Hiqni dorë nga justifikimet për të pasur sukses

Hiqni dorë nga justifikimet për të pasur suksesDikur isha e tmerrshme kur bëhej fjalë bëj justifikime. Unë jam ende duke punuar në të. Sapo të ndaloni të bëni diçka për shkak të një justifikimi të pabazuar (thjesht për të hequr qafe përgjegjësinë tuaj) filloni të krijoni një zakon në jetën tuaj që mund të jetë joproduktiv për arritjen e interesave tuaja. Ju mund të bëheni një mjeshtër i vërtetë i justifikimeve.

Nëse doni të merrni përsipër jetën tuaj dhe të përballeni me punën tuaj me vendosmëri dhe motivim, duhet ta pranoni këtë justifikimet nuk kanë asnjë bazë të çfarëdoshme. Ato janë një pengesë për tuajat përmirësimin e vetë.

Shembuj të justifikimeve

"Nuk mund të kem një punë më të mirë sepse nuk ia vlen"
"Unë nuk mund të humb peshë sepse nuk kam kohë për të ushtruar"
“Nuk duhet të flas me atë person se nuk më pëlqen”, etj...

Struktura themelore është si më poshtë:

"Unë nuk mund të bëj {diçka që dua} sepse mendoj se {diçka po më kufizon}."

Ne po flasim për besimet kufizuese që janë të kontrollueshme. Ju mund të ndryshoni mënyrën e të menduarit.

Nuk është një video e Tony Robbins e cila ju vjen në ndihmë për këtë lloj lënde. Ju lë me videon: (mos harroni të aktivizoni titrat në spanjisht)


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.