5 hobi të gjenive të mëdhenj që ndryshuan botën përgjithmonë

Ata gjithmonë na thonë se ne duhet të kërkojmë dhe të gjejmë talentin tonë. Ka njerëz që tashmë e kanë të qartë që nga fëmijëria e tyre. Ata lindin me dhurata që në mënyrë të pashmangshme i çojnë drejt një profesioni në të cilin shkëlqejnë.

Sidoqoftë, për të tjerët na kushton më shumë. Vitet kalojnë dhe ne endemi nëpër jetë pa qëllim. Ne e kemi të vështirë të gjejmë atë në të cilën jemi vërtet të mirë.

Sot ju sjell 5 shembuj të njerëzve që bënë histori me atë që krijuan në moshën e tyre të rritur. Që kur ishin të vegjël kishin hobi që, kur ishin të rritur, i çuan drejt suksesit. Ato mund t'ju frymëzojnë dhe t'ju ndihmojnë të gjeni talentin tuaj të fshehur:

1. JRR Tolkien dhe ri-shpikja e fantazisë.

jrr Tolkien

Tolkien vizatoi harta, krijoi gjuhë dhe ndikoi praktikisht në të gjithë fantazinë moderne.

Autori i "Hobbit" y "Zoti i unazave" kishte një lehtësi të shkëlqyeshme për krijimin e gjuhëve dhe Ai ishte një shpikës i shkëlqyeshëm i botëve të reja të banuara nga ork, kukudhët, hobbit dhe xhuxhët. Ai e kanalizoi këtë talent në një nga veprat letrare më të mahnitshme të shekullit të kaluar.

Tolkien praktikisht rikrijoi zhanrin e fantazisë; aq sa lista e veprave të frymëzuara nga librat e tij është e madhe. Praktikisht gjithçka që ekziston në këtë zhanër ka një nuancë të vogël nga tekstet e lëna nga mësuesi.

2. Satoshi Tajiri dhe bota e insekteve.

satoshi tajiri

Tajiri është mendja krijuese prapa suksesit të madh të "Pokemon" dhe e gjithë kjo ekziston vetëm sepse ai kishte një mani për mbledhjen e insekteve. Kjo varësi ndaj insekteve filloi që në fëmijëri.

Kur Tajiri u rrit, ai krijoi një lojë ku njerëzit mund të mblidhnin karaktere. Suksesi i "Pokemonit" të parë ka çuar në një botë e re magjike për fëmijët - dhe gjithashtu për adoleshentë dhe të rritur - nga e gjithë bota.

3. Walt Disney dhe miniaturat e tij.

walt disney

Botët e saj në miniaturë u bënë parku më i mirë në botë.

Krijuesi i Mickey, Goofy dhe Donald ai kishte një hobi kurioz: mbledhin miniatura. Walt Disney kaloi orë të tëra duke luajtur me versionet e tij të parëndësishme të lodrave, kukullave dhe ndërtesave. Kjo botë në miniaturë e frymëzoi atë për të krijuar diçka të mrekullueshme: Disneyland!

4. Vëllezërit Wright dhe varësia që i bëri ata të fluturojnë lart.

vëllezër mendjelehtë

Ka një rivalitet të madh i cili ishte personi i parë që ndërtoi aeroplanin e parë në botë. Nëse do të ishte braziliani Santos Dumont apo amerikanët Wilbur dhe Orville Wright. Curshtë kurioze të dihet se dashuria e këtij të fundit për aviacionin ndodhi për shkak të varësia e tij ndaj një lloj helikopteri lodër që kishin në fëmijërinë e tyre.

5. Linus Tolvards dhe revolucioni dixhital.

Linus tolvards

Linus Tolvards dëshironte të provonte nëse mund të krijonte sistemin e tij operativ.

Sot, vetëm 1% e njerëzve në të gjithë botën përdorin Linux. Megjithatë, Ky sistem operativ ishte një revolucion në botën e kompjuterëve. Dhe gjëja më interesante nga të gjitha është se krijuesi i saj, Linus Tolvards tha se ai e zhvilloi atë sepse ishte i mërzitur dhe iu qas të gjithë procesit si një hobi. Në fakt, Linux ka një arkitekturë të hapur që i lejon çdokujt ta ndryshojë atë.

***
A keni menduar ndonjëherë nëse hobi juaj mund të bëhet një profesion? Me lini komentin tuaj 😉

FUENTE: TOPTENZ.NET/KARL Dru i Vogël

Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Një koment, lëre tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

  1.   Jose Esau Jaramillo Munoz. dijo

    Ata janë gjeni krijues dhe shpërfillës, unë nga ana ime imagjinoja lloje të tjera gjeniu, edhe pse nëse pranoj, edhe këto janë.