Fuqia e emocioneve pozitive

Emocione pozitive: shëroni mendjen

Në këtë artikull do të gjeni:
- Rëndësia e emocioneve pozitive.
- Anekdotë personale në lidhje me fuqinë e saj për të ndryshuar gjendjet negative.
- Videot: Emocione dhe leksione mbi Psikologjinë Pozitive

A keni ndaluar ndonjëherë të mendoni fuqia e emocioneve pozitive? Lumturia përbëhet nga një grup emocionesh pozitive. Emocionet pozitive janë këpucët më të mira për të ecur drejt përmbushja personale.

Fuqia e emocioneve pozitiveNdonjëherë ju jeni të trishtuar për diçka ose duke menduar mendime negative pa pushim, dhe papritmas ndodh diçka që ju nxjerr nga ajo gjendje letargjie ose katatonike negative dhe një emocion pozitiv lulëzon në ju si një vetëbesim i fortë dhe i rinovuar, një gëzim, një shpresë apo diçka që të bën të qeshësh.

Anekdotë për fuqinë e emocioneve pozitive

Mbaj mend një kohë kur isha vërtet e mërzitur nga qëndrimi i një personi: ai kritikoi padrejtësisht punën që kisha bërë dhe ai më tha ta bëja përsëri. Unë dola për një shëtitje me fëmijët e mi. Nuk më pëlqeu vërtet udhëtimi, sepse mendja ime ishte e mbushur me mendime negative për atë person dhe atë që do të bënte ose se si do të vepronte. Ai ishte në një "ekstazë negative". Papritmas, pashë se si djali im (i cili ishte dy vjeç në atë kohë) qëndroi para dy lypësve që po pinin në një park. Mendja ime automatikisht doli nga ai ekstazë negative dhe u përqendrua në atë skenë. Lypësit e shikuan me dëfrim. Në një moment, djali im hoqi biberonin (i cili ishte thesari i tij më i çmuar) dhe ia ofroi njërit prej tyre që ta fuste në gojë. Kjo më bëri mua dhe lypësit të qeshin.

Nga ai moment pasditja ime ndryshoi. Nuk e di nëse e kam harruar çështjen me atë person apo e minimizoj rëndësinë e saj. Fakti është se humori im ndryshoi falë produktit të qeshur të vëzhgimit të një skene qesharake.

Emocionet pozitive kanë fuqinë të ndryshojnë gjendjet tona negative. Këto gjendje negative mund të shkaktohen nga probleme pak a shumë serioze, megjithëse ashpërsia e problemeve varet nga secili person; Për secilin prej nesh, problemet tona janë më serioze në botë, por unë ju siguroj se nëse do të njihnit ato të fqinjit tuaj, do të qëndronit pa u ndezur sytë me tuajën.

Kultivoni emocione pozitive është mjaft sfidë dhe art. Për këtë kujdesen rrymat moderne psikologjike të inteligjencës emocionale dhe psikologjisë pozitive.

Unë ju inkurajoj të hetojë dhe të zhytej në këto rryma të reja psikologjike.

Videos

Emocionet themelore

Leksion mbi Psikologjinë Pozitive nga Martin Seligman.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.