Si ndodh frymëmarrja trakeale? Strukturat dhe rëndësia

A e dini se në disa specie oksigjeni absorbohet direkt në indet?

E di që tingëllon paksa e çmendur, pasi ka shumë të ngjarë që shumica e tyre kanë atë model në kokë, në të cilin oksigjeni hyn përmes hundës, arrin në mushkëri, ku shkëmbimi i gazrave me gjak ndodh në alveola, megjithatë, në disa specie, siç është rasti me insektet, procesi është krejtësisht i ndryshëm, pasi nuk përfshin veprimin e sistemit të qarkullimit të gjakut dhe quhet frymëmarrje trakeale.

Speciet që zhvillojnë këtë lloj frymëmarrjeje janë të pajisura me trake, të cilat pushtojnë trupin, duke krijuar një sistem tubash me mure të përforcuar nga unaza të përbëra nga chitin. Traketë janë ato që lejojnë kalimin e ajrit në sistemin e specieve.

Arachnids dhe artropodët janë disa nga shembujt e kafshëve që zhvillojnë frymëmarrje të tipit trake.

Përkufizimi i frymëmarrjes në trake

Isshtë një lloj frymëmarrjeje, i cili mund të përkufizohet si i drejtpërdrejtë, pasi ajri furnizohet në qeliza, pa kërkuar gjak si lëng transportues, siç është rasti me frymëmarrjen tek njerëzit.

Sistemi i frymëmarrjes së insekteve kryen oksigjen direkt në qeliza, ku produkti i mbeturinave (dioksid karboni) hiqet për ta transportuar atë jashtë. Shtë i përbërë nga një lidhje e llojeve të tubave, të cilat janë përgjegjëse për futjen e gazrave të frymëmarrjes në trup dhe për kryerjen e shkëmbimit të gazrave në nivelin e qelizave. Ajri hyn përmes një serie hapjesh të jashtme të quajtura spiracles që çojnë në një rrjet tubash të quajtur trake. Këto trake në mënyrë të përsëritur degëzohen në trake.

Si ndodh frymëmarrja trakeale?

Duke qenë tipik në insektet dhe artropodët e tjerë tokësorë, ky lloj i frymëmarrjes ndodh falë faktit se këta organizma kanë një seri tubash, të quajtur trake, që hapen nga jashtë përmes vrimave të quajtura stigmata. Këto janë strukturat më të rëndësishme në proces.

Traketë, të ngjashme me sistemin e tubave, degëzohen në të gjitha pjesët e trupit të cilat vendos lidhje të rëndësishme që lejojnë shkëmbimin e gazrave: oksigjeni (O2) dhe dioksidit të karbonit (CO2), kryhet drejtpërdrejt në të gjitha qelizat. Ajri pompohet përmes stigmave të përparme, të cilat fryjnë barkun e specieve. Sapo stigmat të mbyllen, vërehet se si barku tkurret dhe dioksidi i karbonit i lëshuar del përmes stigmave të pasme.

Shkëmbimi i gazit në frymëmarrjen trake, ajo kryhet duke ndjekur mekanizmin e një procesi fizik të quajtur difuzion, në të cilin produkti i një gradienti përqendrimi të rrjedhës së ajrit të futur dhe përqendrimi në të cilin elementi gjendet në qeliza, nxit lirimin e një gaz i padëshirueshëm për trupin (CO2), dhe thithjen e oksigjenit jetësor. Meqenëse kemi një përqendrim më të lartë në hyrjen e ajrit, ky gaz kalon nga traket në qeliza përmes poreve të membranave qelizore, derisa përqendrimet në të dy anët të barazohen, dhe në pikën e ekuilibrit procesi ndalet.

E njëjta gjë ndodh me dioksidin e karbonit, megjithëse në një mënyrë të anasjelltë, pasi që janë qelizat ato që e gjenerojnë atë si një nënprodukt në reagimet e tyre për të marrë energji. Kështu, përqendrimi i këtij gazi brenda qelizave është shumë më i lartë se në ajër, kështu që kalon drejt trakesë për të barazuar përqendrimin e tij.

Strukturat e përfshira

Transporti i ajrit, i marrë nga mjedisi, kryhet me sukses në organizmat që kryejnë frymëmarrje trakeale, falë veprimit të përbashkët të një sërë strukturash, ndër të cilat vlen të përmendet:

  • Trake: Ato janë pushtime të integrumit, të cilat paraqesin një mbulesë, ose kutikulë, e cila zëvendësohet gjatë ndryshimit të lëkurës. Madhësia e kësaj strukture është më pak se 0.8 milimetra. Trakët degëzohen brenda kafshës dhe bëhen më të holla, në mënyrë që ato të futen nëpër të gjitha indet. Në këtë mënyrë, ato arrijnë afërsinë e të gjitha qelizave të insekteve, në një mënyrë të ngjashme me atë se si bëjnë kapilarët e gjakut në trupin e njeriut.
  • Stigma ose spirale: Hapja që marrim midis trakesë në sipërfaqen e trupit quhet vrimë e fryrjes ose stigma, dhe këto gjenden, në rajonet e quajtura: mesotoraks, metatoraks dhe bark. Mbyllja e spirales rregullohet zakonisht nga valvulat e aktivizuara nga muskujt. Isshtë një karakteristikë e rëndësishme e spiraleve, ose poreve të frymëmarrjes, që ato zakonisht mbrohen në shumicën e insekteve nga qime të vogla, funksioni i të cilave është analoge me atë të një filtri që parandalon hyrjen e grimcave të pluhurit dhe mikroorganizmave.
  • Trakeole: Ato janë degë që depërtojnë edhe në qelizat muskulore dhe është e rëndësishme të theksohet se muri i tyre është shumë i hollë, gjë që nuk lejon shkëmbimin e lirë të gazrave dhe ujit. Traketë janë disi të mbuluara me një lëng të njohur si hemolimf, i cili është i njëjti që lan indet.

Rëndësia e frymëmarrjes

Frymëmarrja mund të përcaktohet si akti më i rëndësishëm për zhvillimin e funksioneve vitale, dhe kjo mbështetet nga fakti i pamohueshëm se të gjitha proceset kanë të bëjnë me reagimet e oksidimit dhe reduktimit, madje edhe brenda organizmave, zhvillimi i reaksioneve kërkon oksigjen. Veprimet e ndarjes dhe rigjenerimit të qelizave kryhen, falë pranisë së këtij elementi. Rëndësia e tij në proceset metabolike, dhe në çlirimin e toksinave, njihet gjithashtu.

Furnizimi i tij është aq i rëndësishëm sa speciet nuk mund të ekzistojnë në mungesë të saj.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.