Gjuha e trupit: llojet, karakteristikat dhe shembujt

gjuha e trupit

Pa e kuptuar, ne flasim pa fjalë, është trupi ynë që thotë shumë për ne dhe vështirë se e perceptojmë atë. Ju mund të thoni se jeni dakord për diçka, më keq nëse vërtet nuk jeni dakord, gjuha e trupit do t'ju japë. Vetëm një person që kupton gjuhën e trupit do të jetë në gjendje të dijë që ju vërtet nuk jeni dakord edhe nëse thoni po ose përpiqeni të bindni ndryshe nga sa mendoni.

Nëse nuk e dini se çfarë nënkuptojmë kur flasim për gjuhën e trupit, atëherë ka ardhur koha që ju të kuptoni se cilat lloje ekzistojnë, karakteristikat që e përcaktojnë atë dhe disa shembuj për ta kuptuar më mirë.

4 llojet e gjuhës së trupit

A e keni vërejtur ndonjëherë gjuhën tuaj të trupit? Madje pa folur, ju komunikoni jo verbalisht çdo ditë përmes gjuhës tuaj të trupit. Mënyra se si lëvizni, ecni, uleni dhe qëndroni në këmbë mund t'ju japë një kuptim më të mirë se kush jeni. Të gjithë njerëzit shprehin gjuhën e tyre të trupit në katër mënyra: një lëvizje e lehtë dhe dinamike, një lëvizje e qetë dhe e lëngshme, një lëvizje dinamike dhe e vendosur, ose një lëvizje precize dhe e guximshme.

Secila prej këtyre lëvizjeve ka kuptime të ndryshme dhe përputhet me njërën nga 4 llojet e energjisë. Profili i energjisë është një sistem i profilit personal të bazuar në lëvizje, dhe gjithçka në botën tonë natyrore udhëheq me një lloj energjie dominante. Dy mjetet më të fuqishme të vlerësimit kur zbuloni llojin tuaj të energjisë janë tiparet tuaja të fytyrës dhe gjuha e trupit tuaj.

Le të hedhim një vështrim në 4 llojet e gjuhës së trupit që të mund të kuptoni se çfarë nënkuptojnë ato. Me siguri ju mendoni se jeni një përzierje e disa prej tyre, por ndoshta keni një mbizotërues… Mos humbisni!

gjuha e trupit te vajzave

Lloji 1

Lloji 1 ka të bëjë me energjinë lart, dritë dhe optimiste. Ju ecni me një stol lundrues dhe të gëzuar në rrugën tuaj. Ju uleni dhe qëndroni me shumë lëvizje, duke ndryshuar pozicionin tuaj shpesh. Ju mund të dukeni të shqetësuar për të tjerët, pasi nuk ju pëlqen të rrini ose të qëndroni në vend, duke u përqëndruar në një gjë për një kohë të gjatë. Ju shpesh uleni këmbëkryq ose shumë rehat në dysheme.

Shembull: «Vëllai im ishte gjithmonë në siklet të ecte me mua nëpër korridoret e shkollës sonë. Ajo tha se ishte shumë hiper dhe gjithmonë fluturonte përreth si një flutur, shpesh duke u përplasur me gjëra dhe njerëz ".

Lloji 2

Lloji dy ka të bëjë me energjinë e qetë, që rrjedh. Ju ecni pa probleme dhe me hijeshi. Ju bëni hapa më të gjatë dhe i mbani këmbët afër tokës. Nuk ka asnjë kërcim në hapin tuaj, përkundrazi një lëvizje shumë e rrjedhshme. Ju uleni dhe qëndroni në formën e një lakoreje S ose një kurbe të relaksuar, duke mbajtur kokën në njërën anë.

Shembull: "Unë jam shpesh në fund të grupit, duke ecur 2-3 hapa pas partneres sime dhe vajzës së Tipit 3. Vetëm ditën tjetër vajza ime e Tipit 3 po thoshte: 'Eja mami, nxito!' Unë i thashë asaj se nuk duhej të nxitonim dhe ajo tha: "Unë jam një Tip 3. Më pëlqen të vrapoj!"

Lloji 3

Ky lloj ka mjaft energji aktive, reaktive. Ju ecni me vendosmëri në hapin tuaj, me një bimë të fortë në këmbë, të shpejtë dhe energjike. Të gjithë mund të dëgjojnë të vini. Njerëzit madje mund t'ju dëgjojnë kur uleni, për shkak të lëvizjes tuaj të qëllimshme. Ju krijoni kënde kur uleni dhe ngriheni në këmbë. Këmbët e kryqëzuara, një këmbë e ngritur poshtë jush, koka është e anuar në njërën anë, duart në bel ose trupi i përkulur në bel.

Shembull: “Ditën tjetër kam ecur nga njëra anë e shtëpisë tonë në tjetrën ku ishte pjesa tjetër e familjes sime. Kur hyra në dhomë, vura re që të gjithë më shikonin. 'Cfare ndodh?' Unë pyeta. "Asgjë", tha burri im. "Ne menduam se ishe i zemëruar, duke ecur kështu". As që e kisha kuptuar!

gjuha e trupit të djalit

Lloji 4

Kjo lloj energjie është konstante. Ju ecni shumë i drejtë, i palëvizshëm dhe madhështor, me pak lëvizje në gjymtyrët dhe trupin tuaj. Ju gjithashtu uleni shumë në këmbë, me një qëndrim të drejtë, të dy këmbët në tokë, duart e palosura ose të varura anash. Zakonisht keni një pamje zyrtare. Shumica e modeleve të pistave shprehin energjinë dominuese të Tipit 4: natyrshëm i drejtë, i ekuilibruar dhe i strukturuar në lëvizje, me shpatulla të drejta dhe sjellje të përsosur.

Shembull: “Burri im i tipit 4 ecën me një ritëm të qëndrueshëm, kudo që shkon. Zakonisht nuk ngadalësohet. Dhe nëse jeni vonë, nuk do të nxitoni. Në fakt, nëse e nxitoj, ajo do të ndalojë së ecuri fare derisa të ndaloj së nxituari. Ai i jep përparësi të qenit autoriteti i lëvizjes së tij ".

Karakteristikat që duhet të dini

Në vitet 1970, Albert Mehrabian, një studiues i komunikimit i UCLA, ndezi një revolucion në kuptimin tonë të aftësive prezantuese. Eksperimentet e tij treguan se përgjigja emocionale e një dëgjuesi ndaj mesazhit të një folësi kishte të bënte më shumë me të. me shprehjen e fytyrës dhe tonin e zërit të folësit sesa me fjalët aktuale që folësi po përdorte.

Për 30 deri në 40 vitet e ardhshme, shpërndarësit dhe konsulentët menduan gjatë për gjetjet e Mehrabian, duke pretenduar se ato treguan se komunikimi jo-verbal ka më shumë kuptim sesa fjalët aktuale të një folësi. Kushdo që ka marrë pjesë në një konferencë kolegji e di se kjo nuk ka gjasa. Mehrabian nuk po fliste për kuptimin, por për ndjenjat dhe qëndrimet. Pra, mos e besoni kur dikush ju thotë se ju flisni më shumë me tonin dhe gjuhën e trupit sesa fjalët.

Sidoqoftë, puna e Mehrabian e bën të qartë se aftësitë tuaja prezantuese duhet të përfshijnë tonin dhe gjuhën e trupit, sepse të qenit i gabuar mund të sabotojë mesazhin tuaj duke shkaktuar një përgjigje negative emocionale. Me fjalë të tjera, prezantimi juaj është gjithmonë më shumë se sa thoni.

Nëse doni të flisni, konferencë ose të pranishëm, ju jeni përgjegjës për mesazhin tuaj. Ju duhet të përdorni aftësitë tuaja prezantuese për ta paraqitur atë në mënyrë të qartë dhe efektive. Kjo do të thotë që duhet të keni kujdes me gjuhën e trupit. Ju duhet të dukeni natyralë dhe entuziastë. Elementet e gjuhës së trupit të një prezantuesi janë shprehja e fytyrës, ekuilibri, vendosja e këmbëve dhe gjestet.

konferenca për gjuhën e trupit

  • Shprehje fytyre. Duhet të jetë tërheqëse dhe e këndshme. Mënyra më e mirë për të arritur këto cilësi është të buzëqeshësh. Një buzëqeshje gjallëron fytyrën tuaj dhe ju bën më interesante. Kjo gjithashtu bën që një audiencë të pëlqejë më shumë dhe të ndihmon të lidhesh me ta. Kështu që shikoni anëtarët e audiencës në fytyrë dhe buzëqeshni.
  • Ekuilibri. Kjo do të thotë të shpërndani peshën tuaj në mënyrë të barabartë midis këmbëve tuaja. Qëndroni me këmbët tuaja larg në gjerësinë e shpatullave dhe duart në anët tuaja (përveç kur bëni gjeste). Pavarësisht nga mesazhi juaj, kjo sjellje ju forcon duke përcjellë sinqeritet dhe vërtetësi. Energji e mirë për projekte të sjelljes; projekte të dobëta të sjelljes apati ose pasiguri. Kur jeni drejt dhe të ekuilibruar, duket sikur jeni gati për gjithçka. Vertikal nuk do të thotë i ngurtë.
  • Vendosja e këmbëve. Kjo do të thotë të qëndrosh në vend pa lëvizur, ecur ose goditur, të gjitha këto përcjellin përshtypjen e nervozizmit. Për të theksuar një mendim, ju mund të ecni në një vijë të drejtë, më afër audiencës, por kur ta bëni, ndaloni, shprehni mendimin dhe pastaj kthehuni në një pozicion më neutral.
  • Gjestet janë nga shpatulla, kështu që ato përfshijnë të gjithë krahun. Ata janë larg trupit dhe bëhen gjithmonë me pëllëmbën e hapur. Bëni atyre një krah në të njëjtën kohë, sepse kur bëni gjest me të dy krahët, duart tuaja priren të ndjekin, ajo që duket si një lëvizje vallëzimi. Dhe përdorni gjestet tuaja për të ilustruar atë që po thoni.

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.