60 fraza Niçe për të reflektuar në jetë

fotografi nga Friedrich Nietzsche

Friedrich Nietzsche ishte një filozof gjerman me ndikim, i njohur gjerësisht për idetë e tij jokonvencionale mbi moralin dhe fenë. Megjithëse idetë e tij ishin të diskutueshme midis mendimtarëve tradicionalë, ai u tregoi njerëzve natyrën e vërtetë të jetës dhe mënyrën se si njerëzit mund ta formojnë të ardhmen e tyre me mendime të ndryshme. Pavarësisht se sa i ri, i pasur apo i lumtur jeni, filozofia e Friedrich Nietzsche do të ketë një ndikim të qëndrueshëm në mendjen tuaj ...

Stili i tij i pakrahasueshëm, i ashpër letrar dhe gatishmëria e tij këmbëngulëse për të vënë në pikëpyetje të gjitha besimet dhe institucionet ortodokse kanë mahnitur dhe hutuar lexuesit për më shumë se një shekull. Disa herë, ndodhte (dhe ende ka) që fjalët e tij dhe kuptimi i ideve të tij ishin keqinterpretuar.

Friedrich Nietzsche duke menduar

Fraza Niçe

Niçe është gjithashtu një nga shkrimtarët më të cituar që ka jetuar ndonjëherë, prandaj ia vlen të njohësh disa nga citimet e tij më të famshme ... sepse do të bëjë që të shohësh gjithçka ndryshe! Ata janë frazat filozofike që nuk do të të lërë indiferent.

Piktura e Friedrich Nietzsche

 1. Jo vetëm ata që flasin kundër asaj që dinë gënjejnë, por edhe ata që flasin kundër asaj që nuk dinë.
 2. Kush lufton me monstra, le të ruhet se mos bëhet vetë përbindësh. Kur shikon gjatë në një humnerë, humnera gjithashtu shikon në ty.
 3. Ai që ka një arsye për të jetuar mund të përballet me të gjitha "mënyrat".
 4. Bota reale është shumë më e vogël se bota e imagjinatës.
 5. Mendimtari di të konsiderojë gjërat më të thjeshta se sa janë.
 6. Cfare nuk te vret te ben te forte.
 7. Fjala më e keqe dhe letra më e vrazhdë janë më të sjellshme se heshtja.
 8. Çdo dënim është një burg.
 9. Individi gjithmonë ka luftuar që të mos përthithet nga fisi. Por asnjë çmim nuk është shumë i lartë për privilegjin e të qenit vetvetja.
 10. Majmunët janë shumë të mirë për t’u zbritur nga njeriu.
 11. Shpresa është më e keqja nga të këqijat, ajo e zgjat mundimin e njeriut.
 12. Pa muzikë jeta do të ishte një gabim.
 13. Disa nëna duhet të kenë fëmijë të palumtur, përndryshe mirësia e tyre amtare nuk mund të shfaqet.
 14. Në këtë botë me imazhe të krijuara nga vetja, ne kemi shpikur veten si një njësi, si atë që ndryshon vazhdimisht.
 15. Dashuria dhe urrejtja nuk janë të verbër, por janë verbuar nga zjarri brenda tyre.
 16. Asgjë më hipokrite sesa eliminimi i hipokrizisë.
 17. Martesa përfundon shumë marrëzi të shkurtra me marrëzi të gjatë.
 18. Atje ku nuk mund të duash, kalo andej.
 19. Njësoj si pema. Sa më shumë që dëshiron të ngrihet drejt lartësisë dhe drejt dritës, aq më fort rrënjët e saj priren drejt tokës, poshtë, drejt errësirës, ​​së thellës, drejt së keqes.
 20. Në dashuri ka gjithmonë ca çmenduri, por në çmenduri ka gjithmonë ndonjë arsye.
 21. Ata gjithashtu priren të jenë të mirë me ju. Por kjo ishte gjithnjë dinakëria e frikacakëve. Po, frikacakët janë të zgjuar!
 22. Ajo që më shqetësoi më shumë nuk është se ti më ke gënjyer por që tani e tutje nuk do të mund të besoj te ti.
 23. Madhështia e njeriut është në të qenit një urë dhe jo një qëllim: ajo që tek njeriu mund të dashurohet është se ai është një tranzit dhe një perëndim dielli.
 24. Pendimi është si kafshimi i një qeni në një gur: marrëzi.
 25. Fati i burrave bëhet nga momente të lumtura, e gjithë jeta i ka, por jo nga kohëra të lumtura.
 26. Njëri harron fajin e tij pasi ia ka rrëfyer tjetrit, por zakonisht tjetri nuk e harron atë.
 27. Ata që e kanë dashur më shumë njeriun gjithnjë i kanë bërë dëmin më të madh. Ata kanë kërkuar të pamundurën prej tij, si të gjithë të dashuruarit.
 28. Pavarësia nuk është një e drejtë, është një privilegj që i përket një pakice.
 29. Kur të vijë vuajtja, shikojeni në fytyrë dhe përballeni me të.
 30. Gënjeshtra më e zakonshme është ajo me të cilën njerëzit mashtrojnë vetveten.
 31. A është njeriu faj i Zotit, apo Zoti faj i njeriut?
 32. Intelektualiteti nuk matet me inteligjencën, por me dozat e humorit që është në gjendje të përdorë.
 33. Për t'u bërë i mençur duhet të përjetoni përvoja të caktuara, shpesh të rrezikshme.
 34. Kam nevojë për shoqërues të gjallë, jo për kufoma që duhet të mbaj.
 35. Jeta është shumë e shkurtër për t’u mërzitur.
 36. Jemi mësuar me jetën sepse na pëlqen dashuria.
 37. Shpresa është një stimulues shumë më i fuqishëm se fati.
 38. Seksi nuk është asgjë më shumë sesa një kurth i natyrës për të mos na shuar.
 39. Çdo idealizëm përballë nevojës është një mashtrim.
 40. Vetëm pyetjet me përgjigje mund t'i kuptojmë.
 41. Politika i ndan njerëzit në dy grupe: instrumentet dhe së dyti, armiqtë.
 42. Prindërit kanë shumë për të bërë për të justifikuar lindjen e fëmijëve.
 43. Goja mund të gënjejë, por grimca e momentit zbulon të vërtetën.
 44. Martesa përfundon shumë marrëzi të shkurtra me marrëzi të gjatë.
 45. Unë besoj fort se kafshët tek burrat shohin një qenie të barabartë me ta.
 46. Një ndërgjegje e keqe shërohet lehtësisht. Reputacioni jo i keq.
 47. Askush nuk mëson, apo edhe mësohet të durojë vetminë.
 48. Persshtë këmbëngulja që i bën burrat të mëdhenj, jo forcën.
 49. Ajo që bëjmë nuk kuptohet kurrë, mirëpritet vetëm nga lëvdata ose kritika.
 50. Ne e duam dëshirën tonë, dhe jo objektin e saj.
 51. Vlera e një burri matet nga sasia e vetmisë që ai duron.
 52. Çdo person i frikësuar nuk e di se çfarë është të jesh vetëm. Pas hijes së saj ka gjithmonë një armik.
 53. Garat e zellshme gjejnë bezdi të mëdha në durimin e përtacisë.
 54. Irracionaliteti i një gjëje nuk është një argument kundër ekzistencës së saj, por më tepër një kusht i saj.
 55. Të kesh besim do të thotë të mos duash të njohësh të vërtetën.
 56. Lufta e bën fituesin budalla dhe të mposhtur inatosur.
 57. Ta themi troç, një filozof i martuar është një figurë qesharake.
 58. Gjithçka që bëhet për dashuri, bëhet përtej së mirës dhe së keqes.
 59. Të gjithë ata që kënaqen besojnë se ajo që ka rëndësi për pemën është fruti, kur në të vërtetë ajo është fara. Këtu është ndryshimi midis atyre që besojnë dhe atyre që kënaqen.
 60. Zoti ka vdekur, duket se njerëzit e vranë.

Friedrich Nietzsche duke menduar

Cilin prej tyre ju ka pëlqyer më shumë?


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.