36 fraza pozitive të jetës

frazat pozitive për të shijuar

Ne jetojmë në një botë ku gjithçka duket shumë e lehtë ose shumë e vështirë. Nuk ka rrugë të mesme. Por jo gjithmonë ekziston ai ekuilibër jo sepse gjërat janë më të lehta ose më të vështira, por për shkak të perspektivës së jetës që ka secili. Mënyra se si i shohim gjërat varet nga shumë faktorë të brendshëm dhe të jashtëm të secilit prej nesh, prandaj e dini disa fraza pozitive në jetë mund të na bëjnë t’i shohim gjërat në një mënyrë më pozitive.

Sepse, nëse duam të jetojmë një jetë në të cilën ndihemi mirë me veten dhe të tjerët, atëherë është thelbësore që të stërvitni mendimin tuaj. Vetëm në këtë mënyrë do të filloni t'i shihni gjërat në një mënyrë më optimiste dhe do të shijoni çdo moment më shumë.

Pse frazat pozitive?

Ka fraza pozitive në jetë që kanë më shumë fuqi sesa imagjinoni. Fuqia e tij është se ne jemi në gjendje të motivojmë veten dhe të ndryshojmë mënyrën tonë për të parë jetën. Jini në gjendje të bëni atë "klikim" në kokë për të filluar të ketë një vizion të jetës me më shumë qartësi dhe më pak errësirë ​​mendore.

shijojeni jetën në mënyrë optimiste

Kur punoni për mendimet tuaja pozitive, ato mund të bëhen motori i jetës tuaj. Ato mund t'ju ndihmojnë të ndiheni sikur gota është gjysmë e mbushur më shumë se gjysmë e zbrazët. Kjo mund të bëjë që ju të keni një transformim pozitiv personal dhe për këtë arsye, jini më optimistë.

Për të gjitha këto, ne duam t'ju japim një dorë me këto fraza që mund t'i keni si thesare të vogla mençurie që do t'ju lejojnë kane me shume optimizem para çdo rrethane të jetës. Ato do t'ju ndihmojnë të përballoni më mirë situatat e komplikuara në jetën tuaj dhe të jeni në gjendje të arrini gjithçka në të cilën keni vendosur mendjen.

Ju duhet të bëni pjesën tuaj

Siç pritet, vetëm duke lexuar frazat pozitive të jetës nuk do të ndryshojë gjithçka menjëherë. Jeta juaj nuk do të rregullohet vetëm duke i lexuar ato. Kështu që, duhet të jeni të vetëdijshëm se duhet të bëni pjesën tuaj të jesh në gjendje të shohësh gjërat në një mënyrë më pozitive dhe për këtë arsye, gjërat fillojnë të shkojnë më mirë.

frazat pozitive dhe dashuria

Gjëja e rëndësishme është që ju ta hapni jetën tuaj ndaj optimizmit dhe se duke ndryshuar mënyrën se si e shihni jetën, ju filloni të keni më shumë optimizëm brenda vetes tuaj, diçka që, pothuajse automatikisht, do të fillojë t'ju ndihmojë të keni një mirëqenie më të mirë emocionale.

Reflektoni dhe përmirësoni ditën tuaj në ditë

Pasi të lexoni fjalitë që do t'ju japim më poshtë, është e rëndësishme që të reflektoni në aspektet e ndryshme të jetës dhe ditëve tuaja. Bëni një ushtrim në të cilin për secilën prej fjalive, ju kërkoni një mënyrë për të parë se si mund të identifikoheni në secilën prej tyre.

Kështu, kur filloni të mendoni se një ose më shumë nga këto fraza mund t'ju bëjnë të ndiheni të identifikuar, atëherë ju mund të shijoni jetën edhe më shumë dhe gjithçka që ju ofron. Do të keni atë energji të nevojshme për të kushtuar kohë dhe për të rifituar shpirtrat përpara çdo fatkeqësie.

frazat pozitive për të filluar ditën

Fraza pozitive të jetës që do t'ju bëjnë të reflektoni

Nëse ajo që ju nevojitet është një nxitje e vogël për të përqendruar mirë jetën tuaj, atëherë mos harroni zgjedhjen tonë të frazave pozitive të jetës. Mund t'i shkruani ose t'i ruani, por është e rëndësishme që t'i keni afër vetes, në mënyrë që t'i lexoni sa herë që është e nevojshme.

 1. Jeta fillon çdo pesë minuta.
 2. Aty ku mbyllet dera, hapet dritarja.
 3. Gjërat nuk kanë pse të ndryshojnë botën për të qenë të rëndësishme.
 4. Sapo të pranojmë kufijtë tanë, ne shkojmë përtej tyre.
 5. Mësoni nga e kaluara, jetoni në të tashmen dhe punoni për të ardhmen.
 6. Ndonjëherë njerëzit qajnë, jo sepse janë të dobët, por sepse kanë qenë të fortë për një kohë të gjatë.
 7. Nëse mund ta ëndërroni, mund ta bëni.
 8. Një qëndrim fort pozitiv do të krijojë më shumë mrekulli se çdo ilaç.
 9. Fat i mirë vjen kur përgatitja e gjen rastin.
 10. Mësova se është më mirë të mos shqetësohesh shumë. Ajo që vjen është për diçka, ajo që shkon ... gjithashtu.
 11. Hidhni trishtimin dhe melankolinë. Jeta është e mirë, ka vetëm disa ditë dhe vetëm tani duhet ta shijojmë.
 12. Njerëzit pozitivë e ndryshojnë botën, ndërsa njerëzit negativë e mbajnë ashtu siç është.
 13. Mirëqenia nuk arrihet duke fshehur dobësitë tona, por duke i bërë forcat tona të shkëlqejnë.
 14. Lëreni buzëqeshjen tuaj të ndryshojë botën, por mos e lini botën të ndryshojë buzëqeshjen tuaj.
 15. Nëse dëshironi të bëni një jetë të lumtur, lidheni atë me një qëllim, jo ​​me një person ose një objekt.
 16. Sfidat janë ato që e bëjnë jetën interesante dhe tejkalimi i tyre është ajo që e bën jetën kuptimplote.
 17. Bukuroshja është gjendje shpirtërore.
 18. Durimi është i hidhur, por fryti i tij është i ëmbël.
 19. Kreativiteti nuk është në një mënyrë të re, por në një vizion të ri.
 20. Nëse po kërkoni një person për të ndryshuar jetën tuaj, provoni të shikoni në pasqyrë.
 21. E keqja e të mësuarit duke bërë është se ne kurrë nuk diplomojmë.
 22. Nëse i ekzagjerojmë gëzimet tona, siç bëjmë me hidhërimet tona, problemet tona do të humbnin rëndësinë.
 23. Unë jam mirënjohës për të gjithë që më thanë JO. Falë tyre jam duke qenë vetvetja.
 24. Le të jemi realistë dhe të bëjmë të pamundurën.
 25. Asnjëherë nuk është vonë të jesh ajo që mund të ishe.
 26. Askush që i ka dhënë më të mirën vetes nuk është penduar.
 27. Çdo person ka aftësinë për të ndryshuar veten e tij.
 28. Shkruani në zemrën tuaj se çdo ditë është dita më e mirë e vitit.
 29. Ekziston një forcë motivuese më e fuqishme se avulli, energjia elektrike dhe energjia atomike: vullneti.
 30. Ju kurrë nuk jeni shumë të moshuar për të pasur një qëllim tjetër ose një ëndërr tjetër.
 31. Nuk është ajo që ju quajnë, është ajo që ju përgjigjeni.
 32. Cfare nuk te vret te ben te forte.
 33. Lumturia mund të gjendet në momentet më të errëta, nëse jo thjesht provoni të ndizni dritën.
 34. Mirënjohja duhet të jetë një veprim i vazhdueshëm i çdo ore, i çdo dite, i gjithë jetës.
 35. Humbja nuk është e hidhur nëse nuk e gëlltisni atë.
 36. Për të ndërmarrë veprime pozitive duhet të mbash një vizion pozitiv.

Cilin prej tyre ju pëlqen më shumë?


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

2 komente, lini tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   Jose Othmaro Menjivar Mjerisht dijo

  Më shumë sesa frazat pozitive, ato janë mësime të shkëlqyera që na duhen dhe që ne jemi të ftuar t'i zbatojmë në praktikë, në ndjekje të një jete më të plotë.

  Faleminderit shumë, Master María José.

 2.   Iñigo Tailor Garay dijo

  Ajo që më ka ndikuar më shumë është ajo që i referohet: Ajo që nuk të vret të bën më të fortë.
  Isshtë shumë personale sepse më ka ndikuar në jetën time pas disa depresionesh, në të cilat kur u largova u ndjeva më e fortë, madje edhe me rrezikun e rënies sërish, forca që ndjeva pasi kapërceva një episod ishte shumë e kënaqshme.
  Artikull shume i mire.