Frazat më të mira për t'ju motivuar për të studiuar

studimi i frazave

Studimi nuk është një detyrë e lehtë apo e thjeshtë. sidomos për ata njerëz që nuk kanë durim ose janë të mërzitur së tepërmi. Kur studion një lëndë të caktuar duhet të kesh një motivim të madh dhe të jesh konstant në të.

Si një ndihmë kur filloni të studioni, ekzistojnë një sërë frazash që mund të motivojnë personin dhe ndihmojnë në ndryshimin e qëndrimeve në lidhje me studimin.

Frazat më të mira për të studiuar

 • Duket gjithmonë e pamundur derisa të bëhet (Nelson Mandela)
 • Motivimi është ajo që ju shtyn të ecni, zakoni është ajo që ju mban (Jim Ryun)
 • Studioni të kaluarën nëse doni të kuptoni të ardhmen (Konfuci)
 • Nëse nuk ju pëlqen mënyra se si janë gjërat, ndryshoni ato (Jim Rohn)
 • Mos lejoni që ajo që nuk mund të bëni të ndërhyjë në atë që mund të bëni (John R. Wooden)
 • Fati i mirë favorizon guximtarët (Virgjili)
 • Gjithmonë mund të jesh më i mirë (Tiger Woods)
 • Nuk ka asnjë zëvendësim për punën e palodhur (Thomas Edison)
 • Unë kam dështuar vazhdimisht gjatë gjithë jetës sime. Kjo është arsyeja pse unë kam qenë i suksesshëm (Michael Jordan)
 • Pa studiuar shpirti sëmuret (Seneca)
 • Njeriu që është mjeshtër i durimit është mjeshtër i gjithçkaje tjetër (George Saville)
 • Një libër është si një kopsht që mund ta mbani në xhep (Proverb kinez)
 • Nëse do të bënim të gjitha gjërat që jemi të aftë, do të habiteshim (Thomas Edison)
 • Sa më shumë që punoj, aq më me fat duket se kam (Thomas Jefferson)
 • Cilësia nuk është kurrë një aksident, ajo është gjithmonë rezultat i një përpjekjeje inteligjence (John Ruskiin)
 • Ndryshoni mendimet tuaja dhe ju do të ndryshoni botën tuaj (Norman Vincent Peale)
 • Talentet dhe aftësitë tuaja do të përmirësohen me kalimin e kohës, por për këtë ju duhet të filloni (Martin Luther King)
 • Edukimi i vërtetë konsiston në marrjen e më të mirës nga vetja (Mahatma Gandhi)
 • Durimi ynë do të arrijë më shumë se forca jonë (Edmund Burke)
 • Librat janë të rrezikshëm. Më të mirat duhet të etiketohen me "Kjo mund të ndryshojë jetën tuaj" (Helen Exley)
 • Edukimi juaj më i rëndësishëm nuk po ndodh në një klasë (Jim Rohn)
 • Rinia është koha për të studiuar mençurinë; pleqëria, për ta praktikuar atë (Jean Jacques Rousseau)
 • Nëse nuk shkoni deri në fund, pse të filloni? (Joe Namath)
 • Të mësosh pa menduar është e kotë. Të menduarit pa mësuar, i rrezikshëm (Konfuci)
 • Kampionët vazhdojnë të luajnë derisa ta kenë të drejtë (Billie Jean King)
 • Përdorni të gjitha përpjekjet tuaja, edhe kur shanset janë kundër jush (Arnold Palmer)
 • Gjëja e mrekullueshme për të mësuar diçka është se askush nuk mund ta heqë atë nga ne (BB King)

motivojnë studimin

 • Cilësia nuk është një veprim, por një zakon (Aristoteli)
 • Vendosni qëllime të vështira dhe mos u ndalni derisa të arrini atje (Bo Jackson)
 • Njeriu i përgatitur mirë për luftën ka arritur gjysmë fitore (Miguel de Cervantes)
 • Mënyra më efektive për ta bërë atë është ta bëni atë (Amelia Earhat)
 • Gjithçka është praktikë (Pelé)
 • Është e mundur të rikuperosh nga një humbje, por është më e vështirë të falësh veten që nuk e ke provuar (George Edward Woodberry)
 • Ju jeni më se i aftë për të gjetur sukses, por do të ndodhë vetëm nëse i përmbaheni atij (Vince Lombardi)
 • Mënyra më e mirë për të parashikuar të ardhmen është ta krijosh atë (Peter Drucker)
 • I vetmi vend ku suksesi vjen para punës është fjalori (Vidal Sassoon)
 • Ai që ka frikë të pyesë ka turp të mësojë (Proverb danez)
 • Këmbëngulja mund ta shndërrojë dështimin në një arritje të jashtëzakonshme (Matt Biondi)
 • Durimi, këmbëngulja dhe djersa bëjnë një kombinim të pamposhtur për të arritur suksesin (Napoleon Hill)
 • Suksesi varet nga përpjekja (Sofokli)
 • Askush që ka dhënë më të mirën nuk është penduar për këtë (George Halas)
 • Pa vetëdisiplinë, suksesi është i pamundur (Lou Holz)
 • Kush nuk ka dhënë gjithçka, nuk ka dhënë asgjë (Helenio Herrera)
 • Energjia dhe këmbëngulja pushtojnë të gjitha gjërat (Benjamin Franklin)
 • Çdo përpjekje është e lehtë me zakonin (Tito Livio)
 • Bëjeni çdo ditë një kryevepër (John Wooden)
 • Jini të durueshëm; të gjitha gjërat janë të vështira derisa të bëhen të lehta (Saadi)
 • Çfarë kuptimi ka të jetosh nëse nuk bën të paktën një gjë të jashtëzakonshme? (Anonim)
 • Sekreti i ecjes përpara është të fillosh (Mark Twain)
 • Jini të durueshëm me të gjitha gjërat, veçanërisht me veten (Saint Francis de Sales)
 • Mos u dorëzo kurrë! Dështimi dhe refuzimi janë vetëm hapi i parë drejt suksesit (Jim Valvano)
 • Mos shiko orën; bëni të njëjtën gjë si ai, vazhdoni të ecni përpara (Sam Levenson)
 • Durimi është i hidhur, por frytet e tij janë të ëmbla (Jean Jacques Rousseau)
 • Bëj më të mirën. Ajo që mbillni sot do të shpërblehet nesër (Og Mandino)
 • Nuk ka rëndësi sa ngadalë ecni për sa kohë që nuk ndaloni (Konfuci)
 • Prano sfidat për të ndjerë euforinë e fitores (George S. Patton)
 • Të fitosh nuk është gjithçka, por të duash të fitosh është (Vince Lombardi)
 • Ajo që mund të bëni sot mund t'i bëjë të gjitha të nesërmet tuaja më të mira (Ralph Martson)
 • Problemet nuk janë shenja Stop, ato janë modele (Robert H. Schuller)
 • Ju mund të gjeni humbjen, por ju nuk duhet të mposhteni (Maya Angelou)

Fraza-për-nxënës

 • Nuk është se jam shumë i zgjuar, është se qëndroj më gjatë duke punuar për problemet (Albert Einstein)
 • Këmbëngulja është të biesh 19 herë dhe të ngrihesh 20 herë (Julie Andrews)
 • Çmimi i suksesit është puna e vështirë (Vince Lombardi)
 • Të gjithë dimë diçka. Të gjithë ne jemi të paditur për diçka. Prandaj, ne gjithmonë mësojmë (Paulo Freire)
 • 80% e suksesit bazohet thjesht në këmbënguljen (Woody Allen)
 • Bëje ose mos e bëj, por mos provo (Master Yoda)
 • Fuqia është brenda jush
 • Gjithmonë kam besuar se nëse e vë veten në punë, rezultatet do të vijnë herët a vonë (Michael Jordan)
 • Mësimdhënia nuk është transferim i njohurive, por krijimi i mundësive për prodhimin ose ndërtimin e vet (Paulo Freire)
 • Ajo që fitohet me shumë punë, aq më shumë dashurohet (Aristoteli)
 • Nëse doni të mësoni, mësoni (Cicero)
 • Jeto sikur do të vdisje nesër. Mësoni sikur do të jetonit përgjithmonë (Mahatma Gandhi)
 • Dishepulli i vërtetë është ai që ia kalon mësuesit (Aristotelit)
 • Mbani ëndrrat tuaja, nuk e dini kurrë se kur do t'ju duhen
 • Suksesi nuk vjen rastësisht; Është punë e vështirë, këmbëngulje, mësim dhe sakrificë (Pele)

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.