Cili është gazi më i bollshëm në atmosferën e Tokës?

Atmosfera është e përbërë nga lloje të ndryshme të elementeve kimike, të cilat e mbajnë jetën ekzistuese në mënyrën se si e njohim ne, nga kushtet e hapësirës, ​​të cilat janë vdekjeprurëse për të.

Gazrat janë me rëndësi të madhe për vitalitetin që ekziston në tokë dhe ka shumë lloje të saj, por mund të llogaritet se cili është ai që zë proporcionin më të madh dhe hapësirën më të madhe në atmosferë.

Më të rëndësishmit për mirëqenien e jetës janë azoti, argoni dhe oksigjeni, të cilat nga ana tjetër kanë bollëk më të madh.

Cila është atmosfera?

Atmosfera është një grup gazesh, të cilët përbëjnë shtresën më pak të dendur dhe më të jashtme të planetit, të cilat ndryshojnë në përbërje në varësi të lartësisë, meqenëse ushtrohen presione të ndryshme mbi to, kjo njihet në mënyrë bisedore si ajri, i cili shtrihet midis 11 kilometrat e parë të lartësisë duke filluar nga oqeani.

Gazrat kryesorë që janë në këtë pikë janë azoti me 78% i ndjekur nga oksigjeni që përbën 21% dhe pas kësaj, argoni me 0.93% më i ulët në shkallë është dioksidi i karbonit dhe avujt e ujit.

Ka cilësi të mëdha mbrojtëse ndaj kërcënimeve nga hapësira, siç janë meteoritët që shpërbëhen nga kjo shtresë e gazrave, përveç që shërben si një lloj mburoje ndaj rrezeve ultraviolet që dalin nga dielli, të cilat janë jashtëzakonisht të dëmshme për qeniet njerëzore.

Kjo është transformuar me kalimin e viteve, nga speciet e ndryshme që kanë banuar në tokë, të tilla si njerëzit që marrin frymë oksigjeni dhe dëbojnë dioksidin e karbonit kur nxjerrin frymën, e cila përdoret nga bimët dhe anasjelltas. Kjo gjithashtu funksionon së bashku me hidrosferën që qetëson temperaturat armiqësore që mund të shkaktojnë natën ose ditën.

Gazrat kryesorë në atmosferë

Siç u përmend, kjo përbëhet nga lloje të ndryshme të gazrave, nga të cilat ka disa që zënë më shumë hapësirë ​​se të tjerët, më poshtë është një listë me renditjen e tyre.

Azotit

Kjo përbën 78% të të gjithë atmosferës, duke qenë gazi më i bollshëm në tokë, është një element kimik i përfaqësuar nga N, i cili ka një peshë atomike 14,01 dhe si numër atomik iu dha 7

Oksigjen

Duke zënë gazin e dytë më të bollshëm në atmosferë, sepse përfaqëson 28% të tij, që ka një numër atomik 8, i cili është më i madh se azoti, dhe kjo përfaqësohet nga O, është gazi që mban jetën në tokë, është një i fortë agjent antioksidues, dhe posedon elektronegativitetin e dytë më të lartë nga të gjithë elementët

Argoni

Përbën 0,93% të të gjithë ajrit, një emër që vjen nga grekët, i cili në gjuhën e tyre është shkruar ????? dhe përkthehet si joaktiv, sepse ky gaz karakterizohet nga mos reagimi me elementë të tjerë kimikë, numri i tij atomik është 18 dhe përfaqësohet nga shkronjat.

Këto duke qenë tre të parat dhe ato kryesore që përbëjnë atmosferën, për të ardhur më vonë disa gazra si dioksid karboni (CO2) me 0,4%, neoni me 0,0018%, helium me 0,00052%, metan me 0,00017%, kripton me 0,0011% dhe hidrogjen me 0,00005%, ato që mbeten janë pothuajse inekzistente si oksid azoti dhe monoksid karboni për shembull.

Cili është gazi më i bollshëm në atmosferën e Tokës?

Për shkak se azoti është gazi më i bollshëm në atmosferën e Tokës, i cili është i domosdoshëm për ushqimin e jetës, sepse përbën pjesën më të madhe të ajrit që thithin të gjitha qeniet e gjalla, ai do të shkojë më thellë në lidhje me të.

Etimologjia

Emër nga latinishtja "Nitrium" që përkthehet si gjenerues ose gjen, i cili iu dha atij nga Daniel Rutherford një mjek, kimist, i cili në një eksperiment arriti të thith oksigjenin dhe dioksidin e karbonit, duke lënë azotin si një element të mbetur, kjo ishte në viti 1772, megjithëse alkimistët e Mesjetës e përdornin atë për eksperimente të caktuara, sipas disa shkrimeve të këtyre.

Azoti mund të merret me lëngëzim, si dhe me distilim, duhet të theksohet se në atmosferë ekziston një burim pothuajse i pashtershëm i këtij elementi

Cikli natyror 

Bakteret janë përgjegjëse për prodhimin e azotit, përmes një procesi kompleks që është e nevojshme që bimët të rriten dhe të zhvillojnë jetën e tyre, sepse kjo thith këtë përbërës dhe më pas shërben si ushqim për kafshët barngrënëse, të cilat kur bëjnë jashtëqitje, bakteret i kthejnë komponentët përsëri në azot i pastër.

Përdorimet e azotit

Azoti përdoret për të krijuar amoniak, i cili mund të vërehet në jetën e përditshme, dhe që niveli komercial është shumë i rëndësishëm, së dyti ekziston gazi metan që buron pasi prodhon një reagim të dioksidit të karbonit dhe hidrogjenit me avujt e Ujit.

Përdorimi kryesor i këtij komponenti është në sistemet e ftohjes, funksioni i të cilave është funksionimi i frigoriferëve, kondicionerëve në shtëpi dhe makina, për këtë arsye gjendet në të gjitha shtëpitë e shoqërisë, azoti i lëngët ka përdorime të pafundme, të cilat duhet të jenë të kujdesshëm për temperaturën , sepse madje mund të shkrijë lëkurën e atyre që janë të ekspozuar ndaj këtij materiali drejtpërdrejt.

Amoniaku është përbërësi kryesor i shumë produkteve komerciale me shumë rëndësi për aktivitetet e përditshme të qenieve njerëzore, siç është prodhimi i plastikës, ai i ushqimeve të veçanta të bagëtive, për krijimin e plehrave dhe shumë të tjerë.

Efektet shëndetësore të azotit

Për shkak të konsumit të lartë të azotit duke folur në të gjitha kuptimet, të tilla si artikujt e përdorimit dhe konsumit, sepse shumica e objekteve sot përmbajnë plastikë dhe mënyrën se si përdoret për të krijuar pleh, i cili është i nevojshëm për të kultivuar të korrat e perimeve, perimeve dhe frutave , indirekt po konsumohet.

Disa nga efektet mund të jenë si më poshtë:

 • Shkakton një nivel të ulët të ruajtjes në trup të vitaminës A.
 • Mund të shkaktojë një ulje të transportit të oksigjenit në gjak.
 • Përshpejton prodhimin e nitrosaminës, e cila është përbërësi kryesor që shkakton disa lloje të kancerit.
 • Isshtë një faktor përcaktues për dështimin e funksioneve të gjëndrës tiroide.

 


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Një koment, lëre tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   Luisa Fernanda dijo

  Përshëndetje, kjo faqe është shumë e mirë, është faqja më e mirë në të cilën kam hyrë ndonjëherë, kështu që dua të them se ju vazhdoni të përdorni më shumë nga kjo. gëzohem SHOKËT E KLASËS