Nga çfarë konsiston lulëzimi dhe si vazhdon riprodhimi seksual?

Në procesin biologjik riprodhues ekzistojnë dy lloje të riprodhimit: seksual ose gjenerues dhe aseksual ose vegjetativ.

Një qenie e gjallë ose organizëm karakterizohet nga aftësia për të kryer funksionet themelore të jetës, përfshirë riprodhimin, i cili i lejon asaj të prodhojë kopje të ngjashme të vetvetes, të dy aseksualisht nga një prind i vetëm, si seksualisht nga të paktën dy prindër.

Çfarë është lulëzimi? 

Lulëzimi është një nga llojet e ndryshme të riprodhimit aseksual, në të cilin prodhimi i a qenia e re jepet përmes trajnimit të spikatjeve, të quajtur sytha, në trupin e organizmit prind, të cilët rriten dhe zhvillohen, duke qenë në gjendje të qëndrojnë të lidhur me prindin ose të ndahen prej tij.

Riprodhimi aseksual

Ky lloj riprodhimi karakterizohet nga përfshirja e një individi prind të vetëm. Riprodhimi bëhet përmes Mitosis, ku ndodh ndarja qelizore dhe prodhon dy ose më shumë qeliza që janë gjenetikisht identike me njëra-tjetrën.

Shtë një lloj riprodhimi në të cilin nuk ka fekondim, rrjedhimisht nuk ka shkëmbim të ADN-së. Qenia e re e gjallë ruan karakteristikat e qenies që e ka origjinën.

Ekziston një larmi e madhe e bimëve, shumimi i të cilave mund të jetë seksuale ose aseksuale përmes lastarëve, rrënjëve nëntokësore ose kërcellit rrëshqanorë.

Organizma të tjerë të tillë si yjet e detit, mund të rigjenerohen pas humbjes së një pjese të trupit të tyre dhe shumë të tjerë mund të shumohen në numër të madh duke u ndarë në mënyrë të padrejtë shumë herë.

Riprodhimi seksual

Riprodhimi seksual karakterizohet nga pjesëmarrja e dy qelizave me origjinë nga Meioza që bashkohen përmes fekondimit. Dy prindër duhet të marrin pjesë kush transmetojnë ADN-në e tyre pasardhësit dhe si pasojë ka dallime gjenetike midis tyre.

Si zhvillohet Lulëzimi?

Riprodhimi aseksual është riprodhim që ndodh pa ndërveprim midis dy anëtarëve të së njëjtës specie. Qelizat ndahen duke përdorur mitozën, ku secili kromozom kopjohet para se të ndahet bërthama, me secilën qelizë të re që merr të njëjtin informacion gjenetik. Në rastin e qenieve njëqelizore, një fryrje e quajtur syth formohet në një pjesë e caktuar e membranës plazmatike. Bërthama e qelizës paraardhëse ndahet dhe njëra prej bërthamave bijë kalon në të verdhën e verdhë. Në kushte të favorshme, e verdha e verdhë veze mund të prodhojë një të verdhë tjetër në të njëjtën kohë para se të ndahet përfundimisht nga qeliza paraardhëse.

Në nivelin njëqelizor, është një proces mitos asimetrik që ndodh në disa qenie njëqelizore, siç është majaja. Një organizëm njëqelizor përbëhet nga një qelizë e vetme. Shembuj të organizmave njëqelizore janë bakteret dhe algat dhe disa kërpudha, protozoa. Edhe pse është e habitshme, qeniet njëqelizore përfaqësojnë shumicën dërrmuese të qenieve të gjalla që aktualisht popullojnë Tokën

Maja ose fermenti quhet cilido prej organizmave të ndryshëm eukariotikë, të klasifikuar si kërpudha, ascomycetes ose basidiomycetes mikroskopike, me një formë mbizotëruese njëqelizore në ciklin e tyre të jetës, e karakterizuar në përgjithësi nga ndarja aseksuale nga lulëzimi ose ndarja binare dhe nga gjendjet seksuale që nuk janë bashkangjitur në një sporocarp (trup frytdhënës) .1?

Mitoza është vetë ndarja qelizore dhe prodhon dy qeliza vajza gjenetikisht identike me njëra-tjetrën. Mund të ndodhë në qelizat e individëve eukariote haploide dhe diploide.

Procesi i riprodhimit të një qelize që konsiston, në thelb, në ndarjen gjatësore të kromozomeve dhe në ndarjen e bërthamës dhe citoplazmës; si rezultat, formohen dy qeliza vajza me të njëjtin numër të kromozomeve dhe të njëjtin informacion gjenetik si qeliza burimore.

Lulëzim që përbëhet nga mekanizmi ku ka një ndarje të bërthamës dhe ndarje të citoplazmës, por bërthama që rezulton lëviz drejt membranës, duke formuar një lloj sythi që rrethohet nga citoplazma, duke formuar kështu dy qeliza me madhësi të ndryshme.

Procesi i lulëzimit është i shpeshtë në Porifera, cnidarians, bryozoans. 1? Specie të caktuara të kafshëve mund të kenë lulëzim të brendshëm, sytha që mbijetojnë në kushte të pafavorshme falë një zarfi mbrojtës. Në rastin e sfungjerëve të ujërave të ëmbla, sythat kanë një kapsulë mbrojtëse dhe brenda ka substancë rezervë. Kur arrin pranvera, kapsula mbrojtëse humbet dhe sfungjeri i ri del nga sythi. Në bryozoans ujërave të ëmbla prodhohet një shtresë e kitinës dhe kalciumit dhe ata nuk kanë nevojë për një substancë rezervë, pasi ata janë në një gjendje të letargjisë.

lloj

Ekzistojnë disa lloje të riprodhimit aseksual. Këto përfshijnë lulëzim, ku të rinjtë rriten në trupin prind (siç bën bima e bananes, për shembull). Një lloj tjetër është nga lastarët e embrioneve (gemmulat), ku organizmi prind lëshon një masë qelizash aftësi të specializuara që bëhen një individ i ri.

Riprodhimi aseksual në bimë

Ndodh te bimët kur një pjesë e tyre ndahet (kërcelli, dega, lastari, zhardhoku, rizoma ...) dhe zhvillohet veçmas derisa të bëhet një bimë e re.5? Isshtë jashtëzakonisht i përhapur dhe modalitetet e tij janë të shumta dhe të larmishme. Midis tyre janë:

 • Shartime: Një fragment rrjedh i një bime (shartim) futet në kërcellin ose trungun e specieve të njëjta ose të ndryshme. Zakonisht përdoret në pemë frutore ose specie zbukuruese.
 • Piketat: riprodhimi me prerje konsiston në prerjen e një fragmenti kërcelli me sytha dhe varrosjen e tij. Pastaj prisni derisa rrënjët të rriten. Kështu merret një fabrikë e re.
 • Prerja ose segmentet: Rrjedhat që përgatiten, në enë me ujë ose në tokë të lagur, ku formojnë rrënjë të reja, pas së cilës mund të mbillen.
 • Kultura e indeve: kultura kryhet në një medium pa mikroorganizma dhe duke përdorur tretësira ushqyese dhe hormone bimore, të cilat shkaktojnë rritjen e rrënjëve, kërcellit dhe gjetheve nga një fragment i një bime.
 • Avokat: Ai konsiston në varrosjen e një pjese të bimës dhe pritjen që ajo të lëshojë rrënjë. Pastaj pritet dhe transplantohet, përdoret në hardhi.
 • Sporulimi: lloji i riprodhimit nga sporet.

Avantazhet dhe disavantazhet e riprodhimit aseksual

Riprodhimi aseksual është më efektiv për organizmat që qëndrojnë në një vend dhe nuk lëvizin për të gjetur shokë, që jetojnë në mjedise të qëndrueshme. Isshtë metoda përdoret nga organizmat e thjeshtë, si bakteret. Sidoqoftë, riprodhimi aseksual nuk sjell ndryshime midis organizmave, dhe kjo do të thotë që grupe të tëra mund të shkatërrohen nga sëmundja ose ndryshimet në mjedis.

avantazh

Ndër avantazhet biologjike që përfshin është shpejtësia e tij e ndarjes dhe thjeshtësia e saj, pasi ato nuk kanë pse të prodhojnë qeliza seksuale dhe as nuk duhet të harxhojnë energji në operacionet para fekondimit.

Në këtë mënyrë një individ i izoluar mund të sjellë një numër të madh të pasardhësve, me anë të tilla si formimi i sporeve aseksuale, copëtimi i tërthortë ose lulëzimi; lehtësuese kolonizimi i shpejtë i territoreve të reja.

disavantazhet

Nga ana tjetër, ajo ka disavantazhin e madh të prodhimit të pasardhësve pa ndryshueshmëri gjenetike, klonale, pasi që të gjithë janë gjenotipikisht të barabartë me prindin e tyre dhe me njëri-tjetrin. Përzgjedhja natyrore nuk mund të "zgjedhë" individët më të mirë të përshtatur (pasi që të gjithë janë përshtatur në mënyrë të barabartë) dhe këta individë klonalë mund të mos jenë në gjendje të mbijetojnë në një mjedis që ndryshon armiqësisht, pasi ata nuk posedojnë informacionin gjenetik të nevojshëm për t'iu përshtatur. Prandaj, ato specie mund të zhduken, përveç nëse ekziston një individ që mbart një kombinim për t'u përshtatur me mjedisin e ri.

Shembuj të lulëzimit:

Në kafshë të caktuara shumëqelizore, të tilla si koeleneratat, sfungjerët dhe tunikat, ndarja e qelizave kryhet nga sythat. Këto e kanë origjinën në trupin e organizmit amë dhe më pas ndahen për tu zhvilluar si organizma të rinj identike me të parën. Ky proces, i njohur si lulëzim, është analog me procesin e riprodhimit vegjetativ të bimëve.

 • Sfungjerët e ujit.
 • Lloje të caktuara të kërpudhave maja.
 • Disa lloje të kandil deti.
 • Hydras.
 • Koralet.

Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Një koment, lëre tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   Jose Chancosí dijo

  Shpjegimet që kam marrë janë shumë të mira brenda leximit që kam bërë për këtë temë.