Cili është funksioni i glutamatit dhe pse askush nuk e rekomandon atë?

A e dini se si funksionon procesi i transmetimit të informacionit në nivelin e sistemit nervor? A e dini se glutamati luan një rol të rëndësishëm në proces?

Ndoshta në këtë pikë po mendoni për shijen e famshme "umami", ose aromën e pestë gastronomike, dhe pjesërisht ajo ka ndonjë lidhje me temën (por këtë do ta përcaktojmë më vonë), megjithatë, glutamati për të cilin po flasim në thelb, është një aminoacid i sintetizuar në nivelin e strukturave neuronale.

Sistemi nervor koordinon përmes strukturave të shumta të specializuara funksionet e përgjigjes së trupit ndaj shqetësimeve ose stimujve, kjo do të thotë që, para se një stimul të zbulohet nga organet tona të receptorit, ekipi ynë i qelizave nervore të vihet në veprim, në mënyrë që ky informacion të arrijë në qendrën sistemi nervor, ku prodhohet një përgjigje që emetohet nga i njëjti medium (harku refleks).

Ok tani Çfarë roli luan glutamati në të gjithë këtë? Epo, ndodh që gjatë gjithë këtij procesi të shkëmbimit të informacionit-stimulit, të krijohet një rrjet informacioni, në të cilin neuronet janë një element themelor në këtë ndryshim. Synapse! Kështu, procesi në të cilin dy struktura bien në kontakt për të kryer shkëmbimin është bërë popullor dhe është në këtë pikë ku substancat e natyrës së këtij përbërësi, domethënë, neurotransmetuesit, zënë një vend të rëndësishëm, pasi falë tyre garantojnë atë lidhje midis neuroneve.

Shkëmbimi nervor dhe glutamatet

Duke na vënë në kontekst, a e mbani mend atë kohë kur padashur keni shkelur gishtin tuaj, ose keni prekur një sipërfaqe të nxehtë? Reagimi juaj ishte i menjëhershëm, ju hiqët dorën tuaj, ose zonën e trupit tuaj të prekur, për të ruajtur integritetin tuaj. Me siguri, ju siguruat "Unë e bëra atë pa menduar", megjithatë, kjo nuk është plotësisht e vërtetë. Si Pas përgjigjes suaj ishte një proces kompleks nervor, i cili lejoi trurin tuaj të krijonte një përgjigje.

Boshti qendror i sistemit nervor është truri, aty janë përpunuar të gjitha mendimet, perceptimet dhe përgjigjet janë krijuar, megjithatë, nuk është në kapacitetin e strukturës së trurit, atë të kapjes së sinjalit; Kjo është arsyeja pse ekzistojnë struktura qelizore të shoqëruara me këtë sistem, të quajtura neurone, të cilat janë përgjegjëse për transmetimin e këtij informacioni, nga burimi ku mblidhet, te strukturat e sistemit nervor qendror, të cilat janë përgjegjëse për hartimin e përgjigjeve sipas marrjes së stimulues.

Neuronet kanë një strukturë karakteristike, të formuar nga një bërthamë, që përmbahet në një strukturë të quajtur "shumë", Ata gjithashtu paraqesin një lloj cilindri të zgjatur të quajtur" trupi i neuronit ", i cili lidh mbaresat nervore me bërthamën. Sinteza e glutamatit zhvillohet brenda kësaj qelize. Qeliza gjeneron këtë aminoacid, pasi kërkon që ajo të jetë në gjendje të vendosë kontakte me neuronet e tjera (sinapsat) dhe është ky përbërës që bën të mundur, përmes stimuluesve dhe funksioneve të saj neurotransmetues, zhvillimin e harkut të mirënjohur refleks, i cili nuk është asgjë më shumë se qark stimul-përgjigje.

Natyra e përbërësit

Isshtë një aminoacid jo-thelbësor, i cili sintetizohet në metabolizmin e qelizave nervore "presinaptike", gjithçka fillon me glutaminën, e cila është një aminë e bollshme në trup, veçanërisht në muskuj. Në këtë reagim, vërehet një produkt i ndërmjetëm, i njohur si glutaminaza, dhe më në fund neuroni prodhon glutamat, aminoacidin e kërkuar në proceset e difuzionit të stimujve dhe përgjigjeve. Ky komponent kapet nga neuroni post-sinaptik, përmes receptorëve specifik dhe lidhet me të.

Procesi në qelizën glial: Si pika e fundit e një cikli që sheh fillimin e tij në procesin e përshkruar më sipër, ndodh një reagim i dytë që mbyll ciklin, i cili kryhet, falë difuzionit të këtij aminoacidi neurotransmetues në qelizën glial, e cila është kanali qendror e palcës kurrizore, dhe në këtë strukturë ndodh reaksioni i kundërt dhe merret glutamina, e cila merret përsëri nga neuronet presinaptike, për të filluar një proces të ri.

Ajo që përshkruhet është një proces i vazhdueshëm, i cili ndodh në të mijtat e sekondës, pasi zhvillimi i harkut refleks është një proces i vazhdueshëm dhe me rëndësi jetike në ruajtjen e mirëqenies në qenien njerëzore.

Funksionet në trup

Glutamati është i njohur për pjesëmarrjen e tij në proceset neuronale në nivelin e sistemit nervor, megjithatë, ai gjithashtu përcakton sintezën e përbërësve të tjerë:

 

 • Formimi i proteinave: Përmes pjesëmarrjes së tij në rrugë të ndryshme metabolike, ai vepron si një pararendës në formimin e përbërjeve, veçanërisht ato të një natyre proteine.
 • Neurotransmetuesi: Ky përbën rolin e tij më të rëndësishëm, pasi ai ka një pjesëmarrje parësore në proceset komunikuese midis neuroneve, ku nxit dhe ngacmon strukturat që promovojnë transmetimin e stimujve dhe impulseve.

Neuronet lëshojnë glutamatin e sintetizuar përmes metabolizmit të tyre, dhe kjo vepron si një lajmëtar kimik, duke u kapur nga struktura specifike të quajtura receptorë proteine.

 • Receptorët e lidhur me proteina: N-metil-D-aspartat, AMPA, Kainate, të tjerët që janë pranues të glutamatit janë të ashtuquajturat metabolotropikë. Megjithëse është e mundur që procesi i shkëmbimit të informacionit midis neuroneve të ndodhë përmes lidhjes së aksonit të njërit, me dendritet e një tjetre (strukturat e kësaj qelize), zakonisht kërkon veprimin e substancave të një natyre stimuluese.

 

Glutamat monosodium

Në konceptin e përdorur nga shumica e njerëzve, kur flasim për "glutamat", ajo i referohet kripës që rezulton nga reagimi i molekulës së aminoacideve me përbërjen inorganike të natriumit.

Ky komponent se është zgjeruar me emrin e umami ose ajinomoto, dhe arrin aplikime të shumta në industrinë ushqimore:

Ushqim aziatik: Përfshirja e umamit, si aroma e pestë në botë, lejon përgatitjen e recetave të shumta, dhe është natyrshëm i pranishëm në përbërësit themelorë të kësaj kulture gastronomike si algat (nga 230 në 3380 mg) dhe salca e sojës (450 deri në 700 mg) .

Umami, fAjo u përshkrua si një aromë "shumë e shijshme", e cila prodhon ndjesi kënaqësie në shije. Dhe ishte shkencëtari Kikunae Ikeda, i cili punoi në Universitetin e Tokios, ai që shoqëroi se ndjesia e prodhuar nga lëngu i algave kombu u prodhua nga kripa monosodium. Përdorimi i ajinomoto në ushqim gjeneron një ndjesi që nuk mund të përshkruhet me fjalë, dhe që në shumë raste bëhet problematike, gjë që na çon në teprime.

Ushqime të papërpunuara: Kripa e monosodiumit gjendet në ushqime në një formë natyrale, pa këtë kuptim që ajo përbën një element kryesor në përgatitjen e saj, disa prej tyre janë emëruar më poshtë me përmbajtjen e tyre përkatëse të kripës monosodium:

 • Domate (140-250 mg)
 • Patate (30-180 mg)
 • Proshutë (340 mg)
 • Çaj jeshil (200-650 mg)
 • Djathërat: parmixhano (1150 mg), kedër (180 mg), rokfor (1200 mg).

Tabletat: Për një kohë, një prezantim tabletash 500 mg me këtë përbërës ishte i popullarizuar në tregun e lirë. Ata u përcaktuan si një "ushqim i trurit", dhe në dialogun e shitjeve, u ofrua një produkt i aftë për të aktivizuar dhe stimuluar proceset e trurit. Ndërsa kjo nuk është plotësisht e gabuar, është e rëndësishme të theksohet se marrja e glutamatit duhet të bëhet me kujdes. Dangerousshtë e rrezikshme të ndryshosh ekuilibrin e sistemit nervor, i cili rezulton në një sindromë, e njohur gjerësisht si "Nga restoranti kinez".

Sindroma e restorantit kinez: Disa shkencëtarë pohojnë se shpikja më e keqe e zhvilluar në nivelin gastronomik ishte kjo kripë monosodi, marrja e së cilës destabilizon proceset në nivelin e sistemit nervor, ku aminoacidi sintetizohet natyrshëm në nivelin neuronal; Për këtë arsye, marrja e ushqimit me këtë përbërje gjeneron një rritje të niveleve të neurotransmetuesit, i cili në vetvete ka karakteristika që ngacmojnë proceset e sinapsit. Stimulimi i tepërt është një faktor rëndues, pasi ajo shkakton një gjendje lodhjeje tek personi që e përjeton atë, gjë që, në raste kronike, mund të çojë edhe në vdekjen e neuroneve. Pasojat e konsumimit të ajinomoto mund të renditen në simptomat e mëposhtme më të zakonshme:

 • Marramendje
 • Sëmundje.
 • Dhimbje gjoksi.
 • Astma.
 • Konfiskimet (në rast të pacientëve të ndjeshëm, ose me predispozicion neurologjik).

Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.