Çfarë është një hobi dhe pse është e mirë për ju?

shkoni të peshkoni si një hobi

Një hobi është një mënyrë për të shijuar kohën e lirë duke bërë një aktivitet të kënaqshëm. Të kesh një hobi njihet gjithashtu si të kesh një hobi. Në ditët e sotme, për fat të keq, me stresin dhe ritmin e jetës që ne bëjmë ... ka shumë njerëz që lënë mënjanë interesat e tyre personale dhe prandaj nuk praktikojnë asnjë lloj hobi. Në të vërtetë, një hobi është i nevojshëm për të qenë në gjendje të kujdeset për shëndetin mendor të çdo personi, pasi ju bën të aftë të shkëputeni nga rutina e përditshme dhe të bëni diçka që ju pëlqen ta bëni.

Shtë e rëndësishme të jemi të vetëdijshëm për kohën që është vërtet në dispozicion dhe të vendosim përparësi edhe 20 minuta në ditë për të qenë në gjendje të bëjmë atë që na bën të ndihemi më mirë në një moment të caktuar. Për të pasur një kujdes të mirë për veten është e rëndësishme të bëjmë një hobi dhe të shijojmë atë moment të lidhjes me veten tonë.

Mos e humbni kohën tuaj të lirë!

Të kesh një hobi nuk po humb kohë, po investon në shëndetin mendor! Në vend të kësaj, njerëzit mendojnë se humbja e kohës është e barabartë me të mos qenë i zënë (duke punuar). Por atëherë, njerëzit humbin kohë me të vërtetë duke krijuar një iluzion të okupimit: duke parë Facebook, Instagram, e-mail (më shumë herë sesa është e nevojshme), duke parë seri televizive ... cili është helmi juaj? Këto aktivitete të përditshme ju bëjnë të besoni se jeni të zënë ose po përfitoni nga koha, por në realitet, po e humbni atë.

kanë si hobi trenin model

Mos ngrihuni çdo mëngjes duke menduar për rrjetet sociale sepse nëse kjo ju ndodh, do të humbni një kohë të shkëlqyeshme dhe të vlefshme në jetën tuaj. Fatkeqësisht, koha nuk kthehet kurrë pasi të kalojë ... Por tani e tutje, do të jeni në gjendje të vendosni më mirë përparësitë në momentet tuaja falas kur të kuptoni se si një hobi mund të ndryshojë jetën tuaj ... Për më mirë!

Mos harroni se gjithmonë të qenit i zënë ose duke punuar nuk do të rrisë "statusin" tuaj, ju thjesht do të vidhni kohën thelbësore që duhet të investoni në veten tuaj. Kur filloni ta vendosni mirë kohën, Ju mund të shijoni një hobi ... ose edhe dy!

Pse të kesh një hobi në jetën tënde (ose dy!)

Ju mund të jeni në një gjendje rrjedhjeje ("rrjedha")

Kënaqësia në hobi ju inkurajon të hyni në një gjendje fluksi, domethënë, ju kënaqeni me atë që po bëni aq shumë sa koha kalon aq shpejt sa nuk e vëreni as atë. Mos lejoni që koha e lirë pasive (televizion, internet ...) të jetë në krye të interesave tuaja të zakonshme ... ju keni nevojë për të pasur një kohë të lirë aktive kohë pas kohe.

Nëse keni kaluar ndonjëherë kohë duke fluturuar, duke bërë sporte ose duke bërë ndonjë aktivitet tjetër që e konsideronit thithës dhe sfidues, atëherë keni hyrë në një gjendje fluksi. Koha ikën, vetë-ndërgjegjësimi zhduket dhe ju jeni zhytur plotësisht në aktivitetin në fjalë. Hobet, veçanërisht ato që zgjerojnë aftësitë, nxisin këtë gjendje të dëshirueshme dhe gjithnjë e më të pakapshme.

Ul stresin

Imagjinoni që po kaloni një ditë jashtëzakonisht të vështirë në punë ku shefi juaj ju kritikon ose keni pasur klientë mjaft të bezdisshëm. Ndoshta ardhja në shtëpi, shtrirë në divan dhe ndezja e televizorit është plani juaj perfekt për një shpërqendrim të shkurtër mendor ... por kjo nuk do të ndihmojë egon tuaj të dëmtuar.

të ketë fotografinë si hobi

Tani imagjinoni që pas punës do të bëni një aktivitet që ju pëlqen shumë, siç është ngjitja ose shëtitja në një rrugë që e doni. Këto lloj aktivitetesh janë shumë më tepër sesa një shpërqendrim pasiv ... Ato ju kujtojnë se keni interesa, se jeni gjallë dhe se ju pëlqen të shpërqendroni veten duke bërë gjëra që ju pëlqen. Ju mund të jeni një punonjës, por edhe një atlet apo artist. Isshtë një mënyrë për të rritur identitetin tuaj dhe për të shijuar jetën duke lënë anash stresin.

Ju e detyroni veten të bëni një pushim mendor ndërsa jeni akoma produktiv për veten tuaj.

Në këtë shoqëri të zënë, pushimet nuk janë në diskutim, por në realitet, ato janë absolutisht të nevojshme. Nëse keni një hobi do të keni mundësinë të bëni një pushim, ndërsa gjithashtu do t'ju japë një ndjenjë qëllimi. Ju mund të ndiheni produktiv edhe me këtë lloj pushimi sepse nëse jeni duke bërë një aktivitet, nuk do të ndiheni sikur nuk po bëni asgjë. Një hobi ka kuptim dhe ka qëllim.

Ju jeni në gjendje të bëni diçka ndërsa argëtoheni. Gjithashtu, sa më shumë që bëni një hobi, aq më shumë ka të ngjarë të mësoni për të, duke ju dhënë një ndjenjë më të madhe kënaqësie me jetën. Ndoshta dëshironi të mësoni një gjuhë të re ose të mësoni të luani në piano. Sa më shumë që të merrni pjesë në hobi tuaj, aq më shumë do të mësoni ... dhe do të kënaqeni!

Do të keni sfida dhe përvoja të reja

Sfidat e lidhura me punën shpesh shoqërohen me stres dhe presion për të qenë më të mirët në atë që po bëni. Me një hobi, ju mund të shijoni procesin e të mësuarit diçka të re pa u ndier i shkurajuar që të mos jeni perfekt që nga fillimi. Hobi juaj mund t'ju ofrojë lloje të ndryshme të sfidave, të paktën ato që jeni mësuar.

Edhe pse në punë mund t’i kaloni ditët me sfida mendore, mund t’i përkushtoheni edhe një hobi që ju bën të sfidoni fizikisht, për shembull ngjitje, kanoe, etj. Ose gjithashtu, ju mund t’i përkushtoheni një hobi që ju jep relaksim mendor siç është peshkimi, të menduarit, yoga, Etj

Ju do ta njihni veten më mirë

Ju kurrë nuk e dini me të vërtetë se për çfarë jeni të aftë nëse nuk përpiqeni ... me një hobi mund të habisni veten. Për shembull, mbase keni menduar se nuk mund të ngjiteni kurrë, por kur filloni të shkoni në male me një grup ngjitjeje, e kuptoni se sa ju pëlqen vërtet ky lloj aktiviteti dhe bëheni më mirë. Ju filloni në një mur ngjitje në nivel të lehtë dhe Ju përfundoni duke u ngjitur në male që më parë keni menduar se janë të pamundura t'i arrini.

gara me kuaj si një hobi

Nëse provoni diçka, mund të zbuloni se me të vërtetë ju pëlqen ta bëni atë dhe madje se keni një talent të caktuar për t'i bërë gjërat më mirë pak nga pak, me praktikë dhe përvojë. Një hobi mund t'ju ndihmojë të zbuloni gjërat që i bëni mirë (ose keq) ... dhe mund të habisni veten duke e njohur veten pak më mirë!

A e keni kuptuar rëndësinë e të pasurit një hobi tani e tutje? Ju do të përmirësoni cilësinë e jetës tuaj!


Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.