5 fraza të shkëlqyera në lidhje me arsimin

Sapo pashë përmes Twitter këtë imazh të titulluar «10 frazat më të mira për arsimin»:

frazat në lidhje me arsimin

Shtë e qartë se krijuesve të përmbajtjes u pëlqen vërtet të botojnë artikuj si "10 klablablat më të mira". Shtë e qartë se kjo është diçka subjektive sepse edhe pse fjalitë e mësipërme janë shumë të mira që i kam gjetur 5 të tjerë që për mendimin tim ata nuk kanë asgjë për të patur zili në 10 më lart:

1) Data e parë është nga Diego Luis Cordoba (1907-1964), një politikan kolumbian që banon në zonën me popullsinë më të madhe zezake në të gjithë Kolumbinë dhe i cili arriti të themelonte një Departament të pavarur të quajtur Chocó:

"Përmes injorancës njeriu zbret në skllavëri, përmes edukimit ngjitet drejt lirisë".

2) Dy fjalitë e ardhshme korrespondojnë I hutuar, mendimtari i famshëm kinez:

«Ata më thanë për këtë dhe unë e harrova; Pashë dhe kuptova; E bëra dhe e mësova ”.

3) Konfuzion:

"Të mësuarit pa menduar është humbje e energjisë.

4) Nuk mund të më mungonte kjo frazë e shkëlqyer nga Buda:

Për të mësuar të tjerët, së pari duhet të bësh diçka shumë të vështirë: duhet të drejtohesh.

5) Më në fund, kam gjetur këtë frazë poetike nga Horace Mann, botanik:

"Mësuesi që përpiqet të japë mësim, pa i frymëzuar studentit dëshirën për të mësuar, po përpiqet të krijojë një hekur të ftohtë."

Për t'i dhënë një krisje këtyre frazave frymëzuese, unë do t'ju lë me një video që mbledh citate të tjera të shkëlqyera nga pedagogët më të mirë dhe shpresoj që ato të shërbejnë si motivim për ata që janë të ngarkuar të edukojnë fëmijët tanë:


Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.