Një shembull i fuqisë së pabesueshme të mendjes: rasti i Sam Londe

Në këtë artikull do të njihni fuqinë e vërtetë që ka mendja mbi trupin tonë. Ju do të njihni rastin e një njeriu i cili ai vdiq sepse i thanë se kishte kancer. Kur ai vdiq dhe u autopsua, mjekët zbuluan se ai nuk kishte kancer terminal. Mjeku kishte gabuar në diagnozën e tij dhe pacienti vdiq sepse ai me të vërtetë besonte se kishte kancer.

Me këtë shembull, unë dua që ju të jeni të vetëdijshëm për potencial që kanë besimet tona për të arritur atë që duam ose për të zhytur në mjerim psikologjik.

Në vitin 1974, një amerikan me emrin Sam Londe shkoi te mjeku. Lajmi që ata i dhanë ishte tronditës. Ata i thanë se e kishte kanceri i ezofagut. Një lloj kanceri që në atë kohë nënkuptonte vdekjen në një kohë të shkurtër.

Siç ju thashë tashmë, ky njeri nuk kishte një kancer të tillë terminal. Megjithatë, mendja e tij besonte vendosmërisht se ai do të vdiste në asnjë kohë ... dhe kështu ndodhi.

Ky fakt njihet si efekti nocebo, domethënë, kur ata të bëjnë të besosh se ke diçka të gabuar dhe sëmuresh vetëm sepse mendja jote e beson fort dhe megjithatë, asgjë e keqe nuk ju ndodh në të vërtetë.

Një krahasim mund të gjendet në voodoo, syri i keq dhe super-motorët e tjerë që e vetmja gjë që ia vlen është që mendja e personit të bëjë gjithçka që është e mundur për ta bërë jetën të shkojë keq ... thjesht sepse një magjistar i ka thënë atij që ata kanë hedhur një syri i keq

E kundërta është Efekti placebo. Kur jeni i sëmurë dhe ju bëjnë të besoni se nëse merrni një pilulë, e cila në të vërtetë nuk ka ilaçe, do të shëroheni. Dhe rezulton se funksionon, rezulton se personi është shëruar sepse besohej se ajo pilulë false që iu dha u shërua sëmundjen e tyre.

Çfarë leximi mund të marrim nga e gjithë kjo?

Shtë e qartë se mendimet tona përcaktojnë realitetin tonë.

Nëse jeni në gjendje të mendoni pozitivisht për gjithçka që ju ndodh, jeta do të jetë shumë më e mirë për ju. Edhe nëse ju ndodhin gjëra të këqija. Mendoni se ata nuk janë faji juaj ose përballen me probleme si sfida, por asnjëherë mos e lini mendjen tuaj të besoni se jeni fajtori ose se gjithçka po shkon keq, pavarësisht se çfarë bëni.

Unë nuk jam duke thënë se ju u shmangeni përgjegjësive tuaja për keqbërjen tuaj. Thjesht po ju them të mbani një mendje të fortë dhe pozitive, një mendje që beson vërtet se mund të plotësojë çdo sfidë në jetë.


Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.