tigrat, por kam frikë nga skica. Nuk do keni ekran?

33) Ai është i vetmi që nuk më duket qesharak, ndoshta sepse merret me diçka tjetër dhe jo me veten e tij.

34) Ju do të jeni shoku im dhe do të doni të qeshni me mua.

35) Unë gjithmonë besoj se jam në tokën time.

36) Lulja parfumoi dhe ndriçoi jetën time dhe unë kurrë nuk duhet të kisha ikur nga atje!

37) Kurrë mos i kushtoni vëmendje luleve; thjesht shikoji dhe nuhasi.

38) Nëse vini, për shembull, në katër të pasdites; nga ora tre do të filloja të isha i lumtur.

39) Unë duhet ta kisha gjykuar atë nga veprimet e saj dhe jo nga fjalët e saj.

40) muchshtë shumë më e vështirë të gjykosh veten sesa të gjykosh të tjerët. Nëse arrini ta gjykoni veten si duhet, ju jeni një i urtë i vërtetë.

41) Burrat nuk kanë më kohë të dinë asgjë.

42) Gjithkush duhet të pyetet se çfarë është brenda mundësisë së tij të bëjë.

43) Të rriturit gjithmonë kanë nevojë për shpjegime ...

44) Të gjithë njerëzit e moshuar ishin fëmijë në fillim, megjithëse pak prej tyre e mbajnë mend atë.

45) Miqësitë e bëra nga heshtjet e kuptuara ... Nga simpatitë e ndërsjella pa shpjegime ...

KOMENTI PINRFUNDIMTAR P ONR "PARIMIN"

"Princi i vogel" Shtë një libër shumë i dobishëm dhe argëtues për të rinj dhe të moshuar. Shtë një libër që mund të argëtojë më të voglin e shtëpisë dhe në të njëjtën kohë fsheh reflektime shumë të thella për jetën dhe që po i zbulojmë përmes personazheve të ndryshëm që shfaqen në libër.

Karakteri i Princit të Vogël është thjesht i mrekullueshëm. Një fëmijë i cili vazhdimisht i bën vetes pyetje përgjigjet e të cilit na bëjnë të kuptojmë se si funksionon jeta. më shumë informacion


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Një koment, lëre tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

  1.   sergio dijo

    Epo, kur isha i vogël në shkollë e lexova por nuk i kuptoj shumë gjërat dhe zakonisht nuk lexoj asgjë sepse shumë herë humbas kur jam duke lexuar hehehehe