Si të arrihet fuqizimi personal

grua që kërkon fuqizimin e saj

Fuqizimi nuk është vetëm një term që përdoret gjerësisht në shoqëri për t'iu referuar grupeve të caktuara, të tilla si gratë ... Shtë një model i ri i sjelljes për tu ndjerë i fortë në jetë, ku përfshihen prova të vërteta të aftësisë vetjake dhe që mund të ketë ndikim në marrëdhëniet dhe mjediset shoqërore.

Kultura popullore shpesh keqpërfaqëson konceptin e fuqizimit personal duke theksuar arritjen e një emocioni subjektiv në të cilin ndihet i fuqizuar. Sidoqoftë, fuqizimi sipas vetë përkufizimit kërkon rritjen e ndikimit tonë aktual brenda sferës sonë shoqërore, pavarësisht nëse e bëjmë këtë brenda marrëdhënieve tona intime në kontekstin tonë më të gjerë shoqëror, si qytetarë apo si konsumatorë. Prandaj është një model që thekson të paturit e një ndikimi në botën reale.

Ndikimi në mjedisin tonë

Fuqizimi ka të bëjë me veprimet që kryhen në botën reale në të cilën jetojmë dhe ndikimin që këto veprime kanë në marrëdhëniet shoqërore. Ndjenja e fuqisë është e shkëlqyeshme, por mund të kontribuojë në rritjen e fuqizimit personal nëse i zbatojmë këto ndjenja në botën reale dhe marrim rezultate. Për shembull, leximi i një libri të ndihmës vetjake mund të na bëjë të ndjehemi të aftë të përmirësojmë marrëdhënien tonë me partnerin tonë, por nëse nuk jemi në gjendje të fillojmë një dialog produktiv me ta dhe që dialogu të çojë në përmirësime të vërteta në marrëdhënie, ne nuk jemi më atje më të fuqishëm se sa ishim kur filluam.

fuqizimi në një grua

Si të rrisim fuqizimin tonë personal

Siç mund ta shihni, fuqizimi është një proces në të cilin një person që nuk ka fuqi vendos një qëllim personal kuptimplotë që synon rritjen e fuqisë, ndërmerr veprime drejt këtij qëllimi dhe vëzhgon dhe reflekton mbi ndikimin e këtij veprimi, bazuar në vetë- efikasiteti. në evolucion, njohuri dhe kompetencë në lidhje me qëllimin. Një aspekt thelbësor i këtij modeli të ri është reagimi dinamik midis përpjekjeve tona dhe rezultateve që ato japin.

Sukseset dhe dështimet gjatë rrugës mund të ndikojnë në procesin e fuqizimit si pozitivisht dhe negativisht. Ndërmarrja e veprimeve nuk është e mjaftueshme në vetvete. Përkundrazi, duke e bërë këtë do të kontribuojë në sensin tonë të fuqizimit vetëm nëse veprimet tona kanë ndikimin e dëshiruar dhe ne jemi të suksesshëm. Dështimet mund të pengojnë ndjenjat e fuqizimit dhe të na kthejnë mbrapa.

Ankesat nuk janë gjithmonë toksike

Të jesh në gjendje të marrësh aftësitë e nevojshme për të arritur këto qëllime mund të bëjë një ndryshim të madh në shpejtësinë dhe suksesin e procesit të fuqizimit. Një nga mënyrat më të lehta dhe më të arritshme për të zbatuar këto mësime dhe për t'u trajnuar është duke paraqitur një ankesë të rëndësishme. Pse ankesat janë mjetet e përsosura për të arritur fuqizimin personal? Në përgjithësi, ankesat janë zakonisht diçka toksike që na bën të ndihemi keq, por deri diku, në këtë rast nuk janë të këqija.

fuqizimi personal te burrat

Të gjithë hasim ankesa rregullisht, por shumicën e kohës dështojmë t'i zgjidhim ato në mënyrë efektive. Në vend të kësaj, ne zakonisht ankohemi për to me qëllimin e vetëm të shfryrjes së frustrimeve tona. Për shembull, ne ndihemi kaq të pafuqishëm dhe të pashpresë për të zgjidhur ankesat tona të konsumatorëve, saqë 95% e mahnitshme e pakënaqësive të konsumatorëve nuk zgjidhen sepse nuk mund të ankohemi në mënyrë efektive për to. E njëjta gjë vlen për ankesat në jetën tonë personale. Kur jemi të zhgënjyer ose lënduar nga një mik apo një i dashur, ne diskutojmë ankesën tonë me një numër të madh miqsh dhe të dashurish të tjerë dhe rrallë me personin në fjalë.

grua e irrituar që shtrin flokët
Artikulli i lidhur:
Çfarë të bëni kur ndjeni zhgënjim

Ne jemi të bindur që paraqitja e ankesave tona te personat përgjegjës, qofshin ata miq dhe të dashur, apo kompani dhe biznese, do të jetë më problematike se sa ia vlen, nuk do të çojë në një zgjidhje të kënaqshme dhe në fakt mund ta përkeqësojë situatën. Sidoqoftë, duke depozituar me sukses një ankesë, Ne mund të demonstrojmë ndikimin tonë në marrëdhëniet tona dhe / ose kontekstin tonë shoqëror dhe të ndjehemi më të aftë, kompetentë dhe të fuqishëm.

Rritni fuqizimin tuaj personal

Ndiqni këto hapa për ta bërë përkeqësimin tuaj personal të ngrihet lart. Për ta kuptuar më mirë, imagjinoni se jeni një konsumator i pakënaqur.

 • Identifikoni objektivin. Ideja është që ju të rrisni nivelin tuaj të ndikimit në çdo nivel shoqëror, qoftë me një person, një grup apo me të gjithë sistemin. Duke paraqitur një ankesë të konsumatorit, ne në thelb po luftojmë me një biznes, kompani ose korporatë. Fitimi i betejës duke arritur rezultatin që duam është një demonstrim domethënës i ndikimit tonë shoqëror. Kur ia drejtojmë një ankesë një miku ose një të dashur dhe e zgjidhim me sukses, ne po kemi një ndikim në një marrëdhënie domethënëse dhe shumë domethënëse për jetën tonë.
 • Jini të vetëdijshëm. Për të arritur objektivin ju nevojitet një kuptim i sistemit të përfshirë, dinamikës së energjisë që mund të gjejmë, burimeve që do t'ju nevojiten dhe një plan veprimi.
 • Vetë-efikasiteti. Për të ndërmarrë veprime, së pari duhet të besojmë se mund ta arrini qëllimin. Përvetësimi i një numri njohurish dhe aftësish të nevojshme për t'u ankuar dhe të paturit e një larmie mjetesh efektive në dispozicion për t'u ankuar mund të bëjë të gjitha ndryshimet në botë për besimin dhe ndjenjat e vetë-efikasitetit.
 • konkurrencë. Sa më të mira aftësitë tona, aq më e madhe është aftësia jonë. Vënia në përdorim e aftësive tona të ankesave do të na japë pasqyrë se ku jemi më të fortë dhe cilat aftësi ose aftësi duhet të punojmë. Gjetja e ankesave me të dashurit kërkon finesë dhe teknika të duhura, të cilat mund të përmirësohen përmes praktikës. Ankimi ndaj kompanive dhe bizneseve mund të jetë këmbëngulës dhe edhe këtu, sa më shumë përpjekje të bëjmë, aq më shumë mësojmë dhe aq më i lartë është niveli ynë i kompetencës.
 • Veprimi. Procesi i fuqizimit është dinamik në të cilin veprojmë, reflektojmë, vlerësojmë dhe veprojmë përsëri. Kur ankohemi tek një i dashur, ne duhet të provojmë aftësitë tona të vendosura duke adresuar ankesat e vogla, më pak të rëndësishme (për shembull, një ankesë në lidhje me një detyrë shtëpie jo të plotë ose një episod specifik të vonesës). Ne mund të kemi një shkëmbim me një përfaqësues të shërbimit të klientit i cili nuk e zgjidh çështjen tonë, por na siguron informacione të rëndësishme që mund t'i përdorim kur flasim me një mbikëqyrës më vonë ose kur dorëzojmë një ankesë tek drejtuesit e kompanisë.
 • Ndikim. Fuqizimi personal mund të fitohet shumë, dhe në një kuptim duhet të jetë nëse duam të ndryshojmë mënyrën se si ndihemi thellë. Jo të gjitha përpjekjet tona do të shlyhen menjëherë. Procesi i fuqizimit është pikërisht ai, një proces dhe jo një metamorfozë brenda natës. Sa më i rëndësishëm të jetë ndikimi ynë shoqëror, aq më të fuqishëm do të ndihemi.

fuqizimi për gratë

Procesi i fuqizimit nuk është një vijë lineare drejt ndjenjave më të forta të brendshme të efikasitetit, por një proces dinamik në të cilin dija merret, ndërmerret veprimi, vlerësohet ndikimi dhe përpjekjet ripërcaktohen. Më mirë të ndërtojmë ngadalë duke kërkuar ankesa më të thjeshta përpara se të adresojmë pakënaqësi më të mëdha. Çdo ankesë e vogël që ne zgjidhim gjatë rrugës do të krijojë një bllok tjetër ndërtimi mbi të cilin mund të ndërtojmë një sens të qëndrueshëm. dhe qëndrueshmëria e fuqizimit personal, vetëvlerësimit dhe vetë-efikasitetit. Të ndjeheni më të sigurt, më kompetent dhe të fuqishëm, thjesht mund të dini të ankoheni.


Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.