Mungon: pse ndodh?

Njerëzve mund t'u mungojnë njerëzit, kafshët, vendet ose gjërat, por është një ndjenjë që përshkon tërë brendësinë tonë dhe që ne nuk mund të bëjmë asgjë për ta shmangur atë. Nostalgjia mund të na bëjë të ndihemi të trishtuar ose me shpresë se në të ardhmen mund të jemi me ata njerëz që i duam më shumë. Nuk mund të mohohet që ne të gjithë, në një moment të jetës sonë e kemi humbur atë.

Shtë një ndjenjë që dihet që në moshë të vogël, kur i themi lamtumirë dikujt që duam, kur duam të kthehemi në një vend që na bën të ndihemi të rehatuar, etj. Ndoshta nuk jetoni në vendlindjen tuaj dhe sa herë që vizitoni dhe largoheni ndieni atë ndjenjën e mrekullisë që nuk mund ta shmangni. Mund të të marrë malli për qytetin, por do të të marrë malli edhe për gjithçka që qëndron në të, të tilla si familja ose miqtë.

Pse na mungon?

Gjithmonë pyesim veten se kur na mungon dikush, diçka, një vend, a është sepse i duam ato gjëra? Le të themi se kur na mungon një person, a vazhdojmë të luftojmë me veten tonë për arsyen e humbjes së këtij personi? Në një moment na mungojnë edhe njerëzit që i urrejmë. Shumë herë na mungojnë njerëzit me të cilët nuk kemi marrëdhënie të mira.

nostalgji për kohërat e shkuara
Artikulli i lidhur:
45 fraza nostalgjie që do t’ju ​​bëjnë të ktheni kokën pas

Na mungon dikush i veçantë kur jemi të dashuruar me atë person ose thjesht kur kemi një marrëdhënie shumë të veçantë me atë person, siç janë prindërit ose vëllezërit e motrat. Ai person është gjithmonë me ne kur kemi nevojë për dikë që të mbështetet.

të jetë shoqëror dhe i vetmuar

Cilado qoftë arsyeja, është një ndjenjë shumë e bukur të humbasësh dikë, një vend apo të thuash një qytet. Vazhdojmë të mendojmë për atë person, kujtimet e mira të vendit që na mungon. Por kur mungon bëhet dhimbje emocionale atëherë do të jetë e nevojshme ta kanalizojmë atë ndjenjë në mënyrë që të mos na mbingarkojë shumë.

Shumë njerëz mendojnë se është ndjenja më e keqe të humbasësh dikë, por ka edhe nga ata që e ndiejnë atë si një dhimbje të ëmbël, sepse mungon do të thotë që ke ose ke pasur një lidhje të ngushtë emocionale me atë person ose vendin që të mungon. Shtë e nevojshme të jetojmë në të tashmen së bashku me njerëzit që duam më shumë sepse ata janë ata që na mbushin me jetë. Shijoni momentin në një vend, duke marrë frymë me ajrin që na rrethon dhe duke vëzhguar natyrën. Gjithmonë përpiquni të vlerësoni kohën e mirë dhe sigurisht që do t'ju bëjë të buzëqeshni.

Artikulli i lidhur:
Si ta kapërcejmë vetminë

Një gjë tjetër që njerëzit bëjnë është të fshehin ndjenjat e tyre nga personi që po humbin. Ne duhet ta mbajmë egon tonë mënjanë dhe t’i përcjellim ndjenjat tona tek ai person. Jeta është shumë e shkurtër; Nëse e duam ose na mungon dikush, ju lutemi tregojeni. Nëse ai person na kupton, ai kurrë nuk do ta prishte marrëdhënien për diçka aq të bukur sa ta mungonte. Dashurisë i mungon dikush, diçka ose një vend kur jemi larg, por disi ndihemi të ngrohtë brenda sepse i ndiejmë afër zemrave tona.

Pse njerëzit mungojnë

Pse ndonjëherë na mungojnë papritmas njerëz të caktuar?
Pse ju kujtohet papritmas një person që ju ka pëlqyer tre vjet më parë dhe më pas ju mungon?
Pse ndiheni ndonjëherë sikur të telefononi një mik të caktuar që nuk e telefonuat për pak kohë?

Njerëzit motivohen nga nevojat. Kur jemi të etur e motivojmë veten për të pirë dhe kur jemi të uritur e motivojmë veten për të ngrënë. Tani supozoni se keni ndjerë etje dhe atëherë keni pirë një shishe ujë, nuk do të duhet ca kohë para se të keni etje përsëri? Sigurisht, kjo do të ndodhë sepse nevoja u plotësua përkohësisht. Ashtu siç ka nevoja fizike që duhet të plotësohen kohë pas kohe, ka edhe nevoja psikologjike.

Këto nevoja psikologjike ndryshojnë gjatë gjithë ditëve dhe madje edhe gjatë një dite të vetme. Tani, arsyet pse nevojat psikologjike vazhdojnë të ndryshojnë janë të shumta, por këtu janë disa shembuj të thjeshtë për t'ju dhënë një ide të këtyre arsyeve:

  • Perceptimi juaj: perceptimi juaj mund të ndryshojë nevojat tuaja. Nëse papritmas mendoni se jeni vetëm, mund të keni dëshirë të telefononi një mik.
  • Emocionet tuaja: truri përdor emocione për t'i drejtuar njerëzit drejt nevojave të tyre. Nëse të gjithë papritmas ndjehen të mërzitur, atëherë truri ndoshta po përpiqet t'i motivojë ata që të kalojnë në një aktivitet tjetër nga ai që po bëjnë aktualisht. Emocionet ndikojnë në perceptimin.
  • Përvojat e jetës: përvojat e ndryshme të jetës që kaloni mund të rezultojnë në një ndryshim të papritur të nevojave tuaja psikologjike

Çdo ndryshim në nevojat tuaja mund t'ju lejojë të humbni njerëz

Supozoni se keni kaluar një situatë që ka ndryshuar emocionet dhe nevojat tuaja. Në një rast të tillë, ka shumë të ngjarë që të mungojnë në disa njerëz pasi të keni kaluar atë situatë. Të kalosh një përvojë të keqe për shkak të dikujt mund të bëjë që të lidhesh me njerëz që nuk janë si ai person dhe që ke nevojë për dashuri dhe mbështetjen e njerëzve që ju duan dhe ju pranojnë ashtu siç jeni.

Ndryshimi i nevojave nuk ka pse të shkaktohet nga një situatë e re, por mund të shkaktohet edhe nga mendime, shqisa ose perceptim. Kjo do të thotë që të menduarit për diçka në një mënyrë të caktuar mund të bëjë që papritmas të ndiheni sikur keni humbur dikë. Dhe jo, nuk ju mungon ai person sepse ai ishte i vetmi ose shpirti juaj binjak. Një person mungon për sa kohë që nuk i plotësoni nevojat tuaja të rëndësishme në një mënyrë tjetër.

Me fjalë të tjera, nëse keni arritur të gjeni një mënyrë për të përmbushur nevojat tuaja të rëndësishme pa pasur nevojë të kontaktoni personin që ju mungon, atëherë nuk do t'ju mungojë më ai person. Por ndjenja e mungesës së qenieve ose vendeve të tjera është diçka normale dhe nuk duhet të shqetësoheni, ato janë emocione që duhet t’i pranoni në mënyrë që të kuptoni pse ndiheni ashtu. Nëse ju mungon një person ose një vend, kjo është për shkak se ndoshta ju interesoni më shumë nga sa keni menduar në fillim ... Kuptoni emocionet tuaja dhe do të dini pse ju ka marrë malli për të!


Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.