Hyrje në Chi Kung

Hyrje në Chi Kung

Kam kohë që jam përpjekur të gjej disa përmbajtje për këtë blog që ndryshon nga mijëra blogje në të përmirësimin dhe zhvillimin personal që ekzistojnë

Pothuajse të gjithë flasin për të njëjtat gjëra: si ta arrijmë këtë apo atë gjë, si të heqim qafe atë tjetër, ... Jam lodhur nga kjo. Të gjithë kemi një mori këshillash për të dhënë që shumica dërrmuese nuk kanë asnjë bazë shkencore që i mbështet ato përtej përvojës sonë personale.

Kam disa ditë që kam eksploruar fusha të reja që më kënaqin, që prodhojnë vërtet tek unë ndryshimet që kërkoj. Gjithmonë më ka pëlqyer kultura orientale dhe teknikat e njohurive të saj.

Duke hetuar kam gjetur diçka që duket të jetë në linjën perfekte të asaj që kërkoja. Quhet Chi Kung. Në ditët në vijim do të përpiqem të shpjegoj se çfarë përbëhet nga kjo disiplinë, e cila më ka tërhequr shumë vëmendjen dhe ju ftoj të eksploroni me mua njohuritë e një disipline të vjetër mijëra vjet dhe që mund të na ndihmojë të përmirësojmë jetën tonë, si fizikisht ashtu edhe mendor.

Të gjitha shkrimet që bëj mbi këtë teknikë janë marrë nga informacione nga burime të ndryshme.

Chi Kung.

Ndërsa njeriu perëndimor priste një ditë të fluturonte, kinezët ndoqën ëndrrën e tyre të madhe për të bëhen të pavdekshëm.

Sot, duke u përpjekur të zotërojnë energjinë e energjisë elektrike, naftës, atomit dhe diellit, perëndimorët përpiqen të bëjnë dominojnë së brendshmi për të zvogëluar stresin dhe emocionet, të cilat shpesh vihen në provë.

Trupi ynë është plot pushtet që sintetizohet, centralizohet dhe shpërndahet. Trupi ynë, në fakt, është i përbërë nga materie, por mbi të gjitha është i përbërë nga energji që kinezët e quajnë Chi.

Sipas mjekësisë tradicionale kineze, simptomat e shkaktuara nga stresi, emocionet dhe sëmundja janë shenja të një çekuilibri të qarkullimit të gjakut. Chi në trupin tonë.

Tradita kineze mund të na ndihmojë çlirohemi nga të gjitha tensionet dhe të gjitha pengesat kundër qarkullimit të mirë të energjisë sonë.

Pavarësisht paraqitjeve, kjo gjimnastikë e lëvizjeve të thjeshta është shumë e studiuar për të vepruar drejtpërdrejt në organet dhe meridianët përmes të cilave qarkullon rrjedha e energjisë.

Praktika e rregullt dhe e përditshme e Qigong ju lejon të rregulloni mendjen dhe frymëmarrjen tuaj derisa të mundeni relaksohuni totalisht të qenit zgjuar si i palëvizshëm, në pozicione, dhe aktiv, në lëvizje.

E disponueshme për të gjithë, kjo disiplinë e lashtë është një mënyrë për t'i rezistuar agresioneve të jetës së përditshme. Ndjekja e kësaj rruge çon në njohje të vetvetes dhe sjell përfitime shëndetësore.

Çfarë do të thotë Qigong?

çfarë është qigongu

El Chi është energjia, fryma e jetës që qarkullon në çdo qenie të gjallë midis qiellit dhe tokës. gong është puna, teknika.

Praktika e QiGong vepron në rrjedhën e energjisë në trup. Teprica ose mungesa e energjisë mund të rikthehet në të gjithë trupin tonë. Nëse pranojmë idenë se gjithçka është plot energji, trupi ynë dhe madje edhe i gjithë universi, mund të pranojmë se kjo energji që na gjallëron ka lidhje me energjinë e asaj që na rrethon. Harmonia do të qëndronte në ekuilibrin midis qenies dhe kozmosit.

Qëndroni në mendje për ditët në vijim për të mësuar më shumë rreth kësaj teknike që tashmë kam filluar ta praktikoj dhe mund t'ju them se po arrij gjëra që më kushtonin shumë më parë.

Rekomandohet shumë për njerëzit nervozë.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

3 komente, lini tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   Ramon Ferrando Ferrando dijo

  E Pëlqej SHUMOT E LEXO ME KUJDES DHE E SHPNDOJ FALEMINDERIT

  1.    Daniel murillo dijo

   Faleminderit Ramón për ndarjen. Të gjitha të mirat

  2.    Jasmine murga dijo

   Faleminderit Ramon!

bool (e vërtetë)