Heuristics: Tipar karakteristik i qenies njerëzore, artit apo shkencës?

Nevoja për të njohur dhe zbuluar gjëra të reja ka qenë gjithmonë e pranishme në qeniet njerëzore, gjithmonë ka ekzistuar ajo thelb krijuese dhe kurioze që na rrethon dhe na motivon të dimë gjithnjë e më shumë. Ajo mundësi për të ditur gjithçka dhe për të dashur të dinë gjithçka është një nga cilësitë e qenies që nuk duhet të vdesë kurrë, aq më pak ajo aftësi për të përfshirë në një fjalë të vetme një koncept kompleks që i jep jetë diçkaje.

I tillë është rasti i Heuristics, kuptimi i saj etimologjik i referohet foljeve "gjeni" ose "shpik", por ka akoma më shumë, rezulton se në botën e gramatikës kjo fjalë mund të jetë një emër, dhe kuptimi i saj brenda këtij klasifikimi i referohet arti ose shkenca e zbulimit. Kurioz jo?

Heuristic

Ky term rrjedh nga greqishtja dhe në thelb do të thotë "për të gjetur" dhe "për të shpikur". Mund të ketë dy klasifikime brenda gramatikës, njëri është si mbiemër dhe tjetri është si emër, të dy kanë akoma të njëjtin kuptim i orientuar drejt zbulimit.

Heuristics në përgjithësi kërkon të krijojë strategji që drejtojnë këtë zbulim, brenda pedagogjisë përdoret mirë nën emrin e metoda heuristike, E njëjta gjë që kërkon të vendosë strategji për zhvillimin e të menduarit gjatë aplikimit të metodave të ndryshme të vlerësimit për të forcuar të mësuarit në varësi të nevojave ose aftësisë për përshtatje që ka fëmija.

Në të njëjtën mënyrë, heuristic është një tipar që njerëzit posedojnë nga natyra, në sajë të saj ne mund të deshifroj mesazhet e jetës si një art apo shkencë, ose ajo mund të jetë si objekt i krijimtarisë të njëjtën gjë që posedon individi për të krijuar zgjidhje inovative.

Nga George Polya, heuristic përbëhet nga përvoja që përfshin zgjidhjen e problemeve dhe të shohim se si të tjerët e bëjnë atë. Thenshtë atëherë që mund të konsiderohet si një punë që kryhet kolektivisht.

George Polya është autori i librit Si ta zgjidhim atë fillimisht Si ta zgjidhim, Aty ngre një skemë hap pas hapi në mënyrë që përdoruesi mësoni se si të aplikoni heuristikën në jetën tuaj. Libri ilustron hap pas hapi mjediset e mëposhtme:

 • Nëse bëhet e vështirë për të kuptuar problemin, duhet të vizatoni një skicë.
 • Nëse ende nuk mund të gjeni një zgjidhje, mund të pretendoni se tashmë e keni atë dhe të përcaktoni se çfarë mund të nxirrni nga ajo zgjidhje.
 • Nëse problemi është abstrakt, mund të provoni një shembull figurativ.
 • Mundohuni të trajtoni së pari problemin e përgjithshëm.

heuristics

Në inxhinieri

Brenda kësaj shkence, terminologjia zbatohet si një grup metodash bazuar në përvojën që mund të përdoret si një ndihmë në zgjidhjen e problemeve specifike.

Në psikologji

Ajo lidhet drejtpërdrejt me kreativitetin dhe ka pasur disa propozime që e mbrojnë atë për tu bërë një rregull që drejton vendimmarrjen dhe të shpjegojë në një nivel thjesht praktik se si njerëzit mund të zgjidhin në mënyrë efektive një problem.

Terminologjia e thënë mund të përfaqësojë shkurtore mendore për të zvogëluar procesin njohës që mund të çojë një problem i caktuar, është një mënyrë ideale për të rezervuar burimet mendore.

Për të kuptuar pak më shumë se cilat janë bazat që heuristic shpjegon si një metodologji shkencore bazuar në parimet, rregullat dhe strategjitë e saj si metoda ndihmëse të të mësuarit, ne e kemi klasifikuar strukturën e saj sipas sa vijon:

 • Parimet heuristike: Ato përbëjnë sugjerime për të gjetur një zgjidhje të mundshme drejtpërdrejt, përdorin analogjitë si mjete dhe mënyra zgjidhjeje.
 • Rregullat heuristike: ato janë impulsi i përgjithshëm i proceseve të kërkimit dhe përgjithësisht ndihmojnë për të gjetur mjetet për të zgjidhur problemet.
 • Strategjitë heuristike: Ato janë një burim organizativ për proceset e zgjidhjes që kryesisht ndihmojnë në adresimin e rrugës që do të zgjidhë problemin.

Cila është metoda heuristike?

Tashmë i njohur koncepti që shpjegon me siguri se për çfarë bëhet fjalë për heuristikën, është e nevojshme të mësohet nga metoda heuristike. Kjo metodë përpiqet të implementojnë konceptin e heuristikës sipas strategjive të kërkimit dhe zgjidhjes së problemeve që propozon.

Ajo është përqendruar kryesisht në zgjidhjen e problemeve, nuk është një metodë e optimizuar që garanton rezultate të menjëhershme, por përmbush objektivat e propozuara.

Në përgjithësi, metoda heuristike konsiston në aplikimin strategjitë e zgjidhjes së problemeve duke aplikuar teknika specifike.  Për shkak të aftësisë së tij për të ofruar një zgjidhje të kënaqshme për një proces njohës, ai mund të jetë një alternativë mendore për të zvogëluar një ngarkesë të rëndë njohëse.

Po kështu, metoda heuristike përbëhet nga strategji empirike (bazuar në përvojë), praktikë dhe procesi i vëzhgimit e fakteve kanë për qëllim të japin një zgjidhje efektive për një problem të caktuar.

Sipas premisave të propozuara nga George Polya en Si ta zgjidhim atë, ne mund të vijmë në përfundimin se hap pas hapi mund të shihet si e lehtë për t'u arritur, por shpesh mund të bëhet problemi kryesor nëse nuk analizohen objektivisht.

sf heuristike

 

Rëndësia e metodës heuristike brenda mësimdhënies

Metoda heuristike është themelore brenda mësimdhënies së shkencës që ka më shumë peshë në shoqëri, i tillë është rasti i dy shembujve të ngritur më parë, të tilla si inxhinieria dhe psikologjia.

Brenda psikologjisë është e nevojshme që studenti të ketë dhe të përdorë metoda të ndryshme heuristike për ta bërë procesin e të mësuarit shumë më efektiv dhe kuptimplotë.

Po kështu, brenda klasave është e nevojshme që strategjitë që zbatojnë këtë terminologji të vlerësohen që në moshë të hershme, nga nivele më pak të avancuara në ato që meritojnë një proces njohës shumë më të lartë; natyrisht, duke qëndruar brenda lehtësisë heuristike për të zgjidhur problemet pa nevojën e përfshirjes së një përpjekjeje më të madhe njohëse, të paktën ky është objektivi që shkenca ka në njerëzim.

Nga ana tjetër, metoda heuristike duhet të sigurojë që studenti mund të familjarizohet me mjediset që krijon Si ta zgjidhim, Ky shembull mund të ndihmojë shumë në krijimin e një strategjie të bazuar në aftësitë tuaja të menjëhershme për zgjidhjen e problemeve.  

Virtytet e metodës heuristike brenda mësimdhënies

 • Ai është në gjendje të zhvillojë zakone që rrisin kërkimin në mesin e komunitetit studentor.
 • Krijoni zakonin e vetë-ndërgjegjësimit.
 • Zhvillon aftësitë e autonomisë tek nxënësi.
 • Meqenëse është me natyrë empirike, garanton një sistem të qëndrueshëm dhe të qëndrueshëm të të mësuarit.
 • Bëni studentin të zellshëm.

Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.