Gurët e krijimit të pasurisë

A njihni ca gurutë e krijimit të pasurisë çfarë ju frymëzon?

Nëse nuk dini ndonjë ose dini vetëm një emër këtu, unë ju lë më e mira:

1) Paul McKenna: është një anglez i cili i është përkushtuar hipnozës dhe është një specialist në programimin neurolinguistik. Filloi në radio. Një ditë një ekspert i hipnozës erdhi në programin e tij dhe u interesua për këtë temë.

Për një kohë, McKenna vazhdoi të studionte këtë temë të hipnozës dhe programimit neuro-gjuhësor (NLP) me Richard Bandler, bashkë-krijues i NLP.

Në vitet 1990, McKenna drejtoi një numër shfaqjesh televizive, të tilla si Bota hipnotike e Paul McKenna. Në janar 2008, ajo nënshkroi një kontratë me një zinxhir me vlerë 23 milion paund për të bërë një sërë programesh të vetë-ndihmës. Deri më sot, është marrëveshja më e shtrenjtë financiare në historinë e televizionit britanik.

Librat e Paul McKenna.

Gurët e krijimit të pasurisë2) Anthony Robbins: personalisht kjo është më e mira. Mësuesi i tij i parë ishte një burrë me emrin Jim Rohn. Ai i mësoi asaj se lumturia dhe suksesi në jetë nuk janë rezultat i asaj që kemi, por i mënyrës se si jetojmë. Robbins punoi për Rohn nga 18 në 22 vjeç.

Libra të veçuar: Fuqia pa kufij y Kontrolloni fatin tuaj.

3) Robert Kiyosaki: është një investitor, sipërmarrës, autor i librit për ndihmë vetjake dhe folës motivues. Kiyosaki është i njohur në të gjithë botën për librin e tij Babai i pasur, Poor Dad. Ai ka shkruar 15 libra nga të cilët 26 milion kopje janë shitur.

Libra të veçuar: Kich Rich, Smart Kid, Babai i pasur, Poor Dad, Dalin në pension i ri dhe i pasur

4) Jim Rohn: ai shkoi në kolegj për një vit e gjysmë para se të hiqte dorë për të shkuar në punë. Në moshën 25 vjeç ai ishte duke punuar si nëpunës aksionesh dhe fitonte 57 dollarë në javë. Ai ishte në telashe financiare dhe nuk mund ta shihte rrugën që i çonte në ambiciet e tij personale.

Një ditë një mik e ftoi atë në një leksion të mbajtur nga John Earl Shoaff, një sipërmarrës që i bëri përshtypje Rohn me pasurinë e tij, arritjet e biznesit, karizmën dhe filozofinë e jetës. Në tetor 1955, ai u bashkua me organizatën e tyre dhe filloi një proces të zhvillimit personal që kulmoi me bërjen e tij miliarder në moshën 31 vjeç. Shoaff, i cili e kishte sfiduar Rohn për të arritur këtë qëllim, vdiq një vit para se Rohn ta arrinte atë.

Libri i veçuar: Shtatë strategji për të arritur pasurinë dhe lumturinë

5) Stephen Covey: Ai ishte një student i MBA në Universitetin e Harvardit. Disa herë ai i predikonte komunitetit të Bostonit.

Libra të veçuar: Shtatë zakonet e njerëzve shumë të efektshëm

A e dini se çfarë kanë të përbashkët të gjithë këta njerëz? Të gjithë ata e ndërtuan pasurinë e tyre nga e para. Ato janë një frymëzim i shkëlqyeshëm për miliona njerëz. Së bashku ata shtojnë shumë libra, audioja dhe leksione. Me ta mund të mësoni shumë.

Nëse doni të dini mënyra për të fituar pasuri, filloni me këta zotërinj.

Luck.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.