Çfarë është frika? Llojet, kuriozitetet dhe si ta kontrolloni atë

Që nga fillimi i kohës ka pasur një ndjenjë gatishmërie dhe rreziku në situata të caktuara si te qeniet njerëzore ashtu edhe te kafshët; sjellja e lindur që në kohërat primitive konsiderohej shumë e dobishme në ruajtjen e mbijetesës; aktualisht koncepti mbetet, por ka evoluoi dhe përfshiu një fushë më të gjerë. Për shkak të ndryshimit të sjelljes në emocionet e qenieve, janë kryer studime që zbulojnë se jo vetëm këto situata shkaktojnë frikë, por edhe faktorë të tjerë të shumtë; Çfarë ka çuar në klasifikimin e këtyre ndjenjave në zona specifike.

Llojet e frikës

Ka nga kryesore:

 • Real: Ajo lind nga një situatë e rrezikut të menjëhershëm.
 • Joreale: paraqitet është një situatë mendore ose imagjinare.
 • Patologjike: ndjenja e frikës aktivizohet edhe nëse nuk ka rrezik, në përgjithësi ka nevojë për trajtim psikologjik që të mund ta kapërcejë, konsiderohet çrregullim.
 • Fizike: Zakonisht shkaktohet nga ndjesia e vuajtjes së një lloj dëmtimi ose dhimbjeje në trup.
 • social: shkaktuar nga frika e të folurit në publik ose shoqërimi, vetë-ndërgjegjja nga frika e talljes.
 • Fobitë: ku përfshihen të gjitha çrregullimet irracionale; e cila i referohet frikës së kushtëzuar, ashtu si ato patologjike kërkojnë trajtim psikologjik për t’u kapërcyer; Kjo e fundit mbulon një fushë kaq të gjerë saqë sot ka mijëra fobi që kufizojnë në mënyrë drastike jetën e njerëzve që vuajnë prej tyre.

Për të gjitha këto arsye frika nuk konsiderohet më vetëm si një instinkt i dobishëm i mbijetesës që kolonët e parë shfrytëzuan, tani, në një zonë më të gjerë dhe më të thellë, frika është bërë një pengesë, një kufizim për zhvillimin e qetë të jetës së kujtdo që i vuan ata.

frikërat

Klasifikimi i frikës

 • Fizike: të tilla si frika nga lartësia, një nga më të zakonshmet, të quajtura edhe akrofobi, nga hapësirat e mbyllura, të njohura si klaustrofobia, frika nga merimangat, frika nga insektet, kafshët në përgjithësi, druri, papastërtia.
 • Psikologjike: Mund të konsiderohet, frika nga dështimi, pleqëria, çmenduria, harresa, dashuria, gjykimi, gjaku deri në vdekje dhe të tjerët.

Këto frikëra siç mund ta shihni përfshijnë një hapësirë ​​të gjerë dhe të larmishme, dhe ndikojnë në një numër njerëzish; Për këtë arsye ajo është bërë një objekt polemikash dhe me shumë interes në fushën e dijes, psikologjisë dhe shkencës, të cilat kanë kërkuar të japin një zgjidhje ose të paktën shpresë për të gjithë njerëzit që janë përfshirë dhe prekur nga pasojat e këtyre ndjenja të pavullnetshme dhe të pakontrollueshme.

Disa fakte kurioze 

Edhe me numrin e madh të studimeve që janë kryer për dekada, kur merret parasysh mendja, fuqia e pafund që ajo ka është mbresëlënëse, thjesht për t'iu referuar një aspekti të vogël të universit të madh që ajo përbën, mund të përmendet për shembull në këtë rast veçanërisht se si mund të bëjë që një person të ndihet më shumë frikë nga një kauzë imagjinare që te një armë zjarri që nëse mund të të lëndojë shumë shpejt dhe fatalisht.

Si mund të merresh me një skenar të kësaj madhësie, dhe të tjerët që tregojnë realitete edhe më të largëta, të cilat me hetimet nuk janë zgjidhur, dhe është plotësisht e kuptueshme, pasi mendja është një enigmë komplekse, e vështirë për tu deshifruar, me shekuj të historisë që ende nuk dihet me siguri, dhe duke mos u mjaftuar me kaq, ndikon edhe kultura universale që është formuar deri më sot, duke shtuar edhe më shumë pasiguri mendore bazuar në ato bestytni që na imponohen nga paraardhësit tanë që nga fëmijëria, shumica e tyre janë krejtësisht të palogjikshme, por duke shkaktuar këtë ndikim të madh aty ku gjithnjë e më shumë po shtohet ndërsa vitet kalojnë, gjë që mund të na çojë në përfundimin se në një masë të madhe shoqëria është gjithashtu fajtori dhe shkaku i këtij fenomeni që prek shumicën e popullsisë.

Nuk mund të përgjithësohet gjithashtu pasi ka njerëz që kanë frikë, ka edhe të tjerë në një numër më të vogël, por në të njëjtën mënyrë ka, të cilët nuk ndjejnë frikë nga asgjë, sipas hulumtimeve nuk është domosdoshmërisht diçka e mirë ose shumë inkurajuese, por krejt e kundërta, konsiderohet si një mangësi, nuk dihet ende me siguri pse këta njerëz nuk reagojnë njësoj si të tjerët, por konsiderohet pak i favorshëm sesa këta individë nuk dinë të dallojnë një situatë në të cilën ata mund të jenë të ekspozuar ndaj rrezikut nga ajo që nuk është; dhe është mjaft logjike në një pikë të caktuar dhe i jep të vërtetën idesë së ekspozuar në fillim të rrëfimit, se frika shërben për të shmangur rrezikun dhe për të arritur mbijetesën si një parim themelor. 

frikërat

Si ta kontrollojmë frikën?

Pasi të keni mbuluar tashmë pak nga kjo fushë të gjerë, duke prishur të metat dhe të mirat, mund të shtohet se pa marrë parasysh frikën dhe kufizimin, ndonjëherë ka mënyra për ta "luftuar atë"Vullneti dhe angazhimi fillojnë me secilin; Ju duhet të përpiqeni të lini mënjanë hijet. Mundohuni të shihni qartësinë, duke filluar me kërkimin e logjikës, ka shumë frikë që vijnë nga besimet e rreme.

Ju gjithashtu mund të merrni parasysh format e meditimit, relaksimit, praktikimit të yogës; Ju duhet të përballeni me frikën tuaj për të imagjinuar një rezultat të kënaqshëm, gjithçka është në mendjen tuaj, prandaj, ky është vendi ku duhet të filloni. Pranoni frikën dhe fuqinë që keni, nëse është e mundur për të kërkuar një përfitim nga situata; Për shembull, shikimi i filmave horror, praktikimi i sporteve ekstreme, përjetimi i gjithë adrenalinës që mund të gjenerohet nga këto situata.

Emocioni që merret si shpërblim për marrjen e rreziqeve, ajo energji e re, kur e shfrytëzon atë pro dhe jo kundër, mund të mësohet se frika aktivizon të gjitha shqisat, na zgjon dhe na bën të reagojmë më shpejt, gjë që mund të jetë përshtatur dhe të jetë pjesë e një jete normale dhe të përditshme; por Nëse frika fillon të jetë një aspekt i pamundur për tu trajtuar, këshillohet të kërkoni ndihmë nga një terapist profesionist, që lehtëson mënyrën e trajtimit të tyre, duke filluar me kërkimin e shkakut.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.