Gëzoni përfitimet e Mindfulness

Përfitimet e Mindfulness janë provuar përgjatë studimeve të shumta shkencore dhe madje përdoret si shtesë në trajtimin e njerëzve me kancer.

Sidoqoftë, është e nevojshme që ju të filloni të praktikoni Mindfulness për vetë faktin e kënaqësisë për të qenë plotësisht i vetëdijshëm për gjithçka që ju rrethon. Përfitimet për shëndetin tuaj do të vijnë përveç kësaj.

Mindfulness Në Mindfulness ne lidhim 5 shqisat tona me atë që po bëjmë në momentin aktual, duke e shijuar atë dhe duke nxitur kureshtjen dhe kreativitetin në aktivitet. Në këtë mënyrë, ne zbulojmë fuqinë mahnitëse të mendjes njerëzore. Nëse jeni shumë i zënë duke korrur përfitimet e Mindfulness, vetë prostitucionet e meditimit dhe vihet në shërbim të një qëllimi që nuk është thelbësor për Mindfulness.

Qëllimi i Mindfulness është Gëzoni procesin e konsolidimit të vëmendjes. Somethingshtë diçka si të thuash që lumturia nuk gjendet në fund të rrugës, por në udhëtimin e saj për ta arritur atë. Përfitimet që merren me praktikën e Mindfulness të tilla si një gjendje relaksimi total, një shëndet më i mirë mendor dhe emocional dhe një marrëdhënie më e mirë me veten dhe me të tjerët, janë vetëm shtesat e shtuara përgjatë kësaj rruge.

Më lër një paragraf të të tregoj një histori që fsheh një moral shumë e përshtatshme për të kuptuar praktikën e Mindfulness:

Një student i arteve marciale Ai shkoi te mësuesi i tij dhe i tha shumë seriozisht:

Unë jam i gatshëm të studioj sistemin tuaj ushtarak. Sa kohë do të më duhet për ta zotëruar atë?

Përgjigja e mësuesit ishte: "10 vite"

I paduruar, studenti u përgjigj: Por nuk dua të pres 10 vjet. Unë do të punoj shumë
I zgjatur Unë do të praktikoj 10 ose më shumë orë në ditë nëse është e nevojshme. Sa kohë do të më duhet për të zotëruar teknikën tuaj nëse e zbatoj çdo ditë këtë disiplinë? "

Mësuesi mendoi për një moment dhe u përgjigj: "20 vite".

Çfarë do të thotë kjo histori për ju? Për mua tregon se puna e vështirë dhe arritja e një qëllimi nuk e bëjnë
ato domosdoshmërisht shkojnë dorë për dore. Ndonjëherë, veçanërisht për të trajnuar vëmendjen, thjesht duhet të lini që gjërat të zhvillohen në kohën e tyre. Nëse jeni në ankth, ju vetëm do të bllokoni të mësuarit tuaj.

Sidoqoftë, në këtë artikull ne do të analizojmë disa nga përfitimet që Mindfulness mund t'ju sjellë nëse e praktikoni me disiplinë në jetën tuaj të përditshme. Le të fillojmë.

Përfitimet e Mindfulness

1) Mendja e relakson trupin.

Trupi dhe mendja janë pothuajse një entitet i vetëm. Nëse mendja juaj është e tensionuar, me mendime të shqetësuara, automatike dhe negative, trupi juaj do të fillojë të sëmuret.

Kjo lidhje midis trupit dhe mendjes është demonstruar gjerësisht.

Qëllimi i Mindfulness nuk është të jesh më i relaksuar. Përpjekja për t'u çlodhur krijon më shumë tension. Mendja është shumë më e thellë se kaq. Mendja përpiqet të bëhet i vetëdijshëm për momentin dhe të pranojë një përvojë të caktuar. Pra, nëse jeni i tensionuar, qëllimi i Mindfulness do të jetë të jeni plotësisht të vetëdijshëm për atë tension. Cila pjesë e trupit tuaj ndihet e tensionuar? Cili është reagimi juaj ndaj stresit, mendimeve tuaja?

Mendja përpiqet të lidhë kuriozitetin me përvojën tuaj. Sapo të bëhet kjo, ju mund të filloni të merrni frymë thellë duke u përpjekur të ndjeni mirësi për përvojën. Kjo përfundimisht çon në një gjendje relaksimi.

2) Një përfitim tjetër që i shtohet Mindfulness është zvogëlimi i dhimbjes.

Çuditërisht, Praktika e ndërgjegjësimit është provuar shkencërisht për të ulur nivelin e dhimbjes.

Ka njerëz që nuk gjejnë asgjë për t'i ndihmuar ata të menaxhojnë dhe të përballen me dhimbjen e tyre. Mendja është një metodë e shkëlqyeshme që mund t'ju ndihmojë në këtë drejtim.

Kur përjetohet dhimbja, muskujt shtrëngohen rreth rajonit të dhimbshëm dhe personi mund të përpiqet të mendojë për gjëra të tjera për ta shpërqendruar veten nga dhimbja.

Njerëzit e tjerë zgjedhin të zemërohen. Kjo krijon stres në rritje, jo vetëm në rajonin e dhimbshëm, por edhe në zona të tjera të trupit. Personi hyn në një luftë të vazhdueshme me trupin e tij dhe si pasojë energjia e tij zvogëlohet ndjeshëm.

Të tjerët, ata reagojnë ndaj dhimbjes me dorëheqje. Dhimbja i kap dhe ata ndihen të pafuqishëm.

Mendja ka një qasje rrënjësisht të ndryshme. Përmes mendjes, personi përqendrohet te i kushtoj vëmendje ndjesisë së dhimbjes, për aq sa është e mundur. Për shembull, po
Gjuri juaj po ju dhemb, në vend që të shmangni vëmendjen tuaj nga fokusi i dhimbjes ose të reagoni në ndonjë mënyrë tjetër, ju përqendroheni në zonën e dhimbjes fizike me vëmendje.

Ju do të përpiqeni të tërheqni më të mirën që mundeni, qëndrime të tilla si mirësia, kurioziteti dhe njohja
drejt zonës së dhimbjes. Kjo nuk është e lehtë, por mundeni
përmirësohen me praktikë. Ju pastaj mund të konsideroni ndryshimi midis
ndjesi e vetë dhimbjes fizike dhe dhimbje psikologjike.
Dhimbja fizike është ndjesia aktuale e dhimbjes në trup, ndërsa dhimbja psikologjike është stresi, ankthi dhe zhgënjimi.
gjeneruar.

Përmes mendjes, dhimbja psikologjike fillon të lihet mënjanë të mbetet vetëm dhimbja fizike. Kur fillon dhimbja psikologjike
tretet, tensioni muskulor i shoqëruar me dhimbje fizike fillon të relaksohet dhe perceptimi i dhimbjes fillon të zvogëlohet.

3) Një përfitim tjetër i Mindfulness është relaksimi mendor.

Ashtu si objektivi i Mindfulness nuk është të relaksojë trupin, edhe pse kjo ndonjëherë ndodh, qëllimi i Mindfulness nuk është të qetësojë mendjen, edhe pse kjo ndonjëherë
ndodh gjithashtu.

Mendja juaj është si oqeani, herë pas here i egër dhe i qetë në raste të tjera. Ndonjëherë mendja juaj endet nga një mendim në tjetrin pa u ndalur. Në raste të tjera, mendimet vijnë më ngadalë dhe kanë më shumë hapësirë ​​midis tyre.

Vetëmendja nuk ka të bëjë me ndryshimin e shpejtësisë së mendimeve tuaja sesa me të qenit i vetëdijshëm për mendimet që lindin në radhë të parë. Duke u tërhequr nga mendimet tuaja, ju mund të notoni në valë. Valët janë akoma atje, por ju keni një shans më të mirë për të parë shfaqjen në vend që të ndiheni të kontrolluar nga mendimet tuaja.

4) Një përfitim tjetër i Mindfulness është se ju ndihmon të merrni vendime të mira.

Gjatë ditës ne marrim dhjetëra vendime, shumë prej tyre në mënyrë të pavetëdijshme. Vetëmendja përpiqet ta bëjë mendjen tuaj të vetëdijshme për të gjitha vendimet që merrni. Kjo natyrshëm nënkupton që vendimet e këqija do të zvogëlohen në mënyrë drastike. Për shembull, në atë gjendje relaksimi mendor që sjell Mindfulness, ju filloni të vlerësoni pirjen e duhanit ose jo. Ju mendoni se do të jetë e keqe për shëndetin tuaj dhe për lirinë tuaj personale. Nën këtë gjendje shpirtërore të relaksuar dhe të menduarit në një mënyrë racionale, ju vendosni me qetësi ta shtyni atë.

gjithashtu, vetëdija për trupin tuaj mund t'ju ndihmojë të merrni vendime më të mira. Ka kërkime që tregojnë se në zorrë kemi një masë nervash që është si një tru i dytë. Kjo do të thotë që stomaku ynë mund të jetë një burim i mirë i intuitës kur merrni vendime. Për shembull, Michael Eisner, CEO i Walt Disney deri në 2005, thotë se trupi i tij reagon kur dëgjon një ide të mirë. Ndonjëherë e ndjeni atë në stomak, herë në fyt ose në lëkurë.

Mendja juaj e pavetëdijshme ka shumë më shumë informacion sesa mendja juaj e vetëdijshme. Duke marrë vendime vetëm në bazë të vetëdijes dhe të menduarit logjik, kapaciteti i madh i trurit nënndërgjegjeshëm humbet. Vetëmendja mund t'ju ndihmojë të thelloni nivelin e vetëdijes tuaj dhe të filloni të kapni në anën tuaj intuitive, nënndërgjegjeshëm.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

5 komente, lini tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   Pedro Sarrion dijo

  Unë e ndjek leximin dhe praktikën e MINDFULNESS me shumë interes dhe ju falënderoj për ndarjen e këtyre teknikave të dobishme në mënyrë altruiste me të gjithë ne. Sidoqoftë, do të isha mirënjohës nëse do të sqaronit përgjigjen e pyetjes: (Kur i referoheni audios 14 për më shumë informacion, ose siç e kemi parë në audion e mëparshme). Ku mund të gjejmë audiot e lartpërmendura. Faleminderit paraprakisht për përgjigjen.

  1.    Daniel dijo

   Përshëndetje Pedro, jam i kënaqur që jeni të interesuar për meditimin e Mindfulness. Kam ndërmend të marr një kurs audio mbi Mindfulness dhe këto artikuj shërbejnë si skenar. Kjo është arsyeja pse kur i shkruaj mendoj për kursin audio që do të marr në të ardhmen. Kjo është arsyeja pse shfaqet audio, ajo fjalë më është futur. Tani do ta korrigjoj.

   Një përshëndetje.

 2.   Carlos gandara dijo

  Faleminderit për artikullin

 3.   Shoqata Spanjolle e Mindfulness (Mindfulness) dijo

  Artikull interesant në lidhje me përfitimet e vetëdijes

 4.   Shëndeti psikologjik në punë dijo

  Komplementi ideal për punë efikase pa rreziqe.