Historia e Marisë dhe foshnjës së saj

Një histori fshihet pas çdo personi

Kjo është një histori e bazuar në një ngjarje të vërtetë. Le të mos harrojmë se pas secilit person ka një histori që mund të jetë një histori gëzimi ose trishtimi.

Narrative bazuar në një histori të vërtetë:

Shkova ta kaloj ditën në Madrid. Po ecja për disa orë derisa ndalova për drekë dhe kafe. Nga dritarja e kafenesë pashë një vajzë të re adoleshente që dridhej nga të ftohtit, ajo u ul në një portik me një tufë të vogël në krahë. Ai zgjati dorën me shpresën se dikush do të depozitonte disa monedha në pëllëmbën e tij të akullt. Njerëzit e kaluan duke e injoruar.

Mbarova ushqimin dhe dola, pashë portofolin tim dhe mendova se do t’i jepja 5 euro në mënyrë që të blija ndonjë ushqim. U afrova dhe vura re se ajo po qante, ishte rreth 14 ose 15 vjeç. Ajo tufë në krahët e saj ishte një foshnjë e mbështjellë me një batanije të hollë. Ndjeva sikur më kishin goditur me grushta në gjoks. Ai ngriti sytë dhe i drejtoi sytë e tij të trishtuar në të mitë. E pyeta nëse donte diçka për të ngrënë. Pikërisht kur po largoheshim, një burrë u shfaq me një kuti me ushqim për fëmijë.

Unë e ftova atë për të ngrënë. Ajo ishte shumë mirënjohëse, pranoi burger dhe e hëngri shpejt. Pastaj ai hëngri tortë dhe akullore. Ajo hapi shpirtin e saj dhe ne biseduam. Ajo ishte 15 vjeç kur mbeti shtatzënë, prindërit ishin të zemëruar dhe ajo luftoi me ta para se të arratisej. Ai kishte qenë larg shtëpisë për gati një vit të plotë.

adoleshente me foshnjën e saj

E pyeta nëse dëshironte të shkonte në shtëpi dhe ai heshti. Unë u përpoqa ta bindja atë që të shkonte në shtëpi, por ajo kishte frikë. Ai tha që prindërit e tij do t’i kthejnë shpinën. Unë insistova pak më shumë derisa ai pranoi se i kishte vjedhur babait të tij 1.000 euro para se të largohej. Rezulton se 1.000 euro nuk zgjat shumë nëse duhet të mbijetosh në rrugë dhe më shumë për një vajzë 15-vjeçare. Situata e tij ishte shumë e vështirë. Ajo donte të kthehej, por kishte frikë se prindërit e saj do ta refuzonin pas asaj që ajo bëri.

Flasim edhe pak. Doja që ajo të përdorte telefonin tim për të telefonuar në shtëpi, por ajo nuk donte. Unë i thashë asaj se nëse dëshironte, ajo mund të më telefononte për të parë nëse prindërit e saj donin të flisnin me të. Ajo hezitoi dhe filloi të bënte justifikime derisa unë më në fund e binda atë. Ai thirri numrin dhe unë mora telefonin, mamaja e tij e mori atë dhe tha "selam". U prezantova me ngathtësi dhe i thashë asaj se vajza e saj do të donte të fliste me të. Heshtja ra dhe dëgjova një nënë duke qarë. I dhashë telefonin vajzës dhe ajo dëgjoi në heshtje ndërsa nëna e saj qante. Më në fund ai tha "përshëndetje". Ajo gjithashtu filloi të qante. Ata folën. Më në fund ai ma ktheu telefonin.

E çova në stacionin e autobusit dhe i bleva një biletë autobusi për në shtëpi. Unë i dhashë 100 euro për incidente dhe një thes pelena, peceta dhe meze për rrugën.

Kur po hipja në autobus ajo thjesht qau duke falenderuar pa pushim. I dhashë asaj një puthje në ballë dhe një përqafim, e putha foshnjën e saj dhe ajo hipi në autobus.

Çdo Krishtlindje marr një kartolinë të Krishtlindjes duke më uruar më të mirën për vitin e ardhshëm. Ajo aktualisht është 21 vjeç dhe po shkon në kolegj.

Emri i saj është Maria dhe fëmija i saj është Miguel.

Unë kurrë nuk kam biseduar me askënd për këtë. Ndihem mirë duke ditur se bëra diçka të mirë në këtë botë. Ndoshta mund të kompensojë gjërat që kam bërë gabim në këtë jetë.


2 komente, lini tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   Mary dijo

  Miguel, çfarë historie prekëse… Sa ndryshe do të ishte bota nëse të gjithë do të ishim të aftë të bënim diçka vërtet të rëndësishme për të tjerët. Nje perqafim

 2.   Mbretëreshë dijo

  Kudo ka njerëz që kanë nevojë për pak nga ne, është bukur të lexosh histori të tilla, më mbush zemrën me gëzim kur di që ka akoma njerëz të mirë në këtë botë, unë do të doja të bëja diçka kaq të mirë për dikush para se të zhdukej nga kjo botë ... bravo!