Fuqia e mendjes: +30 fraza për të menduar

Mendimi është një mjet që mund të na ndihmojë

Fuqia e vërtetë e mendjesNdikimi i tij në shëndetin, të ardhmen, perspektivat dhe vetëvlerësimin tonë është një mister. Kjo tashmë ka gjeneruar shumë diskutime dhe debate për shekuj me radhë.

Unë ju lë këto fraza për stimulojnë të menduarit. Disa janë punë e figurave më të respektuara të botës në të kaluarën, të tjerat janë punë e folësve dhe motivuesve më të njohur të sotëm. Të gjithë kontribuojnë në këndvështrimin e tyre për këtë temë intriguese. Gjithashtu, ne do të flasim me ju për fuqinë mendore.

Mendja është shumë e fuqishme

Fuqia e mendjes është e padiskutueshme. Gjithçka që jeni dhe do të jeni në jetën tuaj varet nga mënyra se si mendoni dhe çfarë perspektive keni në jetë. Nëse mendoni se gjërat do të shkojnë keq, ato do të ndodhin. Nga ana tjetër, nëse mendoni se gjërat do të shkojnë mirë, do të jeni në gjendje të luftoni për t'i bërë gjërat kështu.

Kur të kuptoni fuqinë e mendjes tuaj, nuk do të keni kufizime në jetën tuaj, në asnjë fushë: as personale dhe as profesionale. Ndërsa është e vërtetë që ka kufij të caktuar shoqërorë që duhet të respektohen, ne u referohemi kufijve mendorë që mund t’i vendosni vetë. Ju nuk do të gjeni më shumë kufij që ju ndalojnë të përparoni në asnjë aspekt të jetës suaj.

Mos harroni të shkruani secilën nga këto fraza në mënyrë që në këtë mënyrë, t'i arrini ato sa herë që keni nevojë. Sa herë që e lexon ju mund të keni një impuls të vogël në mendjen tuaj për të arritur gjithçka në të cilën vendosni mendjen tuaj.

Fjalë të kota

Mendimi është diçka që mund të na ndihmojë shumë

Fraza nga e kaluara

 • Energjia e mendjes është thelbi i jetës. - Aristoteli
 • Konceptet fizike janë krijime të lira të mendjes njerëzore dhe nuk përcaktohen, megjithëse mund të duket, në mënyrë unike nga bota e jashtme. - Albert Einstein
 • Mosha është çështje e mendjes mbi materien. Nëse nuk e keni në mendje, është e parëndësishme. - Mark Twain
 • Perandoritë e së ardhmes do të jenë perandoritë e mendjes. - Winston Churchill
 • Mendja njerëzore, një herë e zgjeruar nga një ide e re, nuk i rimerr kurrë dimensionet e saj origjinale. - Oliver Wendell Holmes
 • Edhe kur isha në jetimore, kur endesha rrugëve duke u përpjekur të gjeja diçka për të ngrënë, mendoja për veten si aktorin më të mirë në botë. Duhej të ndieja euforinë që vjen nga vetëbesimi absolut. Pa të, shfaqet disfata. - Charlie Chaplin

Fraza të së tashmes

 • Ajo që mendojmë përcakton se çfarë na ndodh, kështu që nëse duam të ndryshojmë jetën tonë duhet ta zgjerojmë mendjen tonë. - Wayne Dyer
 • Nëse mendoni se mundeni, ndoshta mundeni. Nëse mendoni se nuk mundeni, ndoshta nuk mundeni. - Denis Waitley
 • E ardhmja që shihni është e ardhmja që merrni. - Robert G. Allen, folës, këshilltar investimesh dhe shkrimtar më i shitur.
 • Përbindëshat e mendjes janë shumë më keq sesa ato që ekzistojnë vërtet. Frika, dyshimi dhe urrejtja kanë paralizuar shumë njerëz. - Christopher Paolini, Shkrimtar.
 • Më dukej se kur fillon të mendosh dhe të thuash atë që dëshiron vërtet, atëherë mendja të ndryshon automatikisht. - Jim Rohn, ekspert i zhvillimit personal, folës dhe shkrimtar.

Tjetër

Të gjithë kemi fuqinë mendore për të jetuar të lumtur

 • Ajo e dinte fuqinë e mendjes së tij dhe kështu e programoi atë për sukses. - Carrie Green
 • Ajo që mendja mund të konceptojë dhe të besojë se mund të arrihet. - Kodra e Napoleonit
 • Nuk mund të them se cila është kjo fuqi. E vetmja gjë që di është se ekziston ... dhe është në dispozicion vetëm kur je në gjendje mendore ku e di saktësisht se çfarë dëshiron ... dhe je plotësisht i vendosur të mos heqësh dorë derisa ta marrësh atë. - Alexander Graham Bell
 • Nëse mendoni se mundeni, ndoshta mundeni. Nëse mendoni se nuk do ta bëni, me siguri nuk do ta bëni. Besimi është ndërprerësi i rrymës që ju largon nga jastëku i nisjes. - Denis Waitley
 • Mendja është një forcë e fuqishme. Mund të na robërojë ose të na fuqizojë. Mund të na zhytë në thellësitë e mjerimit ose të na çojë në lartësitë e ekstazës. Mësoni të përdorni fuqinë me mençuri. - David Cuschieri
 • Çfarëdo që të mbjellim në mendjen tonë nënndërgjegjeshëm dhe ta ushqejmë me përsëritje dhe emocione, një ditë do të bëhet realitet. - Earl Nightingale
 • Mendja është gjithçka. Çfarë mendoni se bëheni. - Buda
 • Mendja juaj është fuqia juaj më e madhe. Përdoreni mirë. - Aneta Cruz
 • Nëse mbillen mendime konstruktive, do të merren rezultate pozitive. Mbill farat e dështimit dhe dështimi do të ndjekin. - Sidney Madwed
 • Ajo e dinte fuqinë e mendjes së tij dhe kështu e programoi atë për sukses. -Carrie Green
 • Kur bëhesh zot i mendjes tënde, je zot i gjithçkaje. - Swami Satchidananda
 • Realiteti është një projeksion i mendimeve tuaja ose gjërave për të cilat zakonisht mendoni. - Stephen Richards
 • Çfarëdo që të ngremë në mendjen tonë nënndërgjegjeshëm dhe të ushqehemi me përsëritje dhe emocione, një ditë do të bëhet realitet.- Earl Nightingale
 • Kam zbuluar se kur filloni të mendoni dhe të thoni atë që dëshironi me të vërtetë, mendja juaj automatikisht ndryshon dhe ju tërheq në atë drejtim. Dhe nganjëherë mund të jetë kaq e thjeshtë, vetëm një kthesë e vogël në fjalorin që ilustron qëndrimin dhe filozofinë tuaj. - Jim Rohn
 • Mendja juaj është e çmuar. Ai ka fuqinë të zhbllokojë mundësi të pafundme.- Joel Annesley
 • Forca më e madhe rrjedh nga fuqia e mendimit. Sa më i hollë të jetë elementi, aq më i fuqishëm është. Fuqia e heshtur e mendimit ndikon te njerëzit edhe në distancë, sepse mendja është një dhe shumë të tjera. Universi është një rrjetëz; mendjet janë merimangat. - Swami Vivekananda
 • Ju keni pushtet mbi mendjen tuaj, jo ngjarje të jashtme. Kuptoni këtë dhe do të gjeni forcë.- Marcus Aurelius
 • Ju duhet të mësoni një mënyrë të re të të menduarit përpara se të zotëroni një mënyrë të re të të qenit. - Marianne Williamson
 • Unë pothuajse kam arritur në përfundimin se pasuria është një gjendje mendore dhe se çdokush mund të fitojë një gjendje të pasur mendore me mendime të pasura. - Andrew Young
 • "Ajo që mendojmë përcakton se çfarë na ndodh, kështu që nëse duam të ndryshojmë jetën tonë, duhet të zgjasim mendjen tonë." - Wayne Dyer
 • Nuk ka asnjë kufizim për fuqinë e mendjes njerëzore. Sa më e përqendruar të jetë, aq më shumë fuqi ushtrohet në një pikë. - Swami Vivekananda
 • E gjithë shkenca nuk është asgjë më shumë sesa një përsosje e mendimit të përditshëm. - Albert Einstein
 • “Nuk është situata ajo që po ju shkakton stresin, janë mendimet tuaja dhe ju mund ta ndryshoni atë këtu dhe tani. Ju mund të zgjidhni të jeni të qetë këtu dhe tani. Paqja është një opsion dhe nuk ka asnjë lidhje me atë që bëjnë ose mendojnë njerëzit e tjerë ”. - Gerald G. Jampolsky, MD
 • Gjithçka fillon dhe mbaron në mendjen tuaj. Ajo që i jepni pushtet, ka pushtet mbi ju, nëse e lejoni. - Leon Brown
 • Mendja është fuqia kryesore që formon dhe bën, dhe njeriu është mendje, dhe ai gjithmonë merr mjetin e mendimit dhe, duke i dhënë formë asaj që dëshiron, prodhon një mijë gëzime, një mijë të këqija. Mendoni në fshehtësi, dhe bëhet realitet. Ambienti i saj nuk është asgjë më shumë sesa reflektimi i tij.-James Alle.
 • Ju jeni sot atje ku ju kanë sjellë mendimet; do të jesh nesër atje ku të çojnë mendimet e tua. - James Allen
 • Mendja është vendi i vet dhe, në vetvete, ajo mund të bëjë një parajsë nga ferri, një ferr nga parajsa. - John Milton
 • Asgjë nuk është e mirë ose e keqe, por të menduarit e bën atë në këtë mënyrë. - William Shakespeare
 • Ju keni fuqi që nuk i keni ëndërruar kurrë. Ju mund të bëni gjëra që kurrë nuk keni menduar se mund t'i bëni. Nuk ka kufizime në atë që mund të bëni, përveç kufizimeve të mendjes tuaj. - Darvin P. Kingsley
 • Mendja është një pasqyrë fleksibël, rregulloje atë për të parë një botë më të mirë. - Amit Ray.
 • Rezultatet e sakta të mendimeve tuaja do të vendosen në duart tuaja; do të merrni atë që fitoni, as më shumë e as më pak. Cilado qoftë mjedisi juaj aktual, ju do të dështoni, do të qëndroni ose rriteni me mendimet tuaja, mençurinë, dëshirën tuaj, aq të mëdha sa aspirata juaj dominuese. - James Allen
 • Ju jeni mjeshtri i jetës tuaj, ju jeni mjeshtri i mendjes tuaj, keni fuqinë për të ndryshuar mënyrën e të menduarit dhe të ndierit. Ju keni fuqinë në ju për të arritur qëllimet tuaja, të bëheni personi që dëshironi të jeni, DHE të jetoni jetën e ëndrrave tuaja. - Zlatoslava Petrak
 • Çfarëdo që keni vazhdimisht në mendjen tuaj është pikërisht ajo që do të përjetoni në jetën tuaj. - Tony Robbins
 • Mendja është si një muskul: sa më shumë që ta ushtroni, aq më e fortë bëhet dhe aq më shumë mund të zgjerohet. - Idowu Koyenikan
 • Derisa të kuptoni se sa e lehtë është të manipuloni mendjen tuaj, ju mbeteni kukulla e lojës së dikujt tjetër. - Evita Ochel
 • Ne jemi ato që mendojmë. Gjithçka që jemi vjen nga mendimet tona. Me mendimet tona, ne krijojmë botën.-Buda.

Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

6 komente, lini tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   Aleksandër Muraschkoff dijo

  shumë mirë

 2.   Rosita Lanza dijo

  ato janë vërtet të mrekullueshme

 3.   Gladys carreno dijo

  Të gjitha shumë të mira të mrekullueshme me të vërtetë edukative mund të ndryshojnë jetën tuaj nëse i zbatoni ato

 4.   Gri AnatoOmi dijo

  ZUPER

 5.   Eduardo Mateo Bartolo dijo

  Mendja është e fuqishme kjo në brendësinë tonë dhe jashtë ne jemi qenie e shumë jetëve

 6.   Juan Pablo dijo

  Të gjitha kaq të vërteta!