Harta e trurit të njeriut

harta e trurit të njeriut Truri i njeriut është organi më i sofistikuar dhe kompleks në univers. Ne dimë shumë pak për të. Kjo është ajo që profesori Rafael Yuste, i cili ka qenë në Shtetet e Bashkuara për 25 vjet dhe tani drejton një nga projektet më ambicioze shkencore të kësaj dekade: vizatimi i një harte shteruese të trurit që lejon zbardhjen e sekreteve të tij dhe shërimin e shumë sëmundjeve mendore:

"Ne kemi në mendje pacientë që kanë paralizë, skizofreni, epilepsi dhe sëmundjen e Alzheimerit, për shembull". Sipas profesor Yuste nuk ka shumë ndryshim midis trurit të njeriut dhe atij të një mize ose një krimbi. Sidoqoftë, detyra është e vështirë. Truri i njeriut ka 100 miliardë neurone dhe secili neuron 10.000 lidhje. Aspirata e shkencëtarëve është të paktën të njohin një pjesë të asaj veprimtarie.

Ky projekt është krahasuar për madhësinë e tij me hartën e gjenomit njerëzor që revolucionarizoi shkencën.

Në krijimin e kësaj harte të trurit, rreth njëqind shkencëtarë do të marrin pjesë gjatë 15 viteve të ardhshme.Vetë Obama e paraqiti atë si një nga objektivat e mandatit të tij në fjalimin mbi gjendjen e unionit. Për Rafael Yuste ishte mjaft befasi sepse ai dëgjoi nga vetë goja e Obamës fjalët që kishte shkruar.

Yuste ka mbështetjen e plotë të administratës Obama për një projekt që do të fillojë me një buxhet prej 2.300 miliardë eurosh dhe kjo hap një rrugë shprese për më shumë se 1.000 milion njerëz të prekur nga sëmundjet mendore në botë.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.