Funksionet dhe karakteristikat e hemisferës cerebrale

Shekerebro ka qenë një pjesë e trupit që njerëzit kanë studiuar dhe hulumtuar për shumë vite, pasi që në të ka mistere të mëdha, dhe shpjegimi i funksionimit të të gjitha lëvizjeve dhe veprimeve që një person ekzekuton gjatë jetës së tij. Truri është i ndarë në dy pjesë që nuk janë simetrikisht të njëjta, por që nga ana tjetër janë shumë të ngjashme në dukje. Këto pjesë janë quajtur hemisfera cerebrale, midis tyre është e djathta dhe e majta dhe secila prej tyre përmbush funksione specifike të ndryshme nga ato të tjetrës, por që shumicën e kohës ato punojnë së bashku.

Ndarja e funksioneve të hemisferës cerebrale është unike për njerëzit, pasi që pas disa hetimeve ka qenë e mundur të gjesh informacion të mjaftueshëm që shërben si provë e kësaj, megjithëse ndryshimet konkurruese që mund të gjenden te të dy nuk janë zakonisht aq të ndryshme në shumicën e njerëzve.

 

Hemisfera e djathtë plotëson të majtën, dhe anasjelltas kështu që ata kanë nevojë për njëri-tjetrin që të jenë në gjendje të bëjnë një punë të mirë. Shtë vërtetuar se në një pjesë të madhe të të rriturve sistemi i të folurit është në anën e majtë, megjithëse hulumtimet kanë treguar se njerëzit me dorën e majtë zakonisht kanë kontroll të fjalës në anën e djathtë, ose si parazgjedhje në të dy hemisferat e trurit.

Një fakt kurioz për hemisferën është se ana e majtë kontrollon anën e djathtë të trupit, ndërsa hemisfera e djathtë kontrollon anën e majtë, edhe pse është treguar se në më shumë se gjysmën e njerëzve me dorën e majtë qendra e fjalës zhvillohet në ana e majtë, dhe më pak se gjysma në të djathtë.

Përkufizimi i hemisferës cerebrale

Truri i njeriut është një nga organet më komplekse që ka në trupin e tij, dhe kjo për faktin se mijëra aktivitete dhe funksione janë zhvilluar në të që lejojnë procedurën e saktë të të gjithë trupit në përgjithësi, dhe në të cilën ato madje janë krijuar gjëra si mendime, gjuhë dhe shumë më tepër.

Për të studiuar trurin në një mënyrë më të thjeshtë dhe më të shpejtë, ai është ndarë në dy pjesë të cilat janë thirrur me emrin e hemisferave, njëra është përkatësisht e drejtë dhe për këtë arsye tjetra është e majta. Këto anë të trurit mund të vërehen lehtësisht sepse në mes të trurit ekziston një vijë e njohur si çarje interhemisferike ose gjatësore dhe ajo ndërlidhet nga korpus callosum që është një grup i fibrave nervore të bardha.

Klasifikimi i fibrave nervore

Këto fibra janë përgjegjëse për të siguruar që i gjithë sistemi të mbetet i lidhur dhe që energjia dhe informacioni të dërgohen nga një pikë në tjetrën pa ndonjë shqetësim dhe këto substanca të bardha mund të gjenden në pjesën e poshtme të hemisferës cerebrale, saktësisht nga lëvorja, të cilat mund të ndahen në tre fibra të ndryshme, fijet e projeksionit, fijet e shoqërimit dhe fijet e komisionit.

 • Fijet e projeksionit: është një fletë e lëndës së bardhë, e cila është përgjegjëse për ndarjen e bërthamave bazale nga talamusi, dhe nga ana tjetër kanë funksionin e transmetimit të impulseve të drejtpërdrejta nga truri në palcën kurrizore, dhe kryejnë procesin në mënyrë të kundërt në mënyrë të kundërt.
 • Fijet komisurale: këto formojnë një strukturë të madhe të trashë të njohur si korpus callosum që ndodhet pikërisht në çarjen gjatësore, dhe funksioni i tij kryesor është të transmetojë dhe të lidhë impulset nervore në mënyrë që të dy hemisferat të komunikojnë në mënyrë efektive.
 • Fijet e shoqërimitKëto fibra, ndryshe nga të tjerat, punojnë me një hemisferë të vetme dhe funksioni i tyre është të ndajnë neuronet dhe t'i komunikojnë ato nga një pjesë e korteksit në një pjesë tjetër të së njëjtës hemisferë.

Funksionet e të dy hemisferave

Funksionet e hemisferës mund të ndahen lehtësisht, pasi në anën e djathtë mund të vërehet një aktivitet më i madh i proceseve joverbale që njerëzit kryejnë çdo ditë, ndërsa në anën e majtë shpaloset verbalja siç është gjuha.

Shtë treguar se ekziston gjithmonë një hemisferë që është më aktive se tjetra, dhe kjo varet nga fakti nëse personi është me të majtë ose me të djathtë, megjithëse ka disa raste kur ata mundësisht të përdorin një dorë dhe që aktiviteti më i madh gjendet në të njëjtën anë, por në realitet nuk mund të thuhet se një pala mbizotëron mbi tjetrën, sepse nëse një person përqendrohet në zhvillimin e të dy anëve të trurit, ata mund ta bëjnë këtë pa ndonjë problem, madje ka ushtrime për të shmangur Alzheimerin që konsistojnë në përdorimin e anëve që nuk janë mësuar t'i përdorin në mënyrë që të zhvillojeni atë dhe keni më pak probabilitet të vuani nga patologjia e lartpërmendur.

Funksionet e hemisferës së majtë

Kjo hemisferë karakterizohet nga të jetë ai i arsyetimit logjik, pasi që në të mund të gjeni funksione gjuhësore të tilla si fjalimi, gjuhët, shkrimi, matematika, ndër të tjera.

Kur njerëzit kanë zhvilluar më shumë anën e majtë ata priren të jenë më analitikë dhe të kenë një performancë më të mirë në aktivitetet logjike dhe arsyetuese të tilla si matematika, gjuhët, madje edhe në muzikë pasi që është një art shumë numerik.

Testet e njohura të inteligjencës që praktikohen tek njerëzit zakonisht përqendrohen në funksionimin e hemisferës së majtë, dhe kjo është për shkak se ajo ka aftësinë për të trajtuar gjithçka logjike, gjuhësore dhe numerike, dhe shumica e këtyre testeve kanë probleme në lidhje me këto tema është e natyrshme që ajo anë të përdoret për specifikimin e tyre.

Funksionet e hemisferës së djathtë

Kjo konsiderohet si pala që konkurron me funksionet dhe aktivitetet joverbale të qenieve njerëzore, pasi përqendrohet ndryshe nga ajo e fqinjit të saj, duke u përpjekur të zgjidhë problemet që nuk lindin në mënyrë analitike, por më tepër në një mënyrë analitike. Gjithëpërfshirëse sepse njerëzit që kanë këtë hemisferë të trurit më të zhvilluar kanë tendencë për të kuptuar botën në një mënyrë më vizuale, që do të thotë se të mësuarit lehtësohet nga mjete vizuale.

Hemisfera e djathtë karakterizohet nga të qenit ai që kupton kontekstin hapësinor të botës, kështu që është i vetëdijshëm për gjithçka që rrethon personin në përgjithësi. Shtë treguar se njerëzit që vuajnë nga dëmtimet në anën e majtë mund të zhvillojnë aftësi të të folurit në anën e djathtë, megjithëse nuk janë aq të fortë sa ata në të majtë.

Fakte argëtuese në lidhje me funksionimin e hemisferës cerebrale

Ekzistojnë dy lloje të ndryshme të pamjes dhe mënyrave të perceptimit të gjërave që varen nga fakti nëse personi përdor hemisferën e djathtë më shumë, ose të majtën, me emrat e secilës që është perceptim linear vijues dhe njëkohësi vizuale, karakteristika e parë është e majta dhe për këtë arsye e dyta e së djathtës.

Njerëzit me perceptim linear linear priren të analizojnë gjërat duke parë çdo detaj të vogël para se të jenë në gjendje të diktojnë një rezultat ose një mendim, ndërsa ata me njëkohësi vizuale përqendrohen në gjithçka menjëherë dhe mund ta gjejnë problemin duke lidhur të gjithë mjedisin e vetëm një herë .

La mënyra për të zgjidhur problemet më të zakonshme në popullatë është përmes përdorimit të analizës, por kjo formë është treguar ekskluzive për njerëzit që kanë sekuencën lineare, ndërsa ata që kanë një perceptim vizual të njëkohshëm priren të përdorin sintezën, e cila është një mënyrë për të bashkuar një grup të tërësish për ta zgjidhur në atë mënyrë.

Në një moshë të hershme, saktësisht para moshës 10 vjeç, të dy hemisferat cerebrale kanë mundësinë e zhvillimit të qendrës së të folurit, pasi është parë që fëmijët që pësojnë lezione në anën e majtë të trurit kanë tendencë të zhvillojnë aftësinë e lartpërmendur në të djathtë .

Më parë, dikur besohej se truri aktivizonte zona të ndryshme në varësi të veprimit që individi do të kryente, por falë përparimeve në teknologji dihej që të dy hemisferat në të vërtetë punojnë së bashku për të kryer shumicën e aktiviteteve të përditshme.

Për të luftuar sëmundjet e humbjes së kujtesës siç është Alzheimeri, është e nevojshme të kryhen aktivitete që ushtrojnë të dy anët e trurit në mënyrë që nëse dikush dështon dhe të dy do të mësohen të funksionojnë ose ushtrojnë të gjitha aktivitetet që korrespondojnë me të dy palët, dhënia e aftësisë për të mbajtur mend dhe për të vepruar në të njëjtën mënyrë për të dy hemisferat.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Një koment, lëre tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   Javier Lara dijo

  Isshtë një platformë shumë argëtuese për shpërndarjen shkencore që mund t'i motivojë lexuesit të vazhdojnë të zgjerojnë njohuritë e tyre.