Truket gjuhësore joverbale që duhet të përdorni çdo ditë

gjuhë joverbale në një bisedë

Gjuha e trupit (gjuha joverbale) është shumë e rëndësishme kur bëhet fjalë për komunikimin. Si ngrihet një person, si lëviz, çfarë thotë pa përdorur fjalë ... e gjithë kjo u dërgon mesazhe të tjerëve se kush jeni dhe si mendoni. Për këtë arsye, nëse doni të përfitoni nga kjo shtesë në komunikim dhe të përfitoni prej tij për të ndjerë më shumë besim, atëherë vazhdoni të lexoni.

Gjuha e trupit përbën 80% të komunikimit. Kjo do të thotë që njerëzit bëjnë gjykime dhe supozime për të tjerët për të cilët ata nuk mund të jenë të vetëdijshëm, vetëm për shkak të mënyrës se si ata paraqiten përmes trupit. Me fjalë të tjera, qëndrimi me krahët e kryqëzuar mund të mos duket si një punë e madhe, por për trurin e të gjithëve, është një histori krejt tjetër.

Shtë e rëndësishme të jeni të vetëdijshëm se si e mbani veten, veçanërisht në situata kur jeni duke u përpjekur të dukeni të sigurt dhe të bëni një përshtypje të mirë të parë. Ndryshimi i gjuhës së trupit për të treguar besim mund të jetë i dobishëm për këdo. Kështu që, bëjini një nder vetes dhe vazhdoni të lexoni disa këshilla që mund t'i përdorni çdo ditë.

gjuhë joverbale

Qëndrimi i pushtetit

Kjo pozë përfshin ngritjen në këmbë dhe vënien e duarve në ijë në formë kanaçe, vendosjen e gjoksit përpara. Kjo ngre humorin dhe intensitetin tuaj fizik. Kjo ju bën të ndiheni më të sigurt dhe më pak të stresuar falë lidhjes mendje-trup të sjelljes. Ju mund të ndryshoni menjëherë kiminë e trupit tuaj, duke rritur testosteronin dhe zvogëluar kortizolin, hormonin e stresit.

Merrni më shumë hapësirë

Nëse normalisht përpiqeni të zini pak hapësirë ​​kur uleni, nëse me siguri zini më shumë hapësirë ​​në një shkallë të arsyeshme, ju po dërgoni mesazhin se dëshironi të jeni pikërisht aty ku jeni, pa asnjë pyetje. Kjo thjesht do të shihet.

Bëhu i pari që shtrëngon duart

Kur të takoni dikë të ri, jini ai personi mahnitës, në largim, i cili rritet dhe zgjat dorën e parë për një shtrëngim duarsh. Kjo ju bën të dukeni të sigurt dhe siguron një kontakt domethënës të syve.

gjuhë joverbale në një kompani

Mos i fus duart në xhepa

Njerëzit e ndrojtur kanë tendencë të fusin duart në xhepat e tyre. Por kjo mund të dërgojë një mesazh të gabuar. Fshehja e duarve tuaja, pavarësisht nga arsyeja, i bën njerëzit të pyesin nëse keni diçka për të fshehur. Pra, për të bërë një përshtypje të mirë është më mirë të mbani duart në sy.

Vendosni duart mbi tavolinë

Mbani duart në anët tuaja nëse jeni në këmbë, ose, nëse jeni ulur, mbajini ato në tavolinë. Kjo ka të bëjë edhe një herë për tu dukur më e hapur dhe e besueshme. Kur një person nuk mund të shohë duart tuaja, ata pyesin veten se çfarë po fshehni. Për t'u dukur i sinqertë dhe i besueshëm, tregoni duart tuaja.

Përdorni gjeste kur ndiheni nervoz

Gjestet e duarve mund t'ju ndihmojnë të shprehni këndvështrimin tuaj duke theksuar disa fjalë dhe duke treguar një histori më bindëse. Por ato gjithashtu mund të ndihmojnë në maskimin e nervozizmit, nëse keni ndonjë të tillë. Të folurit me duar jo vetëm që ndihmon krijimtarinë dhe imagjinatën, por gjithashtu lejon lëvizjen nëpër trup. Për të zvogëluar shfaqjen e ankthit, nervozizmit ose shqetësimit, Lërini krahët të flasin dhe duart tuaja le të shpërndajnë pak nga ai tension nervor.

Projektoni më shumë besim me sjelljen tuaj

Qëndrimi i dobët mund të ju bëjë të dukeni të dyshimtë, edhe nëse nuk është kështu. Kështu që mos harroni të qëndroni me kokën lart dhe shpatullat mbrapa. Poza jo vetëm që nxjerr vetëbesim dhe thotë që ju jeni të pranishëm, por forcon lidhjen tuaj me veten. Me mjekrën pak të ngritur, shpatullat tuaja të varura dhe gjoksin tuaj të hapur, Ju rrezatoni besim dhe një vetëvlerësim pozitiv për veten tuaj dhe për njerëzit me të cilët bini në kontakt.

Mos harroni të vendosni kontakt me sy

Kontakti me sy është gjithçka. Bërja e kontaktit me sy tregon se jeni investuar në dikë tjetër dhe se i shihni për atë që janë. Ne te njejten menyre, Ai i tregon personit tjetër që je i rëndësishëm dhe se ke vlerë dhe se dëshiron të lidhesh me ta.

Rezistojini dëshirës për të kryqëzuar krahët

Shumë njerëz qëndrojnë me krahët e kryqëzuar para tyre, zakonisht sepse është më komode. Por, për trurin tonë që vlerësojnë menjëherë gjuhën e trupit, kjo pozë ju bën të dukeni shumë të largët. Mund të tregojë se jeni i mbyllur ose nuk jeni të interesuar për atë që dikush ka për të thënë. Ekspozimi i gjoksit duke mos kryqëzuar krahët çon në një ndjenjë të cenueshmërisë. Edhe pse kjo mund të jetë e frikshme për disa, tregon intimitet dhe interes për të tjerët, prandaj ia vlen të bësh me njerëzit e duhur.

gjuhë joverbale për sukses

Qëndro i vendosur

Herën tjetër që do të duhet të bëni një pikë ose të fitoni një argument, mos harroni të qëndroni me të. Mos u mbështesni mbrapa, anoni nga brenda ose përkuleni lart. Mbani kokën në këmbë, jo të anuar majtas ose djathtas. Kjo do të tregojë fjalë për fjalë se keni kokën lart… mbani kontakt me sy pasi të paraqisni rastin tuaj ose të bëni një pyetje, derisa personi tjetër të përgjigjet pa marrë parasysh sa zgjat.

Lejoni trupin tuaj të ju ekuilibrojë

Kur vendosni një marrëdhënie të mirë me dikë, kushtojini vëmendje drejtimit që po tregon trupi juaj. Bëni të ditur se ju interesoni duke u siguruar që gishtërinjtë, butoni i barkut dhe sytë të jenë drejtuar dhe duke treguar drejtimin e tyre. Duke i radhitur këto tre gjëra në drejtim të dikujt tjetër, ju po e bëni të qartë se jeni të përqendruar në to dhe në bisedë, dhe në të cilën ata kanë vëmendjen tuaj të plotë.

E gjitha tingëllon kaq e thjeshtë, dhe megjithatë këto lëvizje të vogla mund të bëjnë një ndryshim të madh duke projektuar besim, duke fituar një argument dhe duke bërë një përshtypje të shkëlqyer të parë. Pra, mbaji ato në pjesën e pasme të trurit tënd dhe përdori sa herë që të jetë e mundur. Tani e tutje ju mund të jeni ekspert në gjuhën joverbale dhe Ju jo vetëm që do të jeni në gjendje të lexoni trupin e të tjerëve, por gjithashtu do të jeni në gjendje të lëvizni tuajin për përfitimet tuaja personale.


Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.