Gjendjet e ujit: informacioni më i plotë në lidhje me këtë proces natyror

Uji është elementi më i rëndësishëm natyror në planetin tokë, të gjitha ciklet natyrore dhe proceset e ekosistemit varen prej tij. Ne e kuptojmë që uji përbën më shumë se 70% të planetit tokë, nga ana tjetër, furnizon të gjitha nevojat të qenies njerëzore nga hidratimi, përmes rekreacionit dhe pastrimit.

Mirëmbajtja e mjediseve ujore 100% optimale nuk është çështje e një strategjie marketingu në mënyrë që të konsumoni më shumë produkte ekologjike, por përkundrazi, në mënyrë që të keni një jetë shumë më e vetëdijshme mbi privilegjin e të jetuarit me ujë të pijshëm cilësor dhe të jetuarit me mjedise natyrore pa papastërti. Për këtë dhe më shumë, duhet të dini se cilat janë gjendjet kryesore të ujit, çfarë i kushtëzon ato dhe arsyen e këtyre proceseve.  

Përqindja e ujit në planetin tokë

Para se të hetohet më shumë rreth gjendjeve të ndryshme të ujit, është e nevojshme të pranohet se ky element natyror i përbërë nga dy atome hidrogjeni dhe një atom oksigjeni përmban një përqindje të madhe të planetit tokë.

Me precizion, 97% e ujit që i përket tokës gjendet në oqeane dhe 70% përbëhet nga liqene, lumenj dhe vende të tjera me ujë të freskët; gjë që e bën atë elementin më të domosdoshëm në të gjithë globin. Vetëm 29% e planetit përbën masën e kontinenteve.

Nga ana tjetër, 69% e ujit të freskët i përket poleve, që do të thotë se është i ngrirë, nëse uji do të shkrihej, detet do të rriteshin kilometra dhe do të kishte një kaos natyror.

Thenshtë atëherë që uji mbulon 70% të sipërfaqes së tokës, por përmban vetëm 0,02% të masës totale të planetit tokë.

Cilat janë gjendjet e ujit?

Kthimi në arsyen e të qenurit i kësaj hetimi shkencorMund të themi se uji ka tre gjendje kryesore: gjendje të ngurtë, gjendje të lëngët dhe gjendje të gaztë.

Gjendja e ngurtë

Kur uji bie në kontakt me temperatura prej 0 ° ose më pak, ngurtësohet pavarësisht nga hapësira përreth tij. Duke lënë pas një siluetë abstrakte, ai bëhet një objekt figurativ që ka dimensione dhe është i aftë të përcaktohet vizualisht; Kjo ndodh falë forcës së madhe që grimcat duhet të qëndrojnë së bashku kur ato ngurtësohen: në sintezë, krijohet një forcë tërheqëse midis grimcave.

Ndryshe nga substancat e tjera të lëngshme, uji, kur arrin gjendjen e tij të ngurtë, domethënë kur është i ngrirë, mund të rrisë masën e tij. Kjo është arsyeja pse nëse ngrini një enë me ujë, ajo do të rrisë dimensionet e saj. ngrirja jashtë kufijve të kontejnerit në fjalë. Uji i ngurtë mund të mbetet pa probleme në ujë të lëngshëm, kjo shpjegon se si peshqit dhe kafshët e tjera detare nga temperaturat e ftohta mund të notojnë nën akullnajat. Padyshim, gjendja e ngurtë e ujit mund të arrihet vetëm në polet e planetit tokë ose, duke dështuar, në vendet afër tyre: për shembull: Kanada.

Gjendje e lëngët

Kjo ndodh kur uji mbetet në temperatura ndërmjet 0 ° deri 100 °. Ky është kufiri standard temperatura në të cilën uji mund të nënshtrohet pa probleme.

Isshtë gjendja më e zakonshme e këtij elementi, qeniet njerëzore dhe planeti tokë ushqehen prej tij. Përbërë lumenj, liqene dhe dete, uji në një gjendje të lëngët është jashtëzakonisht i nevojshëm për ekosistemin.  

Zbatuar shumë herë në botën e përbërësve kimikë, uji mund të jetë një tretës i lehtë për disa produkte, përveç substancave vajore. Përveç kësaj, shërben si një medium komunikimi Midis kafshëve detare, për shkak të kapacitetit të tyre të zërit, cetaceans dhe disa kafshë ujore mund të transmetojnë një mesazh përmes gjatësisë së valës.

Gjendja e gaztë

Kjo gjendje nuk ka një formë ose vëllim specifik, thjesht përmban një hapësirë ​​të caktuar në një enë apo edhe ambientin që merrni frymë. Cikli i hidrogjenit përfiton nga kjo gjendje e gaztë pasi që përmes saj kryhet.

Temperatura që shndërron ujin në gjendjen e tij të gaztë është e gjitha që përmban 100 ° ose më shumë. Një shembull, avulli i ujit, kalon nëpër ajër derisa të bëhet një re për shkak të dendësisë së grimcave të grumbulluara, gjë që do të bëjë që reshjet të zbresin përsëri në formën e shiut për të përfunduar një cikël jetësor për të gjitha qeniet e gjalla.

Çfarë i motivon ndryshimet e ujit?

I gjithë cikli natyror që planeti tokë përsërit nga origjina e tij. Duket se gjithçka është pjesë e një natyre që thjesht është. Falë ndryshimeve të ndryshme klimatike që paraqet planeti në një vit, cikli i të cilave do të përsëritet çdo vit, uji mund të përmbushë transformimin e tij në tre gjendjet e tij.

Nga ana tjetër, ndryshimi i vazhdueshëm nga mjediset që njeriu ose jeta e egër modifikon bën që hapësirat të përmbajnë një klimë të ndryshme çdo herë, e cila do ta bëjë procesin e hidrogjenit dhe përdorimin e gjendjeve të tjera të ujit një cikël gjithnjë e më konstante.

Eliksiri i perëndive

Qenia njerëzore gjithmonë e ka vlerësuar atë që nuk e ka, duke dashur të pushojë së paturi atë që ka. Uji i ëmbël përfshin vetëm një sektor të vogël të popullsisë së botës, ku preken vende të tilla si ato që përbëjnë kontinentin Afrikan dhe në të cilat mbizotëron uji i kripur dhe burimet e pakta për ta pastruar atë.

Isshtë çështje e të mësuarit të jemi mirënjohës për mundësinë e mrekullueshme për të konsumuar ujë të freskët çdo ditë, duke menduar se njerëzit nuk mund të kenë qasje në këtë nevojë themelore.

Fushata dhe ndërtimi i strategjive arsimore në lidhje me mirëmbajtjen e hapësirave natyrore dhe parandalimin e ndotjes së mjedisit; është një hap i shkëlqyeshëm për të thyer dezinformatat mbizotëruese në lidhje me këtë çështje.

Nga ana tjetër, të sigurojë që qeveritë të luajnë rolin e mirëmbajtjes së sistemeve të pastrimit të ujit që ne konsumojmë është një nga të drejtat që çdo qytetar duhet të ushtrojë; aq më tepër në vendet që nuk kanë një burim të qëndrueshëm të ujit të pijshëm pasi mbizotëron uji i kripur.

Konsiderimi i tij dhe respektimi i tij si një eliksir i perëndive, do të bëjë që brezat e rinj të vlerësojnë vlerën e vërtetë të konsumimit të ujit të pastër dhe jetesës në një mjedis shumë më të pastër.

 


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.