Fuqia e mendjes

fuqia e mendjes

Të gjithë kemi fuqinë e mendjes, vetëm se në shumë raste nuk dimë si ta fuqizojmë veten aq sa të arrijmë rezultate të mira. Shtë e rëndësishme që ju të jeni të vetëdijshëm për fuqinë që keni brenda mendjes tuaj në mënyrë që në këtë mënyrë të jeni në gjendje ta rritni atë dhe të përmirësoni jetën tuaj në të gjitha aspektet e mundshme.

Neuroplasticiteti në fuqinë e mendjes

Neuroplasticiteti është aftësia e trurit për të krijuar vazhdimisht rrugë të reja nervore. Kur përsërisim një aftësi të cilën po përpiqemi ta zotërojmë, ne forcojmë rrjetet nervore që përfaqësojnë atë veprim. E njëjta gjë ndodh fizikisht në tru, pavarësisht nëse kryejmë veprimin ose thjesht e vizualizojmë atë: truri juaj nuk mund të bëjë dallimin midis një veprimi që keni bërë dhe një veprimi që keni vizualizuar.

Në një studim të Universitetit të Harvardit, dy grupeve të vullnetarëve u dha një pjesë e panjohur e muzikës në piano. Një grup mori muzikën dhe një tastierë dhe iu tha të praktikonte. Grupi tjetër u udhëzua të lexonte muzikën dhe të imagjinonte duke e luajtur. Kur u ekzaminua aktiviteti i tyre i trurit, të dy grupet treguan zgjerim në korteksin e tyre motorik, edhe pse grupi i dytë nuk kishte luajtur kurrë tastierë.

fuqia e mendjes

Albert Einstein, i cili meriton të thotë se "imagjinata është më e rëndësishme se sa njohuria", përdori vizualizimin gjatë gjithë jetës së tij. Pse të mos bazohemi në atë që dimë për plastikën e trurit dhe të gjejmë kohë për të shtuar vizualizimin si pjesë e provave tuaja për gjithçka që po përpiqeni të zotëroni, si për të dhënë një prezantim perfekt?

Cila është fuqia e mendjes?

Kur ushqeni dhe stimuloni trurin tuaj ju zgjeroni mendjen tuaj. Ne kemi nevojë për të parë trurin dhe mendjen e njeriut me mrekulli dhe frymëzim. Truri kuptohet si një super kompjuter njerëzor. Shtë shumë e komplikuar, shumë më tepër se çdo kompjuter që ka bërë njeriu, dhe maksimizimi i kapacitetit të tij është thelbësor për të gjetur sukses.

Kush kontrollon fuqinë e mendjes tënde je ti. Ju jeni komandanti që merrni pjesë dhe kontrolloni absolutisht gjithçka që bëni, të vendosur në mënyrën se si mendoni, ndiheni dhe veproni. Përfundimi: kur truri juaj po punon në kulmin e performancës, kjo ju lejon të jeni më të mirët sepse kontrolloni pjesën tjetër.

Ekzistojnë disa ndikime themelore në tru që formojnë mënyrën se si funksionon dhe sa mirë zhvillohet, duke përfshirë gjenet, vetë-bisedën, përvojat e jetës, stresin dhe studimin. Edhe pse këto gjëra ndikojnë në tru, ato nuk përcaktojnë se sa larg mund të shkojë ose çfarë mund të mësojë. Me fjalë të tjera, ju keni mundësinë e pabesueshme për të shkuar aq larg sa dëshironi me fuqinë e mendjes tuaj.

Pra, me një mjet kaq të jashtëzakonshëm në dispozicionin tonë, çfarë po i ndalon kaq shumë njerëz të përjetojnë mundësitë që mund të ofrojë? Ekzistojnë disa pengesa të thjeshta që kanë potencialin të shkaktojnë kërdi në mësimin tuaj nëse e lejoni, por mund t’i kapërceni ato. Çelësi për të thyer këto pengesa është të bësh të kundërtën.

Si të mësoni të përdorni fuqinë e mendjes?

Ju duhet të mësoni të përdorni fuqinë që keni për të marrë maksimumin e mundshëm nga mendja juaj. Për këtë arsye, ne do t'ju japim disa këshilla në mënyrë që të mësoni të përdorni fuqinë e mendjes tuaj përmes fuqisë së mendimeve tuaja. Mendimet luajnë një rol kryesor në të gjitha këto dhe ju jeni pronari i tyre, a guxoni të kuptoni fuqinë e mendjes tuaj?

fuqia e mendjes

Ndryshoni bindjet tuaja

Shumë njerëz nuk besojnë se ata mund të mësojnë, të zotërojnë njohuri ose të bëhen "të zgjuar". Këto janë besime të thella për shumë, dhe në fund të fundit, nëse nuk besojmë vetëm, nuk do të kemi sukses. Prandaj ndryshoni bindjet tuaja. Varet nga ju që ta merrni.

Kur ta bëni, do të hapni botë të reja, fjalë për fjalë! Ushqeni mendjen tuaj me informacione që do të ndryshojnë besimin tuaj. E vërteta është që ju keni një mendje të pabesueshme me një kapacitet mësimi që është përtej të kuptuarit tuaj. Ju duhet ta besoni këtë. Dhe kur ta bëni, do të zhbllokoni potencialin e mendjes tuaj.

Kërkoni njohuritë e duhura

Ajo që i ndalon disa njerëz të mësojnë është se ata nuk zgjedhin të kenë qasje ose nuk kanë qasje në njohuri. Dituria vjen nga përvojat, librat, njerëzit dhe "dhënësit e njohurive" të tjerë. Ne duhet të përfitojmë nga ajo njohuri që kemi në dispozicion.

Fjalët nëse nuk janë të vërteta nuk kanë kuptim Ju mund të thoni diçka si: "Unë e lexova në një libër", por pastaj pyesni veten: A është e vërtetë? Vetëm se dikush thotë ose shkruan nuk do të thotë se është e vërtetë. Jobshtë detyra juaj të kërkoni informacion dhe njohuri dhe pastaj ta testoni dhe analizoni atë për të parë nëse është e vërtetë dhe nëse mund të zbatohet në mënyrë korrekte në jetën tuaj për ta përmirësuar atë dhe për t'ju ndihmuar të jeni të suksesshëm. Duhet të peshoni dhe matni atë që mësoni për të marrë njohuritë e duhura. Dhe kur po e bëni, do të zhbllokoni potencialin e mendjes tuaj.

Mësoni çdo ditë dhe se ju pëlqen ta bëni

Disa njerëz thjesht nuk kanë dëshirë të mësojnë. Ata mund të jenë dembelë, ose mund të mos e shohin ndikimin pozitiv që do të kishte të mësuarit tek ata. Ata nuk kanë pasion brenda që i shtyn të mësojnë.

Të jesh i apasionuar pas mësimit kërkon punë, por mënyra e vetme për ta bërë atë është të fillosh të mësosh për gjëra që kanë një ndikim të menjëhershëm në jetën tënde. Kur të dëgjoni për një koncept të ri financiar që ju ndihmon të bëni para ose të dilni nga borxhet, do të jeni të ngazëllyer. Kur të mësoni se si të ndërveproni me familjen tuaj në një mënyrë të shëndetshme dhe të përmirësoni marrëdhëniet tuaja, kjo do t'ju frymëzojë. Merrni pasion për të mësuarin. Dhe kur ta bëni, do të zhbllokoni potencialin e mendjes tuaj.

fuqia e mendjes

Buzëqeshni për të përmirësuar disponimin tuaj

Hipoteza e reagimit të fytyrës tregon se shprehjet e fytyrës përfaqësuese të një emocioni shkaktojnë ndryshime në trupin tuaj që janë të ngjashme me ato që ndodhin kur përjetoni emocionin aktual. Për shembull, truri juaj nuk mund të bëjë dallimin midis një buzëqeshje të rremë ose një buzëqeshje të mirëfilltë.

Një buzëqeshje e rreme do të nxjerrë, fiziologjikisht, të njëjtën përgjigje kënaqësie ose lumturie si një buzëqeshje e mirëfilltë. Muskujt tuaj të fytyrës i sinjalizojnë trurit tuaj se po përjetoni këtë emocion pozitiv. Duke marrë parasysh këtë, merrni parasysh se si kjo informacion mund t'ju ndihmojë të rregulloni disa nga reagimet tuaja emocionale duke kontrolluar shprehjet e fytyrës ... Në këtë rast, ju gjithashtu do të kontrolloni fuqinë e mendjes tuaj.

Provojeni këtë herën tjetër kur të jeni në humor të keq: Në vend që të vrenjtni fytyrën, gjë që përforcon një humor negativ, merrni parasysh të buzëqeshni. Duke vepruar kështu, është treguar se ka të ngjarë të përjetoni një gjendje shpirtërore më pozitive.


Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.