Çfarë është gjuha denotuese me shembuj

neologjizmat

Ju mund ta keni përdorur atë në disa kohë, por kurrë nuk e keni kuptuar se çfarë ishte gjuha denotuese. Sot ne duam t'ju shpjegojmë se çfarë është gjuha denotuese, cilat janë karakteristikat e saj dhe se mbi të gjitha, mund ta kuptoni më mirë falë disa shembujve që do t'ju shpjegojmë.

Nëse keni dyshime në lidhje me gjuhën denotative, mos humbni hollësitë e gjithçkaje që do të komentojmë më tutje sepse në këtë mënyrë, tani e tutje mund të keni më shumë ide rreth kësaj teme.

Gjuhë denotuese

Kur flasim për gjuhë denotuese nuk i referohemi asaj që përdoret për të qenë në gjendje t'u referohemi gjërave në mënyrë objektive. Flisni pa asnjë interpretim në asnjë mënyrë, pa elemente subjektive.

Throughshtë përmes gjuhës denotuese kur keni përkufizime të sakta dhe të drejtpërdrejta të fjalëve, në të njëjtën mënyrë që ato mund të gjenden në një fjalor. Prandaj, kur shënimi është i bashkangjitur, kjo ka të bëjë me kuptimin e qartë të një fjale.

Meaningshtë kuptimi i drejtpërdrejtë dhe i qartë i fjalëve, kështu që çdo kuptim tjetër përjashtohet ose nga shoqata ose sepse është interpretuar për një kohë të gjatë.

Për ta kuptuar më mirë

Për ta kuptuar më mirë, ne do të përdorim fjalën "Hollywood" si një shembull. Kjo fjalë në gjuhën denotuese është një vend në Los Anxhelos që njihet si qendra më e madhe e kinemasë në të gjithë Shtetet e Bashkuara. Kuptime të tjera nuk merren parasysh të cilat mund ta kenë fjalën si: aktorë, të famshëm etj.

Etimologjia

Nëse flasim nga etimologjia, fjala shënoj vjen nga latinishtja "denotare" që përkthehet me "pikë" ose "tregoj". Në të njëjtën kohë, fjala përbëhet nga "de" (plotësisht) dhe "notare" (shenjë).

Nga ana tjetër, gjuha denotative njihet gjithashtu si kuptim denotues. Kjo është e rëndësishme sepse po flasim për një kuptim objektiv, fjalë për fjalë. Njihet gjithashtu si:

 • Kuptimi njohës
 • Kuptimi konceptual
 • Kuptimi konceptual

karakteristika të

Në këtë pjesë do të shpjegojmë disa nga karakteristikat më të rëndësishme që duhet të merren parasysh për të kuptuar më mirë se çfarë është gjuha denotuese dhe përdorimin e saj në baza ditore:

 • Qëllimi. Qëllimi juaj është të komunikoni në mënyrë koncize. Nuk përdoren asnjë mjet letrar i çfarëdo lloji. I referohet diçkaje si një koncept i drejtpërdrejtë, domethënë e emëron atë; e shënon atë. E kundërta e gjuhës denotative është gjuha konotative.
 • Ambbit Kjo lloj gjuhe është e zakonshme në gjuhën e përditshme midis njerëzve. Mund ta gjeni gjithashtu në tekste joletrare ose në ndonjë proces informues.

 • Theksi. Rëndësia maksimale është në kuptimin, në idetë që dëshironi të kapni. Nuk ka krijimtari në fjalët që përdoren.
 • Objektiviteti. Shtë një gjuhë e qartë dhe objektive. Si dërguesi ashtu edhe marrësi e interpretojnë atë në të njëjtën mënyrë. Nuk ka asnjë lloj subjektiviteti në atë që dëshironi të përçoni.
 • Bashkëjetesa. Gjuha denotative bashkëjeton me gjuhën konotative. Të dyja janë komplementare për sa i përket qëllimit të komunikimit. Gjuha denotative ofron mirëkuptim dhe qartësi, dhe gjuha konotative ofron referenca shqisore.
 • Vlefshmëria Vështirë se vuan modifikime me kalimin e viteve, gjithmonë mund të ketë të njëjtin kuptim denotues, por konotacioni ndryshon me evolucionin shoqëror me kalimin e kohës.

Shembuj të gjuhës denotuese

 • Ai njohu erën e ushqimit të gjyshes së tij.
 • Perimet janë më të lira se mishi.
 • Interesimi i Julia-s për dekorimin e brendshëm është bërë puna e saj.
 • Halla Lucia jeton në kabinën në majë të atij mali.
 • Ndërsa isha i uritur, ndalova për të ngrënë në një restorant afër plazhit.
 • Prindërit e tij janë njerëz katolikë.
 • Kompjuteri im nuk punon më, ai është prishur.
 • Luis hyri në zyrën e avokatit të tij shumë i zemëruar.
 • Djali im është frikësuar nga ju.
 • Mos më fol kurrë në mënyrë armiqësore.
 • Ai shkoi në plazh dhe u shtri në dyshek për të fjetur.
 • Pedro është një person aventuresk.
 • Kopshti po kullos të gjitha delet e reja.
 • Marcos ka një kafshë shtëpiake dhe e mban atë në kafaz.
 • Estefanía nuk e mori xhaketën këtë mëngjes dhe tani ajo është e ftohtë në shëtitje.
 • Maria ka ardhur në shtëpi për Krishtlindje.
 • Veshja e saj ishte krejtësisht blu.
 • Unë e kam marrë qenin tim për një shëtitje.
 • Unë e kam çuar macen time tek veterineri sepse është i sëmurë.
 • Marta u ndje e trishtuar pasi dëgjoi lajmin.
 • Ne kemi blerë një shtëpi në pjesën e sipërme të qytetit.
 • Sot është një ditë me diell.
 • Dhoma është e këndshme dhe ka shumë dritë falë dritareve të saj të mëdha.
 • Coldshtë ftohtë këtë pasdite.
 • Në verë është nxehtë.
 • Ai e mori gurin dhe e hodhi në lumë.
 • Halla ime u operua në ijë muajin e kaluar.
 • Djali vrapoi nëpër oborr shumë shpejt.

Shembuj të shënimeve në letërsi

Më poshtë janë disa shembuj nga literatura që ilustrojnë ndryshimin midis kuptimeve denotative dhe konotative prapa fjalëve.

"Muri Ndreqës" i Robert Frost

Dhe në një ditë takohemi për të ecur në vijë

Dhe vendosni edhe një herë murin midis nesh.

Në këtë poezi, "muri" tregon një mur fjalë për fjalë, por është gjithashtu një simbol i një pengese emocionale midis dy personave.

Letra e kuqe e ndezur nga Nathaniel Hawthorne

"Nëna", tha Perla e vogël, "dielli nuk të do. Ai ikën dhe fshihet, sepse ka frikë nga diçka në gjoksin tënd. . . . Ai nuk do të më ikë, sepse unë ende nuk kam asgjë në gjoks! "

Këtu, "diçka në gjoksin tënd" tregon shkronjën "A" për "shkelësin e kurorës" që Hester është detyruar të veshë në gjoksin e saj. Në një kuptim figurativ, sidoqoftë, i referohet gjithashtu turpit që shoqëria puritane i detyron gratë të ndiejnë për seksualitetin e tyre.

Pse është i rëndësishëm shënimi?

Kur lexoni, është e rëndësishme të ndaloni dhe kërkoni ndonjë fjalë që nuk është e qartë për ju, sepse nëse nuk kuptohet shënimi i një fjale, do të jetë e vështirë të ndiqni kuptimin sipërfaqësor të tekstit. Nëse nuk mund ta kuptoni në atë nivel, mund të humbni simbole dhe konotacione të rëndësishme që i japin kuptim më të thellë një pjese të veçantë shkrimi ose mesazhi.


Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.