Gjithçka që duhet të dini për metodën Montessori

Montessori-metodë

Metoda Montessori është vënë në praktikë nga edukatorja italiane Maria Montessori në fillim të shekullit të XNUMX-të dhe koncepton një lloj edukimi në të cilin fëmijët luajnë dhe mësojnë. në mënyrë krejtësisht autonome dhe të pavarur të të rriturve. Rezultatet e shkëlqyera të kësaj metode kanë bërë që me kalimin e viteve ajo të fitojë shumë forcë në lidhje me edukimin e fëmijërisë së hershme.

Në artikullin e mëposhtëm do t'ju flasim në mënyrë më të detajuar për Metodën Montessori dhe nga përfitimet që ka për fëmijët.

Elementet themelore të metodës Montessori

Ka një sërë elementësh kyç që shërbejnë për të identifikuar metodën Montessori:

 • Respekt për Individualitetin. Çdo fëmijë është unik dhe i ndryshëm, kështu që ata do të zhvillohen në mënyrë të pavarur. Edukimi fokusohet tek fëmija si qenie individuale dhe si i tillë duhet respektuar individualiteti i tij.
 • Ambient i veçantë dhe i përshtatshëm. Vendi ku fëmijët punojnë duhet të projektohet për të lehtësuar pavarësinë e tyre. Materialet tregohen të arritshme dhe të porositura dhe klasa është përshtatur me qëllimin për të inkurajuar eksplorimin dhe bashkëpunimin midis fëmijëve.
 • Mësimi i tipit individual. Fëmijët do të marrin vendimet e tyre kur vjen puna për të mësuar. Mësuesit janë profesionistë që ndihmojnë fëmijët kur ata kanë vërtet nevojë.
 • Mësimi i nivelit ndijor. Materialet e këtij lloj edukimi synojnë të përfshijnë të gjitha shqisat e fëmijëve për të kuptuar konceptet abstrakte.

Si është mjedisi në metodën Montessori

 • Materialet në Metodën Montessori kanë objektivin për të promovuar mësimin autonom dhe të kuptuarit e koncepteve abstrakte. Çdo material do të ketë një qëllim edukativ të qartë dhe konciz.
 • Në metodën Montessori, fëmijët e moshave të ndryshme zakonisht grupohen në të njëjtën klasë. Kjo mundëson një bashkëpunim më të madh mes fëmijëve. Nga njëra anë, të vegjlit u kushtojnë vëmendje të rriturve dhe e forcojnë mësimin e tyre duke u mësuar fëmijëve më të vegjël.
 • Fëmijët kanë Liri totale kur lëviz nëpër klasë. Ju mund të zgjidhni lirisht atë që dëshironi të bëni sipas nevojave tuaja.
 • Ata kanë aq kohë sa duan të bëjnë aktivitetet e tyre. Kjo rezulton në një mënyrë pozitive në mësimin dhe zhvillimin e tyre.

arsim

Çfarë roli luan mësuesi në metodën Montessori?

Roli i mësuesit në këtë metodë edukative është krejt i ndryshëm nga ai i mësuesit më tradicional. Mësuesit veprojnë si staf ndihmës dhe si udhërrëfyes në mënyrë që fëmijët të mos kenë asnjë lloj problemi gjatë kryerjes së aktiviteteve të tyre. Në çdo rast, funksionet e mësuesit në metodën Montessori janë si më poshtë:

 • Mësuesit vërejnë se fëmijët i kuptojnë të gjitha nevojat e tyre duke respektuar autonominë e tyre.
 • Ata ofrojnë mbështetje kur fëmijët kanë nevojë për të, por duke promovuar individualitetin e tyre.
 • Ata janë përgjegjës për inkurajimin e fëmijëve që të ndihmojnë njëri-tjetrin dhe bashkëpunojnë së bashku kur bëni aktivitete të ndryshme.

Përfitimet e metodës Montessori

Ka disa përfitime që sjell kjo metodë në lidhje me edukimin e fëmijëve:

 • Falë kësaj metode fëmijët ata bëhen më të pavarur. Ata janë në gjendje të marrin vendime vetë dhe të kryejnë aktivitete pa ndihmën e askujt. E gjithë kjo ka një efekt pozitiv si në besimin e tyre ashtu edhe në vetëvlerësimin e tyre.
 • Prodhohet një dashuri për të mësuar e cila vazhdon deri në moshën madhore.
 • Meqenëse ata kanë liri të plotë kur bëhet fjalë për të mësuar, besimin dhe sigurinë në personin e tij është shumë më i madh se ai që prodhohet në mësimdhënien tradicionale.
 • Fëmijët që marrin këtë lloj edukimi janë në gjendje të marrin vendime dhe të kryejnë detyra për veten e tyre, diçka që është në favor të pavarësisë dhe vetëbesimit më të madh.
 • Duke punuar në grupe të ndryshme të moshave të ndryshme, fëmija fiton një sërë aftësish mjaft të rëndësishme sociale. siç është rasti i ndjeshmërisë, respektit ose miqësisë.
 • Puna e vazhdueshme ose e zgjatur pa asnjë ndërprerje do të nxisë aftësinë për të qëndruar i fokusuar. Kjo është diçka vërtet pozitive kur studion.
 • Ka qenë e mundur të demonstrohet se puna sipas kësaj metode Nxit kreativitetin dhe imagjinatën e fëmijëve. Nga ana tjetër, duhet theksuar se studentët e metodës Montessori kanë një lehtësi më të madhe kur bëhet fjalë për zgjidhjen e problemeve të ndryshme që mund të ndodhin në baza ditore.

montesori

A është e mundur të punohet në shtëpi sipas metodës Montessori?

Është e mundur dhe e realizueshme që të mund të përshtatet hapësira e shtëpisë në mënyrë që fëmijët të ndjekin këtë lloj edukimi. Gjëja e rëndësishme është të përshtatet hapësira e përmendur në mënyrë që fëmijët të vazhdojnë të nxisin një aftësi kaq të rëndësishme. si është pavarësia. Për këtë, është thelbësore të zbatohen parimet themelore të kësaj lloj metode: rendi, estetika, interesi dhe objektivi.

Prindërit duhet të marrin parasysh nevojat e ndryshme të fëmijës dhe të lejojnë autonominë dhe pavarësinë e tij. E gjithë kjo mund të arrihet duke i dhënë atij njëfarë përgjegjësie në punët e shtëpisë dhe duke i mësuar atij një sërë vlerash themelore. Në këtë mënyrë, është thelbësore të plotësohen një sërë pikash si: një mjedis ideal dhe adekuat, një i rritur i trajnuar dhe i përgatitur dhe një mbështetje sociale.

Me pak fjalë, e ashtuquajtura Metoda Montessori Ajo ka fituar popullaritet vitet e fundit. Është një mënyrë apo mënyrë edukimi që kërkon që fëmijët të mësojnë dhe të zhvillohen në mënyrë autonome dhe të pavarur. E gjithë kjo ka ndihmuar në arritjen e mësimit të mirë tek fëmijët dhe promovimin e një sërë aftësish që janë thelbësore gjatë gjithë jetës. Siç e keni parë, përfitimet janë vërtet të mira, prandaj shumë profesionistë të mësimdhënies zgjedhin këtë lloj metode kur edukojnë fëmijët.


Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.