Gratë japoneze janë më të gjatat

Gratë japoneze me jetë më të gjatëQeveria Japoneze ka demonstruar për 25 vjet rresht se gratë e tyre kanë jetëgjatësinë më të madhe se çdo grua tjetër në planet.

Në vitin 2009, gratë japoneze zgjatën jetëgjatësinë e tyre mesatare në Vjet 86,44 dhe burrat japonezë mund të presin të jetojnë 79,59 vjet, një shembull mjaft i mirë por jo aq i mirë sa burrat në Katar (81 vjet), Hong Kong (79,8) dhe Islandë dhe Zvicër (me 79,7).

Gratë në Hong Kong renditen të dytat me jetëgjatësi prej 86,1 vjet; Gratë franceze ishin të tretat me 84,5 dhe gratë zvicerane të katërtat me 84,4 vjet.

Jetëgjatësia në Japoni thuhet se është pasqyrim i a trajtim i mirë mjekësor e cila ka ulur vdekshmërinë nga kanceri, sëmundjet e zemrës dhe goditje në tru, si dhe pneumoni. Dieta relativisht e shëndetshme e Japonisë dhe standardi i lartë i jetesës gjithashtu kontribuojnë në përmirësimin e jetëgjatësisë së popullsisë.

Në vitin 2009, jetëgjatësia tek gratë u rrit në gati pesë muaj, krahasuar me gati katër muaj për burrat. Ndërsa ky është një lajm i mirë për burrat dhe gratë e moshuara, e keqja është se Japonia ka një normë të ulët lindjesh dhe një popullsi në rënie. Shoqëria ka gjithnjë e më shumë flokë gri.

Japonezët gjithashtu priren të jenë më të lumtur se amerikanët, ndoshta për shkak të tyre i lartë konsumi i peshkut.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.