Gjumi i bën kujtimet tuaja më të forta


Ne njerëzit kalojmë pranë një e treta e jetës sonë duke fjetur.

Shkencëtarët kanë zbuluar se gjumi ndihmon në konsolidimin e kujtimeve që janë fiksuar në tru në mënyrë që t’i rimarrim më vonë.

Tani hulumtimi i ri po tregon se ëndrra gjithashtu duket se riorganizon kujtimet, duke mbledhur detajet emocionale që do t'ju ndihmojnë të krijoni ide të reja dhe krijuese. Studiuesit matën aktivitetin e trurit gjatë gjumit dhe zbuluan se rajonet e trurit të përfshira në konsolidimin e emocioneve dhe kujtesës janë aktive.

Studiuesit studiuan se çfarë ndodh me kujtimet gjatë gjumit dhe kanë zbuluar se një person tenton të mbajë pjesën më emocionuese të kujtesës.

Për shembull, nëse dikujt i shfaqet një skenë me një objekt të fortë emocional, siç është një makinë e shkatërruar në plan të parë, ka më shumë të ngjarë që ta kujtojnë atë objekt emocional sesa, për shembull, palmat në sfond.

“Në këtë shoqëri me ritme të shpejta, një nga gjërat e para që preket është gjumi ynë”, thotë Paynen, një nga studiuesit. "Unë mendoj se bazohet në një keqkuptim të thellë se një tru i fjetur nuk po bën asgjë." Truri është i zënë. Jo vetëm në konsolidimin e kujtimeve, por edhe në organizimin e tyre dhe mbledhjen e informacionit më të rëndësishëm.

Ajo mendon se kjo është ajo që bën të mundur që njerëzit të kenë ide krijuese.

Payne e ka marrë seriozisht hetimin. “Më ka dhënë mundësinë të fle tetë orë çdo natë. Nuk kam përdorur kurrë derisa fillova të shikoja të dhënat e mia, "thotë ai. Njerëzit që thonë se shkojnë për të fjetur kur janë tashmë të vdekur po sakrifikojnë aftësinë e tyre për të menduar mendime të mira. "Ne mund të jetojmë me më pak gjumë, por kjo ka një efekt të thellë në aftësitë tona njohëse."

Burim[shpërndarje mash]


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.