45 Fraza Rumi që do të ndryshojnë mënyrën se si e shihni jetën

poeti pikturë rumi

A e dini kush është Rumi? Ne i referohemi Jalal ad-Din Rumi (1207-1273), se ai ishte një poet i madh persian, ai ishte një dijetar islam, teolog, mistik. Kishte një domethënie të madhe për këdo që mund të dinte për mençurinë e tij, pa marrë parasysh origjinën e tij ose fenë e tij ... për të kuptuar frazat dhe mendimet e Rumiut, ishte për të ndryshuar mënyrën e të parit të jetës ... për më mirë.

Jalal ad-Din Rumi kompozoi më shumë se 50.000 rreshta poezish gjatë jetës së tij që ishin frymëzuese gjatë gjithë jetës së tij dhe pas vdekjes së tij. Imagjinoni sa frymëzues janë ata që edhe sot, qindra vjet pas vdekjes së tij, vepra e tij vazhdon të lërë gjurmë në zemrat e njerëzve që e zbulojnë atë.

Jeta shkon aq shpejt sa harrojmë të reflektojmë se çfarë do të thotë të jesh gjallë. Ditët janë plot me vështirësi që ndonjëherë na bëjnë të harrojmë se sa e mrekullueshme mund të jetë ekzistenca e thjeshtë. Një jetë e tërë është vetëm një moment në univers dhe ia vlen ta jetosh në maksimum.

poeti rumi mbi kal

Fraza Rumi

Mos i humbisni këto fraza nga Rumi, ky poet i madh dhe njeri i mençur i të gjitha kohërave, pasi sapo t’i lexoni do të kuptoni se sa të dobishme mund të jenë në jetën tuaj, veçanërisht nëse duhet të kaloni fatkeqësi në çdo kohë të caktuar ose nëse jeni duke kaluar pengesa të çdo lloji tani.

 1. Detyra juaj nuk është të kërkoni për dashuri, por të kërkoni dhe të gjeni pengesat brenda vetes që keni ndërtuar kundër saj.
 2. Mos u kënaq me histori, se si kanë shkuar gjërat për të tjerët. Zbuloni mitin tuaj.
 3. Çdo lule aromatike po na tregon sekretet e Universit.
 4. Merrni një që nuk mban llogaritë e tij. Se ai nuk dëshiron të jetë i pasur dhe as nuk ka frikë të humbasë, se nuk ka interes për personalitetin e tij: ai është i lirë.
 5. Dashuria është ngrohtësia e dritës së Qenies. Kjo është arsyeja pse dashuria përfshin gjithçka. Dashuria është ngrohtësia dhe shkëlqimi i Njëshmërisë. Dashuria është thelbi i Njëshmërisë.
 6. Zemra e njeriut është një instrument muzikor, përmban muzikë të shkëlqyeshme. Në gjumë, por është aty, duke pritur momentin e duhur për tu interpretuar, shprehur, kënduar, kërcyer. Dhe është përmes dashurisë që vjen momenti.
 7. Heshtja është gjuha e Zotit, gjithçka tjetër është një përkthim i dobët.
 8. Për të ndryshuar, një person duhet të përballet me dragoin e orekseve të tij me një tjetër drago, energjinë e jetës së shpirtit.
 9. Vendosi mendimet e tua në gjumë, mos i lejo të hedhin një hije në hënën e zemrës tënde. poeti rumi poezi
 10. Dje isha i zgjuar kështu që doja të ndryshoja botën. Sot jam i mençur kështu që dua të ndryshoj veten.
 11. Lëreni që bukuria e asaj që doni të jetë ajo që bëni.
 12. Plagët janë vendi ku drita hyn tek ju.
 13. Përtej ideve të së mirës dhe të keqes ekziston një fushë. Aty do të takohemi. Kur shpirti shtrihet mbi atë bar, bota është shumë e plotë për të folur.
 14. Bëhuni një llambë, një varkë shpëtimi ose një shkallë. Ndihmoni në shërimin e shpirtit të dikujt. Lëreni shtëpinë tuaj si një bari.
 15. Ndaloni së vepruari aq i vogël. Ju jeni gjithësia në lëvizje ekstatike.
 16. Transformoni të gjithë trupin tuaj në vizion, bëjeni veten të duket.
 17. Çfarë mund të bëj nëse e injoroni vlerën tuaj?
 18. Mos u dashuro me kockat, kërko shpirtin.
 19. Një person nuk është i dashuruar nëse dashuria nuk ia ndriçon shpirtin.
 20. Zbrazeni veten nga shqetësimi. Pse qëndroni në burg kur dera është kaq e gjerë? Lëviz nga lëmshi i frikës.
 21. Punoni në botën e padukshme të paktën aq shumë sa bëni në të dukshmen.
 22. Këto dhimbje që ju mendoni se janë lajmëtarë. Dëgjoji ata.
 23. Ju duhet të shembni pjesë të një ndërtese për ta restauruar atë, dhe e njëjta gjë vlen për një jetë që nuk ka shpirt.
 24. Këtu është një letër për të gjithë. Hapur. Ai thote; jeton.
 25. Bëhuni parajsë. Përdorni një sëpatë kundër murit të burgut. Arratisjes.
 26. Secila është prodhuar për një punë të veçantë dhe dëshira për atë punë është vendosur në çdo zemër.
 27. Bukuria na rrethon por normalisht duhet të ecim në një kopsht për ta njohur atë.
 28. Vish mirënjohjen si një batanije dhe do të ushqejë çdo cep të jetës tënde.
 29. Kur bëni gjëra nga shpirti juaj, ndjeni një lumë që lëviz brenda jush, një gëzim. Kur veprimi vjen nga një vend tjetër, ndjenja zhduket.
 30. Vetëm nga zemra mund të prekësh qiellin. poeti rumi
 31. Bukuria e zemrës është bukuria e qëndrueshme: buzët tuaja sigurojnë ujin e jetës për të pirë.
 32. Kush nuk e sheh dorën që po shkruan, supozon se rezultati vjen nga lëvizja e stilolapsit.
 33. Të dashuruarit më në fund nuk takohen diku; ata janë brenda njëri-tjetrit gjatë gjithë kohës.
 34. Perëndia ka shërbëtorë të veshur me mençuri, dituri dhe hir, edhe pse njerëzve nuk u takon vizioni për t'i parë.
 35. Tempulli i dashurisë nuk është vetë dashuria. Dashuria e vërtetë është thesari, jo muret rreth tij.
 36. Kujdes se stolia të çon nga rruga e duhur dhe se imagjinata e rreme të hedh në pus.
 37. Kur bukuria banon në luginat e errëta të natës, dashuria vjen dhe gjen një zemër të ngatërruar në flokë.
 38. Një jetë e tërë pa dashuri nuk llogaritet, dashuria është uji i jetës, Pijeni atë me shpirtin dhe zemrën tuaj!
 39. Lëvizja e valëve, ditë e natë, vjen nga deti, ti i sheh dallgët, por sa e çuditshme! Ju nuk e shihni detin.
 40. Mënyra se si nata takon hënën, e di se me mua. Bëhu trëndafili më afër ferrës që unë jam.
 41. Kjo është dashuri: fluturimi në një qiell të fshehtë, duke bërë që njëqind perde të bien çdo moment. Lëshimi i jetës së pari. Më në fund hidhni një hap pa këmbë.
 42. Si mund të ketë lodhje kur pasioni është i pranishëm? Oh, mos psherëti shumë nga lodhja: Kërko pasion, kërkoje, kërkoje!
 43. Nëse jeni duke kërkuar perla, bëhuni një zhytës; zhytësi duhet të ketë shumë virtyte: ai duhet të vërë litarin dhe jetën e tij në duart e shokut të tij, të mbajë frymën dhe të zhyten me kokë.
 44. Sinqeriteti shkon drejt, i thjeshtë, pa palosje, i thjeshtë, pa ndonjë motiv të fshehtë; ai kërkon "çka është" dhe vetëm "çka është" jo vetë në "çka është".
 45. Ditën e vdekjes tuaj shqisat tuaja fizike do të zhduken. A keni dritën shpirtërore për të ndriçuar zemrën tuaj? Kur sytë tuaj do të mbushen me pluhur në varr A do të shkëlqejë varri juaj me shkëlqim?

Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.