Cili është funksioni poetik dhe si të njohim strukturën e tij

Qenia njerëzore është gjitari i vetëm që lind me aftësinë për të komunikuar verbalisht. Në të njëjtën kohë, ka qenë e mundur të zhvilloheni në një mënyrë të tillë që të jetë e mundur, dhe madje e lehtë, për ju të komunikoni me shkrim.

Shtë e vërtetë që për disa njerëz shkrimi është më i lehtë Kjo për të tjerët, por pavarësisht se sa e lehtë është për ju të komunikoni duke shkruar, është e nënkuptuar që mund ta bëni.

Në kohët e lashta, komunikimi me shkrim lidhej vetëm me disa që kishin aftësinë monetare për të studiuar dhe mësuar të lexojnë dhe të shkruajnë. Dhe pavarësisht se sa e vështirë ishte në atë kohë, dhe kaq jo të gjithë mund të llogaritnin me luksin për të qenë pjesë e botës së letrave, edhe kështu, shumë nga poetët që në ditët e sotme vunë bazat e poezisë së sotme erdhën nga kohërat antike.

Në kohën tonë, poezia mbetet si më e rëndësishme sesa ishte në ditët e lashta, kur bardi i pavdekshëm do të krijojë veprat e tij. Në këtë postim do të thellohemi në botën e shkrimit dhe poezisë për të mësuar pak më shumë se cili është funksioni poetik.

Çfarë kuptojmë me funksion poetik?

Ky term, i shpikur në vitet 90, më saktësisht në 1959, njihet si funksioni karakteristik i gjuhës letrare, në të cilën faktori mbizotërues është estetika e vetë mesazhit.

Ajo që shkrimtari synon të bëjë duke e lënë veten të rrëmbehet nga ky funksion është zgjoni te lexuesi, ose marrësi, një seri ndjesish bukurie, ndikimi dhe krijimtarie përmes formës së mesazhit tuaj. Të gjitha burimet letrare janë të vlefshme këtu.

Këtë funksion mund ta gjejmë edhe brenda gjuhës bisedore. Mbi të gjitha, secili individ, kur ndërton një mesazh, me vetëdije ose në mënyrë të pavetëdijshme zgjedh fjalët që do të përdorë për të shprehur atë mesazh në mënyrën më efektive të mundshme.

Funksioni poetik në poezi

Poezia njihet si shprehja më artistike e bukurisë përmes fjalës, e cila i nënshtrohet masës dhe kadencës, nga e cila merret vargu si rezultat.

Poezia lirike ka modalitete të shumta të kompozimeve që, sipas formës, qëllimit dhe traditës së tyre, janë të afta të shprehin ndjenja të thella dhe të veçanta, të tilla si dashuria, dhimbja, admirimi dhe censura.

Duke përdorur funksionin poetik brenda poezisë mund të mbështetemi në burime shprehëse të tilla si rima, ndryshimi Dhe disa të tjerë.

Nëse duam të marrim një shembull:

 • Veshur mirë, pritur mirë.
 • Casa Zabala, ai që kur shet, të jep.

Messageshtë e orientuar nga mesazhi. Shfaqet sa herë që shprehja e artit tërheq vëmendjen në formën e saj. Përdoret vazhdimisht në spote gjuhësore dhe reklamuese.

Një shembull tjetër që mund ta vlerësojmë gjendet në një poezi të Federico García Lorca, me titull Gruaja e martuar e pabesë:

Dhe unë do ta çoja në lumë, / duke menduar se ishte vajzë, / por ajo kishte një burrë.

Si mund të përdoret?

Gjuha, qoftë me gojë apo me shkrim, shpreh gjendjen shpirtërore të atyre që duan të komunikojnë. Funksioni poetik kërkon të lidhet përmes estetikës dhe rregullimit të mesazhit që dëshiron të shprehet. Dhe disa nga mënyrat më të zakonshme të tij për t'u përdorur janë:

 1. Muzikaliteti dhe rima: Edhe pse shprehja nuk është një ritëm në vetvete, ajo mund të shprehet me një muzikalitet të caktuar.
 2. Idea: Sot gdhiu e qartë.

 

 1. Shprehja poetike: Sot është një mëngjes rrezatues, i qeshur dhe i ndritshëm.
 2. krahasimet: Krahasimi poetik është gjithashtu një mjet që përdoret për pasurimin e shprehjes.
 3. Idea: Maria duket mirë.

 

 1. Shprehja poetike: Sot Maria duket si një trëndafil prilli.
 2. Lojëra fjalësh: Janë shprehje në të cilat përdoren tinguj të ngjashëm, kontekst dhe kuptim të dyfishtë.
 3. Ide: Ejani të blini bukë në furrën e bukës "La princesa"

 

 1. Shprehje poetike: Nëse ju pëlqen të vendosni brirë në tryezë për burrin tuaj, blini ato në furrën e bukës "La princesa"
 2. Eufemizmat: Shprehjet e nuancuara përdoren ose kthehen, me qëllim që të përmendet një koncept ose ide në një mënyrë konkrete.
 3. Ide: Nëna e tij vdiq dje.

 

 1. Shprehje poetike: Dje nëna e tij ndërroi jetë.
 2. Kontradikta: Shprehjet ose idetë kontradiktore përdoren për të nxjerrë në pah idenë kryesore. Somethingshtë diçka si një krahasim midis ideve kontradiktore.
 3. Ide: Ai është një person i pakëndshëm.
 4. Shprehje poetike: Ai është një person i ëmbël si buka e hudhrës.

Shembuj të funksionit poetik

Ky funksion mund të gjendet në shumë nga fjalët që ne zakonisht dëgjojmë ose lexojmë: në thënie, pykë reklamuese, poezi dhe tekste këngësh. Këtu janë disa shembuj të funksionit poetik.

 • Rruga me gurë, e bezdisshme
 • Hëna djallëzore na vëzhgonte nëpër park.
 • Këtu jam shtangur nga një heshtje e tillë.
 • Në fund, humbësit e mëdhenj janë ata që mbajnë gjithçka për vete.
 • Kush vret hekurin, vdes hekurin.
 • Do të jepja gjithçka për ta parë atë edhe një herë të buzëqeshte.
 • Më puth dhe do ta dish sa e rëndësishme jam.
 • E kujt i buzëqesh orizi, me dhëmbë të bardhë pa fund?
 • Disa gjëra të thjeshta kërkojnë dizajn të komplikuar, ndërsa faktet e komplikuara kanë një numër shpjegimesh të thjeshta.
 • Kjo është këmbëngulje: edhe një pikë e dobët uji i shpon gurët.
 • Ai është ligji. Në vendin e të verbërve, njeriu me një sy është mbret.
 • Një udhëheqës injorant është një njeri i verbër që udhëheq një tjetër.
 • Nëse dëshironi të blini domate, ejani tek Don Mate.
 • A është e vërtetë që ata shpërndajnë karta transparente në të gjithë qiellin?
 • Në qiell duke lypur dhe me çekiç duke i dhënë.
 • Ai i pa makinat që kalonin me një farë melankolie. Disi e dinte që ajo nuk do të kthehej më.
 • Sonte hëna shkëlqen shumë sikur të ishte një diamant.

Disa poezi ku është i pranishëm ky funksion

Ky funksion është i pranishëm në libra, fragmente poezish dhe fragmente këngësh. Këtu mund të gjejmë disa prej tyre.

Sa herë që e shihte, zemra i mbushej me gëzim. Ai nuk mund ta kuptonte se si apo pse ndodhi, por sa herë që e shihte, ndjente në venat e tij se si rrahte jeta.

 

U ndjeva i ftohte. Ishte i ftohti që kishin në dhomën tuaj të gjumit. Faqet dhe tempujt tuaj dhe duart tuaja të adhuruara. Ndër të bardhët me dëborë. Nga fletët mortore. Ishte i ftohti i varrit, ishte i ftohti i vdekjes, Ishte akulli i askundit.

 

Ato ishin momentet më të mira të jetës sime, ato ditë kur ecja në rrugë dukej si një arritje dhe dëgjimi i instiktit u bë strategjia më e mirë për të dalë i pamposhtur në fshehje dhe kërkim. Kur ndalem për të menduar se ku ishin ato vite, unë menjëherë dua të kthehem tek ata.

 

Ndjeja dhimbjen në aurën e tij, por nuk pranova ta shikoja, zemra po më rrihte me të njëjtën forcë të ditës kur e pashë të mbërrinte. Ai vetëm komentoi se do të ishte gjithmonë më e madhja nga dashuritë e tij, si duhet ta merrte atë? Unë mbeta pa fjalë për një sekondë, duke besuar se ishte një ëndërr dhe në atë moment, thjesht e humba atë përgjithmonë.

 

Dhe unë që e çova në lumë duke menduar se ishte vajzë, por ajo kishte një burrë. Ishte nata e Santiagos dhe pothuajse me kompromis, fenerët u fikën dhe criket u ndezën. Në qoshet më të largëta, unë preka gjinjtë e saj të fjetur dhe ata papritmas u ndanë si buqeta me zymbylë.

 

Pasditja ishte gri, duke shfaqur padyshim intensitetin e ndjenjave të mia atë pasdite. Isha ulur para dritares, i turbulluar, ndjeva se më merrej fryma, kisha qarë aq shumë sa nuk mund të lëshonin një lot tjetër. M'u desh një çast për të kuptuar që zemra ime kishte shkuar me të, për të mos u kthyer më.

 

Bota ishte aq e kohëve të fundit, saqë shumë gjërave u mungonin emrat, dhe për t’i përmendur ju duhej të drejtonit gishtin drejt tyre. Çdo vit, në muajin Mars, një familje ciganësh të rreckosur ngritën çadrën afër fshatit dhe me një zhurmë të madhe bilbilash dhe kazanësh bënë të ditura shpikjet e reja.

 

Ajo vallëzoi nëpër flakë me një tërbim sensual që e bënte tokën të dridhej në këmbë, ndërsa zemra e saj rrihte egërsisht dhe emocionet u zgjuan në të gjithë ata që e shikonin, të mbështjellë me një bukuri antike dhe misterioze që dukej se nuk kishte kufij.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.