Eliminoni vuajtjet nga mendja (këshilla nga një murg budist)

Sot po ju sjell një fjalë nga Thuten Dondrub, një murg budist australian. Ai ka më shumë se 26 vjet përvojë në praktikën e Budizëm Tibetiane.

Ai është i njohur mirë për dhënien e mësimeve të tij në një mënyrë shumë të arritshme, për njohuritë e tij të gjera, për zemrën e tij të sinqertë dhe për përulësinë e tij të dukshme. Unë ju lë me fjalët e tij:

«Burimi i vuajtjeve tona është në mendjen tonë. Ka shumë kushte të jashtme për të lindur vuajtje, por shkaku kryesor i vuajtjeve qëndron në mendje. Edhe ndeshja me kushtet e jashtme ka të bëjë me mendjen tonë.

Sa më shpejt të kuptojmë që mendja jonë është burimi i vuajtjeve tona dhe se, për fat të mirë, është gjithashtu burimi i lumturisë sonë, aq më shpejt fillojmë të kuptojmë se mënyra e vetme për të çliruar veten nga vuajtjet është transformimi rrënjësor i mendjes . mendje.

Nëse e transformojmë pak, do t’i kapërcejmë pak vuajtjet. Por nëse e transformojmë atë plotësisht, nëse gjenerojmë një revolucion të vërtetë në mendjen tonë, nëse heqim prej saj mendime shqetësuese dhe zhvillojmë të gjitha cilësitë e tij pozitive, ne mund ta shohim veten plotësisht i lirë nga vuajtjet dhe të zhvillojë lumturinë e vërtetë.

Lumturia që ne kërkojmë nuk është diçka e përkohshme ose sipërfaqësore. Ne kurrë nuk mund të kemi menduar se çfarë lumturie po kërkojmë, por nëse e analizojmë, ne ne duam lumturi të përsosur dhe të qëndrueshme.

Funksioni i mendjes është të njohë, në çdo kuptim të fjalës "di"; Duke analizuar fjalën "di" do të shohim se ka shumë kuptime të fjalës "di". Aktualisht, ne njohim forma mjaft indirekte dhe sipërfaqësore, veçanërisht përmes koncepteve, përmes leximit ose asaj që të tjerët na kanë thënë.

Prandaj, ne tani e dimë në një mënyrë shumë të kufizuar sepse mendimet shqetësuese që kemi të gjithë parandalojnë që mendja jonë të dijë në mënyrë të përsosur dhe të plotë.

Ne mund ta imagjinojmë si do të ishte të mos kishe këto mendime shqetësuese, asnjëri prej tyre fare. Nuk do të kishte asgjë që të shqetësonte aftësinë e lindur të mendjes sonë për të njohur, përjetuar dhe ndjerë. Mendoj se do të ishte një përvojë e pabesueshme. Pa këto shpërqendrime, pa gjithë këtë konfuzion, mendja thjesht mund ta dinte.

Por a është e mundur të heqim qafe këto mendime shqetësuese?

Kjo është një pyetje e shkëlqyeshme, kjo është ajo që ka të bëjë me gjithë Dharma Budiste. Ndoshta mund të kemi përshtypjen se kjo është e mundur sepse kur meditojmë, ose përpiqemi të meditojmë, nëse përqendrojmë mendjen në një objekt të tillë si frymëmarrja, edhe nëse nuk jemi në gjendje ta mbajmë mendjen në frymë për një kohë të gjatë , të përjetojmë në mënyrë perfekte dhe totale, 100% frymëmarrje, të bëhemi një me frymëmarrjen, edhe kështu, nëse bëjmë një përpjekje, çfarë ndodh?

Të gjithë kemi përvojë që nëse përpiqemi për ca kohë, mendimet shqetësuese, shqetësimi mendor, zvogëlohen.

Shpresoj që të gjithë ta kemi pasur atë përvojë, të paktën një herë, të paktën për disa çaste, mendimet shqetësuese, edhe nëse nuk zhduken plotësisht, të paktën ato zvogëlohen.

Ky është një tregues që këto mendime shqetësuese nuk kanë fuqi të kontrollojnë mendjen. Mund të vërejmë se kur bëjmë një meditim të thjeshtë mbi frymëmarrjen, sado i shkurtër të jetë, mendja fillon të qetësohet dhe pastrohet, të qetësohet, sepse kjo është gjendja e saj natyrore.

Mendoni për këtë.

Deri më tani fjalët e Thuten Dondrub të cilat shpresoj t'ju kenë dhënë qetësi dhe t'ju kenë bindur për nevojën e praktikimit të meditimit.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Një koment, lëre tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

  1.   Alicia Gaona Moreno dijo

    Isshtë një ndihmë e shkëlqyeshme, shumë faleminderit.