Histori të vërteta motivimi dhe përmirësimi

zhvillim personal Ndoshta ndonjëherë mendoni se jeta është e trishtuar ose se nuk ka asnjë kuptim për ju. Në realitet, jeta është si një shkallë, që do të thotë se gjithmonë do të ketë situata ku njerëzit e tjerë janë më të mirë se ju dhe të tjerët do të jenë më keq. Por gjithmonë, është e rëndësishme që të shijoni të tashmen tuaj konkrete, jetën tuaj dhe e dhuratës që keni çdo ditë kur zgjoheni të shëndetshëm, merrni frymë dhe mund të bëni gjërat që ju pëlqejnë më shumë.

Qenia njerëzore nuk ka kufij kur vullneti i tij është më i lartë se frika e tij. Sot ne duam t'ju tregojmë disa histori motivimi dhe përmirësimi që janë reale. E vërtetë në mënyrë që të kuptoni se me forcën e brendshme pengesat nuk duhet të jenë kurrë asgjë për ju. Përballë problemeve, kërkohen zgjidhje dhe nëse nuk ka zgjidhje, ju thjesht duhet të pranoni atë që ndodh në mënyrën më të mirë të mundshme.

Histori reale të përmirësimit

Lexoni për këto histori të motivimit dhe përmirësimit të vërtetë në mënyrë që të kuptoni se forca që qëndron ose banon brenda këtyre njerëzve gjithashtu banon në ju.

shiko film duke ngrene kokoshka
Artikulli i lidhur:
8 filma për vetë-përmirësim

Nick Vujicic

zhvillim personal

Ne e kemi vendosur Nick Vujicic në krye të listës, sepse nëse ndokush çohet sa herë që bie, është ai. Ai e ka pasur gjendjen e tij që kur lindi, por kur ishte fëmijë prindërit e tij nuk bënin gjëra për të. Edhe me dhimbje në zemër dhe duke dashur ta mbrojnë me çdo kusht, ata e bënë atë të kapërcejë veten çdo ditë në mënyrë që jeta të mos mbaronte me të. Pastaj ishte ai që ishte në gjendje të pushtonte jetën.

Ai aktualisht ligjëron në të gjithë botën dhe ka shumë video të tij në YouTube… pikëpamjet e tij tejkalojnë miliona shikime. Isshtë në gjendje të shtrihet në tokë dhe të qëndrojë në këmbë pa ndihmë, edhe pse nuk ka duar ose këmbë. Mundohuni ta bëni botën të shohë se gjithçka është e mundur me vullnet dhe se kurrë nuk duhet të heqësh dorë. Nëse ai mund të lëvizë përpara, pse nuk mundeni ju?

Stephen Hawking

zhvillim personal

Një mendje e shkëlqyer në burgun e një trupi të paralizuar. Stephen Hawking ishte një nga burrat më inteligjentë në botë, shumë pak njerëz do të kishin qenë në gjendje ta lënë në hije atë kohë. Ai u diagnostikua me ALS kur ishte 20 vjeç, dhe megjithëse ata menduan se ai nuk do të jetonte gjatë në fund të fundit, ai arriti të jetonte deri në moshën 76 vjeç.

Gjatë jetës së tij ai u përpoq ta jetonte atë në mënyrën më të normalizuar të mundshme, pavarësisht nga kufizimet e tij dhe asgjë dhe askush nuk e ndaloi atë për të hetuar dhe mendja e tij vazhdoi të zgjerohej. Ekziston një film që ju tregon për jetën e tij nëse jeni të interesuar quhet: "Teoria e gjithçkaje".

Lizzie Velasquez

zhvillim personal

Ndoshta ju e dini rastin e Lizzie Velásquez. Ajo lindi me një sëmundje të rrallë dhe kjo bëri që fytyra dhe trupi i saj të dukeshin keq. Një ditë ai hyri në internet dhe vuri në motorin e kërkimit "gruan më të shëmtuar në botë" dhe ndjeu një dhimbje në zemrën e tij kur pa që ajo ishte protagoniste e videos që u shfaq në YouTube.

Por kjo nuk bëri që jeta të merrte atë ose mendimet e të tjerëve. Kjo i dha atij forcë të mjaftueshme për të vazhduar dhe motivuar njerëzit e tjerë. Të tregosh forcën tënde të brendshme dhe të jesh frymëzim për ata që kanë nevojë për të. Ajo ndjen se ka shumë për t'i dhënë kësaj bote dhe pamja e saj nuk ka pse të jetë pengesë për të. Totali, bukuria është brenda, apo jo?

Thomas Edison

zhvillim personal

Nëse Thomas Edison na mësoi ndonjë gjë, kjo kishte të bënte me këmbënguljen dhe sesi të heqësh dorë nuk është kurrë një mundësi. Nëse keni tendencë të zhgënjeheni dhe të zemëroheni kur gjërat shkojnë keq, kush ju thotë se dështimi nuk ju afron në rrugën që dëshironi të arrini? Jeta është çështje perspektive dhe dështimet nuk janë asgjë tjetër veç hapa drejt rrugës së duhur, për sa kohë që ju e dini se si ta shihni atë.

Thomas Edison, kur shpiku një nga shpikjet më të mëdha në histori, tha një frazë që duhet t'ju tregojë gjithçka rreth të menduarit të tij: "Unë nuk kam dështuar, kam zbuluar vetëm 999 mënyra sesi të mos bëj një llambë". Shkruajeni këtë mendim sepse është një mësim i shkëlqyeshëm i jetës!

Stephen King

zhvillim personal

Kur keni një ëndërr dhe besoni me të vërtetë në veten tuaj, asgjë dhe askush nuk do t'ju ndalojë të arrini sukses kur të vendosni në rrugën e saj. Kjo na është mësuar nga Stephen King. Romani i tij i parë u refuzua nga pothuajse çdo botues që mori pjesë. Kur arriti në shtëpi, i trishtuar dhe i thyer nga zemra, e hodhi atë në plehra ... Por pranë tij ai kishte gruan e tij që besonte në këtë me çdo kusht dhe e inkurajoi atë që të vazhdonte të përpiqej.

Ky ishte impulsi që e bëri atë të kuptojë se ai nuk kishte pse të hidhte në peshqir dhe mirë, pjesën tjetër që ju e dini. Stephen King është një nga autorët më të rëndësishëm në botë falë romaneve të tij të frikës dhe intrigave.

Dick Hoyt dhe Rick Hoyt

zhvillim personal

Dashuria e një babai për djalin e tij nuk ka kufij dhe ky është një shembull i tij. Kur Rick Hoyt kordoni i kërthizës ishte rreth qafës së tij dhe oksigjeni i mjaftueshëm nuk arriti në tru për atë që kishte që nga lindja, paralizë cerebrale. Kjo nuk e ndaloi atë të kishte një pasion për sportin, megjithëse ishte i irrituar që paralizimi i tij e bëri të pamundur t'i shijonte ato.

Babai i tij, Dick, vendosi që kjo nuk mund të vazhdonte kështu dhe filloi ta merrte atë në gara. Nëse do të duhej të vraponte, ai do ta mbante djalin e tij në një karrige, kur duhej të notonte, ai do të tërhiqte një varkë dhe nëse ishte me biçikletë ai do të mbante një bashkim në mënyrë që djali i tij të gëzonte biçikletën me vete. Asgjë nuk mund t’i rezistojë, sepse dashuria që ai ndjen për fëmijën e tij kapërcen çdo pengesë ose fatkeqësiOwer Vullneti juaj mund t'i bëjë të gjitha.

përmirësimi i lartë i vetë
Artikulli i lidhur:
50 mesazhe të vetë-përmirësimit

John Lascorz

zhvillim personal

Ai njihet si piloti katriplegjik. Në vitin 2012 ai kishte një aksident që e la atë katërkëmbësh dhe me lëvizshmëri minimale në këmbë dhe duar. Por kjo nuk e ndaloi atë të ndiqte pasionin e tij. Tani në vend të një motoçikletë, ai po ngas një buggy dhe po merr pjesë në Kampionatin Spanjoll të Rally Rally. Kalorësi katalanas ka një pasion për shpejtësinë e motorizuar dhe do të vazhdojë ta bëjë për aq kohë sa mundet.

Këto janë vetëm disa nga historitë motivuese dhe kapërcuese që ne dëshironim t'ju tregojmë, në mënyrë që të kuptoni se nëse doni diçka ... forca që ju nevojitet është brenda jush për ta arritur atë.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.