Çfarë është hipotalamusi dhe cilat janë funksionet e tij?

Isshtë zona më e rëndësishme e trurit pasi është përgjegjëse për kontrollimin e hormoneve të lëshuara në trup përmes hipofizës, është gjithashtu përgjegjëse për imagjinatën dhe mësimin e prodhuar nga truri.

Përkufizimi dhe funksionet 

Hipotalamusi është përgjegjës për organizimin e sjelljeve të individit, ndryshimin e temperaturës së trupit, dhe gjithashtu rregullon agresionin, riprodhimin dhe marrjen. Është rrajoni bërthamor i vendosur në pjesën e poshtme të talamusit dhe përbëhet nga një pjesë e madhe e diencefalonit.

 

Cilat janë funksionet e hipotalamusit?

Hipotalamusi përmbush shumë funksione të trupit siç është marrja e ushqimit, qofshin ato të lëngshme apo të ngurta, çiftëzimi, të gjitha emocionet, agresionet, ndër të tjera, këto sjellje mund të ndahen në dy lloje, ato që janë qartë të organeve të jashtme dhe ato emocionale.

i uritur

Isshtë i aftë të rregullojë të gjithë ndjenjat e shkaktuara nga uria, dhe madje edhe ato që ekzistojnë pas ngrënies, të tilla si ngopja, nga ana tjetër karakterizohen nga kontrolli i niveleve të kolesterolit, glukozës, triglicerideve, ndër të tjera.

ëndërr

Ritmi cirkadian i njohur më mirë si zgjimi dhe gjumi kontrollohen nga pjesët e pasme dhe të përparme të hipotalamusit, të cilat kanë aftësinë t'i rregullojnë dhe kontrollojnë ato, në mënyrë që trupi të ketë një pushim të mirë, i cili gjeneron një burim të mirë energjie. ditën tjetër dhe performancën e mirë të trupit.

emocionet

Emocionet që ndjen qenia njerëzore prodhohen nga një sërë substancash kimike që kanë pikën e takimit në gjendra hipotalamus, të cilat quhen si neuropeptide ose neurohormone që janë rezultat i bashkimit të substancave të tjera të njohura si aminoacide dhe peptide, për shkak të kësaj është konsideruar që emocione të tilla si zemërimi, trishtimi, gëzimi, oreksi seksual lindin në hipotalamus , ndjenja e të qenit i dashuruar, ndër të tjera.

Hipotalamusi ushtron një kontroll, dhe nga ana tjetër rregullon sistemin autonom, përmes ndikimit që ai ka në rrjedhën e trurit, për të cilin konsiderohet si rajoni përgjegjës për shprehjen e përbashkët fiziologjike, komunikimi arrihet përmes bashkimit të disa sistemeve që janë të përbëra në këtë mënyrë, tufa mesatare e trurit të përparëm, e cila bashkohet me trungun me hipotalamusin në dy drejtime, dhe në drejtimin rostral, bashkohet me rajonin e septumit me hipotalamusin, si dhe me zonat e korteksit paraballor.

Temperatura

Ekzistojnë dy lloje të hipotalamusit, rostrali ose anterior, i njohur mjekësisht si parasimpatik, dhe kaudal ose posterior, i cili në terma mjekësorë njihet si simpatik, të cilave u jepen aktivitete të ndryshme në lidhje me temperaturën, duke qenë parazimatike ajo që difuzon ose shpërndan nxehtësinë, ndërsa djali i mirë kujdeset rregullojnë temperaturën e trupit në mënyrë që të mbetet konstante dhe e qëndrueshme, duke u mbështetur në kontrollin e frekuencës së djersitjes dhe frekuencës së frymëmarrjes.

Neuroanatomia

Hipotalamusi karakterizohet nga të qenit një rajon plotësisht bërthamor, për këtë arsye ai përbëhet nga përbërja e disa bërthamave që kanë lëndë gri, të cilat kanë kufij të caktuar, ndër të cilat mund të përmenden sa më poshtë.

 • Kufiri i poshtëm: kati që është kufiri më i ulët i kësaj i përbërë nga disa pjesë, midis të cilave janë tuberkulat mamilare, chiazma optike, brezat optikë dhe kërcelli i hipofizës.
 • Kufiri anësor: kjo përbëhet midis kapsollave të brendshme.
 • Kufiri i përparmë: petëza supra-optike, e cila njihet më mirë si petëza terminale
 • Kufiri i pasmë: është në trigon, i cili në një mënyrë më specifike, është në një avion ballor sesa pas tuberkulave mamillare.

Llojet e qelizave në hipotalamus

Në hipotalamus, mund të identifikohen dy lloje të neuroneve që kanë aftësinë të sekretojnë, të cilat do të përshkruhen më poshtë.

 • Neuronet magnocelulare: Ato konsiderohen si një zgjatim i hipotalamusit, ato njihen si qelizat shumicë, për shkak të dy llojeve, ato janë ato që kanë një madhësi më të madhe. Këto kanë aftësinë për të prodhuar hormone të një natyre peptike, të cilat njihen si neuro-hipofizë, kjo është pjesa nervore e hipofizës, në të cilën derdhet gjaku dhe depozitohet dhe derdhet.
 • Neuronet parvocelulare: karakterizohen nga aftësia për të çliruar faktorë hipofizotropikë më të njohur si hormone peptide të vendosura në pleksusin primar të eminencës mesatare, ku ndodh stimulimi i hormoneve të tjera të hipofizës, ata që janë përgjegjës për këtë janë hormonet adenohipofizë, ndër këto hormone më të zakonshmet gonadotropina, prolaktina dhe hormonet çliruese të tirotropinës përveç hormoneve që nxisin rritjen.

Këto lloje të neuroneve gjithashtu kanë aftësinë për të gjeneruar dy lloje të bërthamave somatike, të cilat janë paraventrikulare dhe supraoptike.

Bërthamat nervore 

Përveç dy bërthamave që u përmendën në kategorinë e mëparshme ekzistojnë lloje të tjera të këtyre, ndër të cilat më të rëndësishmet janë si më poshtë.

 • Bërthama dorso-mediale.
 • Bërthama ventro-mediale.
 • Bërthama mamilare.
 • Bërthama preoptike.
 • Bërthama suprakiazmatike.
 • Bërthama infundibulare.
 • Bërthamat anësore.
 • Bërthama e përparme hipotalamike.
 • Bërthama e pasme hipotalamike.

Secila prej tyre ka karakteristika të ndryshme, të cilat kryejnë funksione jetësore në trup, të tilla si rregullimet e temperaturës të tilla si të ftohtit ose nxehtësia, ngopja, çlirimi i hormoneve dhe substancave, si dhe funksionet simpatike dhe parasimpatike, duke përfshirë pjesëmarrjen në kujtesë dhe proceset e djersitjes, dhe ndjenjat e urisë, frikës, zemërimit dhe të gjitha emocionet e njohura.

Hormonet e gjeneruara

Ky organ endokrin ka shumë funksione që janë shumë pozitive për trupin e njeriut, të tilla si lirimi i faktorëve frenues dhe stimulues në gjak për të mbajtur një rrjedhje të mirë të këtij lëngu jetësor, si dhe kontrollin e temperaturës së tij, megjithëse gjithashtu ka cilësi të tjera. të tilla si krijimi i neurohormoneve të reja të destinuara të sekretohen në trup, të tilla si oksitocina dhe hormoni antidiuretik.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Një koment, lëre tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   Krishna dijo

  Pershendetje, me falni, a mund te me dergoni mbiemrin tuaj? është për një punë porfiiis