Çfarë është grafologjia dhe si studiohet saktë?

Të gjithë kemi mësuar se çfarë është të lexosh dhe të shkruash që kur ishim fëmijë në shkollë. Shtë e qartë, pasi përndryshe nuk mund të ishim në këtë botë të gjerë të internetit. Meqenëse jemi fëmijë, na mësohet rëndësia e komunikimit korrekt dhe se si fjalët, me gojë ose me shkrim, janë mjeti më i rëndësishëm për ta arritur atë, pasi ato janë më të lehta për tu kuptuar.

Edhe pse të gjithë jemi në të moment kemi mësuar të lexojmë dhe të shkruajmë, jo të gjithë e bëjmë njësoj. Ka njerëz që lexojnë më shpejt dhe më rrjedhshëm se të tjerët, dhe nga ana tjetër ka njerëz që janë të aftë të shkruajnë më shpejt se të tjerët, të tjerë që janë të aftë të vrapojnë kur të tjerët e kanë të vështirë dhe preferojnë të përdorin shtypjen.

Por pa marrë parasysh sa mirë, sa keq, sa shpejt apo sa ngadalë shkruani, sipas grafologjisë personaliteti juaj mund të lexohet si një libër i hapur bazuar në atë që tregojnë fjalët tuaja; kështu që ju nuk komunikoni vetëm çfarë përpiqesh të thuash duke shkruar, por për një grafolog do të komunikoni pjesët më të thella të personalitetit tuaj. Në këtë post do të mësojmë se çfarë do të thotë shkrimi juaj dhe si mund t'i identifikoni këto modele.

Le të përcaktojmë së pari se çfarë është grafologjia

Ajo merret si një pseudoshkencë, në të cilën mbrojtësit e saj pohojnë se mund të njihet personaliteti i një individi, implikimet që janë pjesë e karakterit të tij, të cilët mund të njohin karakteristikat e ekuilibrit mendor të këtij personi, përveç emocioneve, aftësive të tyre, llojet e inteligjencës me të cilat ai merret më së miri dhe në thelb gjithçka në lidhje me atë individ me anë të një shqyrtimi të plotë të shkrimit të tij. Madje, sipas disa grafologëve, kjo mund të përdoret për të diagnostikuar sëmundjet mendore, sepse përmes kësaj metode ata mund të dinë se si është gjendja mendore e dikujt.

Si funksionon grafologjia

Grafologjia është një përzierje midis arteve dhe shkencave. Njihet si shkencë sepse është e aftë të masë lëvizjen dhe strukturën e formave të shkruara; prirja, këndet e shkronjave, hapësirat që kanë mbetur dhe së fundmi, një mori gjërash që llogariten me saktësinë më të madhe të mundshme.

Dhe quhet art sepse grafologët duhet të jenë në hap dhe të jenë në gjendje të lidhen me forma dhe ta mbajnë mendjen në kontekstin total të asaj që bëhet, sikur të admirojnë ose studiojnë një pikturë.

Shkrimi ka tre pjesë kryesore: lëvizjen, formën dhe hapësirën. grafologët studiojnë variacionet më të vogla që mund të ndodhin në secilin prej këtyre aspekteve dhe u caktojnë atyre interpretime psikologjike. Grafologët ekspertë mund të arrijnë një nivel të lartë suksesi sa herë që përdorin këtë metodë.

Çfarë na sjell

Kjo teknikë ose shkencë përdoret gjerësisht në Spanjë, dhe në Francë përdorimi i saj është shumë më i madh, pasi vlerësohet se midis 50 dhe 75% të kompanive janë bërë përdorues të rregullt. Në 1991 u vlerësua se rreth 90% e kompanive franceze përdorën informacionin e marrë përmes shkrimit.

Përdorimet e kësaj shkence

Megjithëse paraqitjet mund të jenë të vështira për t'u përcaktuar, ose e konsiderojmë këtë praktikë pak më shumë sesa një mashtrim, ekziston një gjë që mund të thuhet me siguri: Të shkruash kurrë nuk gënjen. Shkrimi i dorës zbulon se si shkrimtari mund të mendojë, të ndjehet dhe të sillet.

Kjo është arsyeja pse format e shkrimit ndryshojnë kaq shumë nga një person tek tjetri; sepse jo të gjithë kanë të njëjtin personalitet dhe kjo regjistrohet në mënyrën se si lëviz dhe lëviz nëpër letër. Na tregon motivimet që qëndrojnë prapa veprimeve dhe na tregon nëse një subjekt mund të jetë i predispozuar të sillet në mënyra që nuk do t’i mendonim duke parë pamjen e tyre.

Grafologjia nuk na tregon vetëm për sjelljen, por gjithashtu na jep një perspektivë të nënvetëdijes së subjektit, duke na ofruar informacion që nuk do të ishim në gjendje ta zbulonim ndryshe dhe në një kohë kaq të shkurtër. Këto analiza të shpejta dhe të vlefshme janë pjesë e asaj që e bën grafologjinë një shkencë praktike në shumë fusha.

Mund të përdoret në zona të ndryshme për të treguar nëse një individ është i aftë për një pozicion. Në administratë mund të përdoret në:

 • I rekrutimit: Aftësitë e një grafologu janë të paçmueshme në këtë fushë, sepse duke parë dorëshkrimin dhe nënshkrimin e individit, ai ose ajo mund të jetë në gjendje të zgjedhë stafin më të mirë.
 • Rishikimi i sigurisë: Tekstet dhe shkrimet e dikujt mund të na tregojnë shumë për ndershmërinë dhe integritetin e tyre.
 • Familja dhe udhëzuesi për fëmijë: Shkrimi në një pikë të caktuar mund të na tregojë nëse një fëmijë po kalon një problem apo gjendje që nuk dëshiron ta përmendë.
 • Rishikimi i fakulteteve dhe gjendjes mendore: Njerëzit që vuajnë nga çrregullime të caktuara mendore mund t'i shfaqin ato edhe në mënyrën e tyre të të shkruarit.

Si analizohet një shkrim?

Në mënyrë që të organizoni shkrimet në mënyrë që ta analizoni në mënyrë efikase, duhet të jeni të vetëdijshëm për formën, lëvizjen dhe këndet e tij, si dhe për hapësirën që ekziston midis një fjale dhe një tjetre. Të gjithë këta faktorë mund t'ju japin një ide mjaft të mirë të asaj që një person ndjen, mendon, dëshiron ose bën.

Shpatet e kësaj shkence

Grafologjia aktualisht ka një spektër të gjerë profesional, pasi mund të përdoret në aspekte të ndryshme.

 • Grafologji e përgjithshme: I referohet studimit të personalitetit përmes shkrimit.
 • Grafologji për përzgjedhjen dhe menaxhimin e burimeve njerëzore: Kjo është metoda më e përdorur nga kompanitë që duan të vendosin personin e duhur në pozicionin e duhur. Bazimi i vendeve tuaja në mënyrën se si ata shkruajnë në përgjithësi funksionon dhe i lejon ata të jenë më produktivë.
 • Grafologji pedagogjike: Ai përfshin interpretimin e shkrimeve dhe vizatimeve të fëmijëve, në mënyrë që të njohim sjelljet e hershme që mund të jenë të dëmshme ose që mund të inkurajohen.
 • Studime historike: Studimet e grafologëve kanë mundur të sqarojnë pak për personalitetet e atyre figurave historike që vdiqën shekuj para se të kryenin testet. Shkrimi i tyre na ka dhënë pasqyrë se si ata mendonin në kohërat antike.

Disa karakteristika që duhen marrë parasysh kur analizoni një shkrim

Ka variabla në shkrim, kuptimet e të cilave ndahen nga shumica e grafologëve. Tani do të shohim disa kuptime që do t'ju lejojnë të dini disa karakteristika në shkrimet e miqve tuaj.

Përzierje e shkronjave të mëdha dhe të vogla 

Ka njerëz që përziejnë shkronja të mëdha me shkronja të vogla, më shumë sesa është e nevojshme që ata të kenë një drejtshkrim të saktë. Kjo flet për një tendencë drejt pandershmërisë dhe pabesisë.. Sidoqoftë, grafologët duhet të thellohen më thellë në pjesën tjetër të karakteristikave në mënyrë që të mos gjejnë një ballafaqim midis karakteristikave të tjera.

Rreth Ngritjes së zonës së mesme

Kur i referohemi zonës së mesme, ne u referohemi atyre pjesëve që janë përshtatur midis kufijve të sipërm dhe të poshtëm të një ovali shkrimi. Për shembull shkronja "o"; ovali që ekziston në letër "P", "g", "d" dhe "q". Kjo kryengritje na tregon për njerëzit e mendjemadh dhe mendjemëdhenj, të cilët ndjehen superiorë ndaj të tjerëve dhe gjithashtu e lënë atë të pasqyruar në mënyrën e të shkruarit. (Një fakt kurioz është se presidenti aktual i Shteteve të Bashkuara të Amerikës, Donald Trump, ka një nënshkrim që paraqet një të qartë mbi kryengritjen e zonës së mesme)

Shkëputja

Kjo karakteristikë ndodh në shkronjat "p", "d" dhe "b"; dhe paraqitet si një ndarje e ovalit të shkronjës së shkopit të së njëjtës, duke bërë që njëra të ndahet nga tjetra dhe ato duken dy shkronja krejtësisht të ndryshme, megjithëse nuk është kështu. Kjo karakteristikë e veçantë na flet për një konflikt personal të vetvetes së personit.

Shtë tipike për njerëzit me çrregullime mendore të tilla si skizofrenia ose personaliteti përçarës. Sidoqoftë, te njerëzit që nuk preken nga çrregullimet mendore, mund të flasim për probleme të konflikteve personale.

Rubrika mbështjellëse 

Kjo sepse, kur nënshkruajnë, njerëzit zakonisht përfundojnë nënshkrimin e tyre duke e mbështjellë atë, ose duke e vendosur atë brenda një rrethi si një prekje përfundimtare. Kjo është e njohur si një rubrikë mbështjellëse dhe kjo zakonisht do të thotë që personi pëlqen të kujdeset dhe ndihet i mbrojtur brenda familjes. Në disa raste ata e kategorizojnë atë si një shfaqje e ndjenjës së inferioritetit.


Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.