Frika nga Emilio Garrido

frikëTë kesh frikë nuk është problem, të gjithë kemi frikë. Nëse nuk do ta kishim atë, do të rrezikonim shumë rreziqe, të cilat nuk do të ndihmonin në parandalimin dhe cilësinë e jetës sonë. Duket se përfundimi është se të kesh një nivel të caktuar të frikës nuk është e keqe, por përkundrazi luan një rol pozitiv në zhvillimin tonë njerëzor.

Problemi, sipas profesionistëve të shëndetit mendor, është kur kjo frikë është e tepërt; Në një shkallë konvencionale nga 1 në 10, të kesh 7, 8, 9 ose 10 do të ishin rezultate të ekzagjeruara për të qenë në gjendje të jetosh me një nivel të caktuar paqeje dhe qetësie. Sigurisht që varet nga njerëzit dhe profilet e secilit prej nesh, sepse duhet të sqarojmë se në shumë njerëz rezultati prej 5 ose 6 mund të konsiderohet si 7 ose 8. Megjithatë, bëhet fjalë për objektivizimin e tij në një farë mënyre të ketë një pikë referimi.

E gjithë kjo vjen nga klima në të cilën po jetojmë, e cila nuk përcjell qetësi, paqe, qetësi dhe kemi frikë: frikë se gjërat janë më keq sesa në të vërtetë, të jesh pa punë dhe të mos haje çdo ditë. Ekziston një klimë që është e dukshme në atmosferën e qytetit, në autobusë, në shkolla dhe në spitale; në kompani dhe në parkingje publike të makinave ... "ju pothuajse mund të prerë me gërshërë" dhe kjo nuk është e mirë dhe as nuk na ndihmon për të kontrolluar një frikë të caktuar që është e nevojshme për parandalimin.

Ju lexoni shtypin, lexoni midis rreshtave, dëgjoni lajmet, lajmet, e gjitha çon në një rezultat të tepruar në shkallën e frikës. Të kesh kaq shumë frikë, të ndjesh një nivel të tillë frike, nuk është e mirë për asgjë, madje as për të dalë nga kjo krizë.

Ne njerëzit që ecim në asfalt nuk jemi të aftë dhe përgjegjës për të zgjidhur problemet e mëdha të financave, por ne mundemi. "Merrni mjekrat të zhyten kur shohim rruajtjen e fqinjit".

Kjo tha, duhet të vazhdojmë tutje, me një iluzion të caktuar, mbi bazën se disi do të ecim përpara, se puna jonë e përditshme është e rëndësishme dhe ta bëjmë atë në mënyrën më të mirë të mundshme dhe të dimë se në një mënyrë apo në një tjetër kriza do të kalojë, dhe ne do të vazhdojmë atje, duke u kujdesur për atë që na është dashur gjithmonë: të paguajmë, të kursejmë, të menaxhojmë në një mënyrë më të mirë dhe të mos i hedhim gjërat siç kemi bërë deri më tani.

"Çdo re ka një rresht argjendi", kjo krizë nuk mund të na infektojë me virusin e impotencës, pakënaqësisë, pesimizmit dhe një agresiviteti në mjedis që nuk na përshtatet aspak.

E gjithë ajo pakënaqësi që ne thithim në mjedis ne duhet ta heqim atë larg nesh, ne duhet të aktivizojmë mbrojtjen tonë personale, afektive, sociale në mënyrë që të mos biem në dëshpërim dhe të dimë që gjithmonë dalim nga këto cikle në një mënyrë apo në një tjetër, pa marrë parasysh sa të tmerrshëm na pikturojnë, gjë që unë nuk e mohoj se ata janë, por njerëzit e thjeshtë, në këmbë, ne nuk mund të bëjmë shumë më tepër sesa të përmbushim detyrimin tonë dhe të qetësojmë veten përballë aq shumë mjerimit sa jemi duke "gëlltitur" në të gjitha orët.

A doni të merrni artikujt në emailin tuaj falas? Vendosni adresën tuaj të postës elektronike:

Ne të gjithë do të bëjmë një përpjekje, me një entuziazëm të caktuar dhe "në mot të keq, një fytyrë të mirë", çfarë proverb jam sot (një shenjë e pak parave, thanë ata në qytetin tim). Mbyllni televizorin, dëgjoni radio, vendosni muzikë romantike, lexoni një roman të këndshëm, qeshni, jetoni thjesht dhe kënaquni sepse keni jetë, familje, dush dhe çdo ditë hamë dhe vazhdojmë të kemi punë.

A e dini se sa shumë ju duan njerëzit tuaj, miqtë tuaj? E gjithë kjo nuk është një krizë, është reale dhe ia vlen, mos harroni atë dhe mos e hidhni në vesh të shurdhër.

Nga Emilio Garrido.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.