25 fraza motivuese për të vazhduar studimin

duke studiuar

Para se të shoh këto 25 fraza motivuese për të vazhduar studimin, unë ju ftoj të shihni kjo video e titulluar «Teknika më e mirë e studimit».

Personi që shfaqet në video është Dr. Alberto Sanagustín, një mjek i cili gjithashtu ka një diplomë në psikologji dhe ka shumë vite studim dhe praktikë. Nëse jeni në shkollë, institut apo universitet, ajo që ne do t'ju tregojmë këtu ju intereson.

Gjatë viteve të tij si student i mjekësisë dhe psikologjisë, ai ka marrë disa teknika studimi dhe këtu ai na tregon se cila është më e vlefshmja:

Jemi në mes të provimeve prandaj të lë ty 25 fraza motivuese për të vazhduar studimin e vështirë:. Disa fraza shumë të dobishme për studentët:

 1. "Ju nuk u rritët për të jetuar si kafshë, por për të ndjekur virtytin dhe mençurinë". Dante Alighieri.

 2. Studioni sikur do të jetonit përgjithmonë dhe jetoni sikur të vdisni nesër.

 3. «Kultura fitohet duke lexuar libra; por njohja e botës, e cila është shumë më e nevojshme, arrihet vetëm duke lexuar njerëz dhe duke studiuar botimet e ndryshme që ekzistojnë prej tyre ". Lordi Chesterfield.

 4. "Me përpjekje dhe këmbëngulje do të jeni në gjendje të arrini qëllimet tuaja."

 5. "Asnjëherë mos e konsideroni studimin si një detyrim, por si një mundësi për të depërtuar në botën e bukur dhe të mrekullueshme të dijes." Albert Einstein.

 6. "Më thuaj dhe harroj, më mëso dhe mbaj mend, më përfshi dhe unë mësoj." Benjamin Franklin.

 7. "Të mençurit janë ata që kërkojnë mençuri; budallenjtë mendojnë se ata tashmë e kanë gjetur atë ". Napoleon Bonaparte.

 8. «Me mësuesit e mi kam mësuar shumë; me kolegët e mi, më shumë; me studentët e mi edhe më shumë. » Proverb hindu.

 9. Jashtë qenit, një libër është ndoshta shoku më i mirë i njeriut, dhe brenda qenit është ndoshta shumë e errët për ta lexuar. Groucho Marks.

 10. "Të mësuarit është si vozitja kundër rrymës: sa më shpejt që të ndaloni, ktheheni prapa." Edward Benjamin Britten.

 11. «Unë e shoh televizionin shumë arsimor. Sa herë që dikush e ndez, tërhiqem në një dhomë tjetër dhe lexoj një libër ". Groucho Marks.

 12. «Ata më thanë për këtë dhe unë e harrova; Pashë dhe kuptova; E bëra dhe e mësova ”. Konfuci.

 13. "Inteligjenca konsiston jo vetëm në njohuri, por edhe në aftësinë për të zbatuar njohuritë në praktikë." Aristoteli.

 14. "Të mësosh pa menduar po harxhon energji". Konfuci.

 15. "Ajo që fitohet me shumë punë, dashurohet më shumë". Aristoteli.

 16. "Unë nuk i mësoj studentët e mi, unë siguroj vetëm kushtet në të cilat ata mund të mësojnë." Albert Einstein.

 17. "Ekziston i njëjti ndryshim midis një të urti dhe një injoranti si midis një njeriu të gjallë dhe një kufome".

 18. 'Të mësuarit është një shtojcë e thjeshtë e vetvetes; kudo që të jemi, ka edhe të mësuarit tonë. " William Shakespeare.

 19. "Urtësia është një zbukurim në prosperitet dhe një strehë në fatkeqësi".

 20. Çdo njeri që njoh është superior në mua në një farë mënyre. Në atë kuptim, unë mësoj prej tij ". Ralph Waldo Emerson.

 21. "Dishepulli i vërtetë është ai që e tejkalon mësuesin".

 22. "Lartësia e marrëzisë është të mësosh se çfarë të harrosh më vonë." Erasmus i Roterdamit.

 23. "Përvetësimi i zakoneve të tilla dhe të tilla nga një moshë e re nuk ka një rëndësi të vogël: është e një rëndësie absolute".

 24. "Nëse doni të mësoni, jepni mësim". Ciceroni.

 25. "Ajo që pak kam mësuar është e pavlefshme në krahasim me atë që unë injoroj dhe nuk dëshpërohem kur mësoj". Rene Dekarti.

Nëse këto 25 fraza ju kanë futur në biznes, unë rekomandoj këtë artikull: Motivimi për të studiuar shumë.

Si të studiojmë më mirë
Artikulli i lidhur:
32 truke të provuara shkencërisht për të studiuar më mirë (dhe më shpejt)

46 komente, lini tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   Francis Dental dijo

  Sigurisht, ato janë disa citate që nuk duhet të humbasim dhe lexojmë në momentet e dobësisë kur na duhet më shumë, studimi është një pjesë themelore e zhvillimit tonë si njerëz që nuk duhet t'i braktisim gjatë gjithë jetës sonë.
  Sinqerisht

  1.    anonim dijo

   Kategoria, fëmijë

   1.    anonim dijo

    Përshëndetje

    1.    Rruzare dijo

     Një kujtim unik..Autenticiteti..Zbulon arsye të reja për të jetuar .. Rosario Herrera

 2.   Elizabeta dijo

  Faleminderit për ndarjen e mesazheve të tilla motivuese! sot na duhen më shumë se kurrë. Për të vazhduar të mësuarit!

 3.   Paola Alvarez Chuquihuanga dijo

  Jam larg prindërve të mi ... dhe nuk më duket asgjë ... Jam në shkollë të mesme ... çfarë të bëj që të gëzohem më shumë dhe të mos depresionohem

  1.    Daniel dijo

   Përshëndetje Paola, unë do t'ju këshilloja të merreni me sport, një lloj ushtrimi që ju ndihmon dhe shërben për "ajrimin". Nëse është një sport që mund ta bësh së bashku me një person tjetër, aq më mirë. Gjithashtu respektoni orët e gjumit dhe hani mirë.

  2.    Esteban dijo

   Ndiqni Arsyeja pse jeni larg sot janë pasojat e. Ata ju duan dhe nëse largoheni do të jetë një sakrificë për atë që ju mungon.

  3.    MGM dijo

   Pershendetje PAOLA ZOTI JU LUAN.
   A E DIN S DISA DISA NDIHM Q JEMI VET BM POR NUK .SHT. KAQ.
   NGA ANA E JON IS ISSHT THE QENIA M M E MREKULLUESHME DHE E FUQISHME DHE STSHT ST akoma shoku ynë më i mirë, ai kurrë nuk na lë vetëm që ka premtuar të jetë me ne çdo ditë të jetës sonë, kështu që nuk ka asnjë arsye për të shtypur nga ana juaj nga të gjithë ata KOHT VETM BESOJM N H TIJ (ZOTIN) SHIKU TUAJ VETEM BESNIK

 4.   Xhonatan Snou dijo

  vetëvrasje

 5.   mrekulli dijo

  Unë thjesht këto fraza

 6.   Fraza motivuese dijo

  Përshëndetje, unë thjesht kam humbur punën time, unë jam i habitur, edhe pse
  Fitova pak, ndjeva siguri për sigurimin shëndetësor të fëmijëve të mi dhe gjëra të tjera.

  1.    Daniel dijo

   Tani ju duhet të lëvizni përpara. Merreni këtë problem si një sfidë. Planifikoni një orar, krijoni rezyme dhe vizitoni minimumi 10 kompani në ditë për të lënë rezymenë tuaj. Mosveprimi dhe keqardhja për veten nuk do t'ju ndihmojnë.

   1.    Mariana de Jesus Cruz dijo

    Përshëndetje

  2.    Rruzare dijo

   Për sa kohë që keni jetë ka shpresë

 7.   José dijo

  fraza shumë të mira! Asgjë si disa fraza të mira për të motivuar veten! Të gjithë kemi ato kohë të vështira, por ajo që na përcakton është se si i kalojmë ato kohë!

 8.   Yesenia rios dijo

  Përshëndetje, unë jam një person që me sa duket mendoj se jam shumë serioz, por në të vërtetë nuk është kështu. Ata e thonë këtë sepse nuk vazhdoj të qesh. Për gjithçka, unë madje nuk mbaj llogarit gjithçka që ka ndodhur në fundjavë dhe gjithçka. Ajo që bëjnë vajzat. Do të doja ta bëja këtë, por jo të tregoja se jeta është e përsosur. Nëse jo për të shfryrë pak. Por problemi është se unë nuk kam një të vërtetë. Mik Për ta bërë atë në mënyrë që të mund të drejtoj veten time, kam marrë një buzëqeshje kur. Gjithçka. Lostshtë humbur për mua. Kështu që nuk di çfarë të bëj. Shiko për të ose prisni të arrijë.

  1.    MITE KEVIN ALFREDO BURGOS dijo

   Këtu është një mik që mund të të ndihmojë nëse dëshiron të jesh miku im, nuk ka problem, unë do të të ndihmoj

  2.    anonim dijo

   Më thuaj nëse dëshiron të komunikosh

   1.    Rruzare dijo

    po sigurisht

 9.   Yesenia rios dijo

  Dikush më trego cili është opsioni i saktë i opsionit

  1.    Norberto Enrique Vanegas dijo

   Miqësitë bëhen nga një, duke u përfshirë, duke qenë të shoqërueshëm në të njëjtën masë, ju do të identifikoni se cilat kanë ndjenjat më të mira dhe një miqësi e mirë forcohet, përpiquni të jeni gjithmonë të shoqëruar, gjithashtu përfshini sportin në aktivitetet tuaja të përditshme

   1.    rosario herrera dijo

    Shkolla e mesme është një mundësi e shkëlqyer për të mësuar dhe rekreacion. Unë e dua volejbollin dhe futbollin dhe bejsbollin

  2.    John dijo

   ok

  3.    anonim dijo

   Gjëja e duhur për të bërë është të bësh miq

   1.    rosario herrera dijo

    Miqësi dhe shoqëri gjithë kohës me mikun Proverb 17 .. Teksti biblik

 10.   Shireb O. Panzardi dijo

  Faleminderit!!! Fraza shumë të mira, ato më ndihmojnë të motivoj djalin tim i cili hyn në një shkollë të re dhe përballet me sfida të reja

 11.   Saul Hernandez dijo

  fraza shumë të mira

 12.   Carla dijo

  Unë jam larguar nga shtëpia për të studiuar dhe e kam të vështirë të përshtatem me jetën e re, duke i pasur prindërit dhe të dashurit e mi larg.
  Vitin e kaluar, në vitin e dytë të shkollës së mesme, e kalova tërë vitin duke studiuar pa ndërprerje, isha në gjendje të kaloja gjithë pasditen duke studiuar pa u mbingarkuar, por këtu tani nuk jam në gjendje as të mbyllem në dhomën time për gjysmë ore te studiosh. Unë i shoh provimet afër dhe shumë lëndë për të studiuar, dhe nuk di çfarë të bëj. Jam shumë e mbingarkuar, nëse mund të më ndihmoni do të ishte shumë mirë për mua. Faleminderit!

  1.    anonim dijo

   Përshëndetje Zoti ju bekoftë. duhet te vazhdosh. ju po mbillni të ardhmen tuaj. në të cilën duhet të përqendroheni. Çohu merr forcë të re që në jetë duhet të sakrifikosh për të pasur një mënyrë jetese më të mirë. k prindërit dhe familja juaj shohin krenari tek ju. Por mbi të gjitha duke kërkuar Zotin ai është pranë jush. kërkoni prej tij forcë dhe forcë. Çdo ditë lutuni kur të ngriheni dhe kur flini, mbajeni atë në mendjen dhe zemrën tuaj. Ai nuk na lë vetëm. Zoti ju bekoftë.

 13.   I dashur dijo

  Fraza të bukura, faleminderit.

 14.   Jose Manuel Lagunes të Dielën dijo

  ime interesante për brezat e rinj

 15.   araceli lëndimi i talentuar dijo

  Më pëlqen

  1.    anonim dijo

   Unë jam një djalë i ri dhe nëse studimi është shumë i rëndësishëm sot

   1.    rosario herrera dijo

    Studimi është i bukur dhe mund t’ju ​​bëjë të bëheni njeri me fitim

 16.   francisco dijo

  shumë interesante për t’u lexuar studentëve për t’i motivuar në aktivitetet e tyre të përditshme

 17.   francisco dijo

  shumë interesante për t’u lexuar nxënësve të shkollës së mesme

  1.    rosario herrera dijo

   Shkolla e mesme është një mundësi e shkëlqyer për të mësuar dhe rekreacion

 18.   Esteban dijo

  "Unë dua që ata të dinë se motivimi ndihmon për të vazhduar dhe injoranca për të mësuar."

 19.   John dijo

  Përshëndetje, unë jam gati të largohem nga shkolla por filloj të mendoj se kam nevojë për shumë mbështetje

  1.    Milka dijo

   Ju keni mbështetjen nga unë dhe shumë më tepër, megjithëse nuk ju njoh, do të doja t'ju shihja të gjithë profesionistë në gjithçka që dëshironi të bëni pa ju njohur, studiuar, ju dua pa ju njohur, ju kuptoj dhe ju nuk foli me mua.

  2.    rosario herrera dijo

   Familja juaj është e pasur .. Mos u shqetësoni, njohuritë tuaja vlen më shumë se gjithçka.

 20.   JEISON ADAM dijo

  Në studime është shumë e rëndësishme të jesh konstante nëse heq dorë nga asgjëja, hap të gjitha përpjekjet që ke bërë në të kaluarën, e cila sot duket si një sakrificë e madhe,

 21.   Rocio dijo

  Çfarë fraze mund të përdorim në një kuti

 22.   Omar dijo

  Nga të gjitha frazat, vetëm pesë më motivuan

 23.   eksexiel dijo

  Urtësia te burrat që praktikojmë është shumë e bukur.