Histori e një njeriu të zënë

Njëherë e një kohë, një baba i një familjeje vendosi t'ia kushtonte orëve të lira të lëna nga puna e tij studimi në mënyrë që të merrni një punë më të mirë.

Çdo ditë ai vinte nga puna në shtëpi dhe studionte deri në orët e para të mëngjesit. Ai nuk i falte të Shtunat ose të Dielën. Ai ishte i vendosur ta merrte atë punë të shumëpritur.

[Shkoni poshtë për të parë videon "Puna më e vështirë në botë"]Histori: Familja dhe puna

Familja e tij i tha se ishte mirë që ai të kalonte kohë me ta, ata e kishin marrë malli për të. Ai u shpjegoi atyre se kjo situatë do të zgjaste vetëm një vit dhe, në të vërtetë, ai po e bënte për ta, në mënyrë që të mos u mungonte asgjë.

Provimet më në fund mbërritën dhe babai i familjes i kaloi të gjithë me nota të shkëlqyera. Më në fund ai ishte në gjendje të hynte në punën e shumëpritur.

Ai ishte një njeri shumë i përkushtuar ndaj punës së tij dhe u përpoqa ta përmbush atë në mënyrë të përsosur. Ai kishte qenë gjithmonë pak ambicioz dhe nuk ishte i kënaqur me pozicionin që mori. Ai dëshironte të kalonte në kompani kështu që ai u përqëndrua përsëri në studimet e tij: ai donte të mësonte një gjuhë të dytë dhe të merrte një master që do t'i lejonte atij të hynte në pozicionet më të larta në kompani.

Përsëri ai ishte zhytur në orë pafund studimi dhe përkushtimi për punën tuaj. Gruaja dhe fëmijët e tij kërkuan pak më shumë vëmendje nga ai. Ai u shpjegoi atyre përsëri se po e bënte për ta, në mënyrë që të mos u mungonte asgjë, për të qenë në gjendje të udhëtonin jashtë dhe, në fund të fundit, për të marrë një cilësi më të mirë të jetës.

Me kalimin e kohës, kompania e shpërbleu atë për përpjekjen e tij me një ngritje në pozita menaxheriale.

Puna e përthithi shumë, gjithmonë me dëshirën për t’u ngjitur në pozicionin më të lartë në kompani. Mezi kishte kohë për familjen e tij. Ai punoi praktikisht nga e hëna në të dielë. Gruaja e tij nuk e pyeti më, ajo iu lut që t'u kushtonte më shumë vëmendje atyre! Ai i premtoi asaj se një ditë do ta merrte jetën më lehtë. Atij i kishte mbetur vetëm një gol i fundit: të jetë CEO i kompanisë.

Për të qetësuar shpirtrat në familje ndërsa arriti qëllimin e tij, ai bleu një shtëpi të pabesueshme dhe vuri një çupë për gruan e tij. Paga e tij e lejoi atë. Sidoqoftë, ai ishte kokëfortë me qëllimin e tij përfundimtar. Pasi të arrihej, ai do të kalonte më shumë kohë me familjen e tij.

Kaluan dy vjet dhe ai më në fund arriti të merrte pushtetin e kompanisë. Nga fakti që ishte njeri pa studime, ia kishte arritur një nga nivelet më të larta të fuqisë ekonomike.

Ai vendosi që përparësia e tij tani do të ishte familja e tij. Në shtëpi ata e morën vendimin e tyre me gëzim: më në fund do të kishin burrin dhe babanë që kishin munguar për kaq shumë vite.

Mëngjesin tjetër, burri u zgjua i vdekur për shkak të goditjes në tru.

Nëse e pëlqeni këtë artikull, ndani atë me miqtë tuaj!


Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.